2017 Yabancılara KDVsiz Konut Satışı | Emlakdanismanlari.com

1 Nisan İtibariyle Yabancılara Konut Satışında KDV İndirimi Başladı

Yazar: Emre Çelik   01 Nisan 2017          
 
 
Konut sektörünün yeni bir yola girmesi, canlanması için gayrimenkul sertifikasının yanı sıra yabancılara yapılan KDV’siz konut satışı da oldukça büyük bir rol oynuyor. Gayrimenkul
 
 
 
   
 
1 Nisan İtibariyle Yabancılara Konut Satışında KDV İndirimi Başladı

Konut sektörünün yeni bir yola girmesi, canlanması için gayrimenkul sertifikasının yanı sıra yabancılara yapılan KDV’siz konut satışı da oldukça büyük bir rol oynuyor.
Gayrimenkul sektörü temsilcileri, önümüzdeki aylarda konut satışlarının patlama yapmasını beklediğini belirtti. Bu konuda gayrimenkul sertifikaları önemli bir etken olurken, konut sahibi olmak isteyen yabancılara 1 Nisan Cumartesi tarihinden itibaren yapılacak olan KDV indirimi de oldukça önemli bir rol oynuyor. 

Bu konu hakkındaki görüşlerini belirten İnşaat Müteahhitler Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı olan Tahir Tellioğlu, açıklamalarını, “Bu uygulama gayrimenkul sektöründeki hareketlenmeyi tetikleyecektir. Hükümetin sektöre yönelik son dönemlerdeki adımlarını olumlu buluyoruz. Bu tür destekler artarsa elde edilecek verim de artar.” şeklinde yaptı. 

Ayrıca gayrimenkul sertifikaları ile konutları sahiplendirme uygulamasına da değinen Tahir Tellioğlu sözlerine şu şekilde devam etti; “Konut projelerinin süresine göre ki bu 24 veya 36 aylık gibi süreleri kapsıyor, sertifika sahipleri bu sertifikalarını belirtilen süre sonunda ya nakde çevirecekler ya da konut satın alacaklar. Özellikle uluslararası yatırımcıların ilgisini daha da çekebilmek adına uygulamadaki süre sınırı kaldırılmalı.”

Yabancılara KDV’siz Konut Satışı

Bu uygulamanın satışları oldukça önemli bir oranda arttıracağı bekleniyor. Ayrıca bunun için Türkiye’de yaşayan yabancıların taleplerini yerine getirecek sayıda ve nitelikle konut bulunduğunu belirten Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkanı olan Ali Taylan, bu uygulama hakkında açıklamalarını; “Konut satışlarının hareketlendiği yaz aylarına yaklaştığımız düşünüldüğünde bu kararın olumlu etkisi daha belirgin görülecektir.” şeklinde yaptı.

KDV’siz konut sahibi olanlar, Türkiye’de sahip oldukları gayrimenkullerini ilk bir yıl içerisinde satamayacak. Aksi halde zamanında alınmamış olan vergi, taraflarından tahsil edilecek. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   KDV Emlak yatırımı yabancı Emlak yatırımı Konut Yatırımı KDV Vergi Temfed

   Okuyucu Yorumları  
mehmet - 05.05.2017 18:15:43
selamlar,ben yurtdisinda yasiyorum tapu harc inda kdv odeyecekmiyim?yani harc parasinin icinde kdv varmi?bilgi verirseniz sevinirim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 05.05.2017 18:17:25
Merhaba, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için tapu harçlarında özel bir indirim yok. Genel olarak 30 eylüle kadar Konutlarda harçlar Binde 4 ten binde 3 e nmiştir. Bunun haricinde KDV indirimi sıfır evlerde müteahhitlere yapılan bir kdv indiriminden alıcı kişinin yararlandırılması olarak adlandırılabilir
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Banu Yardımcı yazdı: 
"Öncelikle çok teşekkür ederim. Umarım banada cevap verebilir, bi yol gösterirsiniz. Ben 180.000 l..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Harun yazdı: 
"Merhaba iyiy bayramlar önceşikle.benim daha önce müstakil 1300 mkare müstakil.cıkan olaylar yüzünd..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için Toprak Güneş yazdı: 
"Babamın tek tapu olan 36.250 metre kare arazide 17 dönüm hissesi var.Diğer 19 dönümlük kısım 50-55 ..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için serhat yazdı: 
"merhaba bi daire almaya karar verdim sahibi bu dairenin üstünde kredi var ipotekli dedi. bununla al..."

 

Meraların Satın Alınması Meralar Satın Alınabilir mi 1881 için Muhammed yazdı:  "Benimde eskiden beri dedemin15 dönümlük yer var tapusu yok köy merası olarak geçiyor bende mecburen..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016