3.703 görüntülenme / 17 Ekim 2014,Cuma / Yorum: 0
2014-2015 Kira Artış Oranları

2014-2015 Kira Artış Oranları

Kiracılar için üzücü haber yolda!

Üfe oranları doğrultusunda belirlenen ücretler ile birlikte kiralara belli dönemlerde zam geliyor ve bu ev sahiplerinin yüzünü güldürürken, kiracıları da biraz olsun üzüyor diyebiliriz. Ülke ekonomisindeki belli bir değişikliğin göz önüne alınarak yapılan hesaplama üfe değerleri olarak karşımıza çıkıyor ve bu dengeyi korumak adına zamlar ya da indirimler yapılıyor, bu aşamada kiracılar da nasibini alıyor diyebiliriz. Son yapılan analizlere göre üfe, 5.22 oranında artış göstermiştir ve bu artışa göre de az önce belirttiğimiz gibi kira oranlarında da belli bir artış meydana gelmiştir. Bu artış elbette her yıl olmuyor ancak ülke ekonomisindeki değişimlere göre sıklık süresi değişim gösterebiliyor.5,22 artış sınır olarak belirleniyor ve kiraya yapılacak zamlar da 5.2’nin üzerinde olmuyor. Bu sınırı geçenler için belli bir ceza kanunu mevcut ve eğer haklarınızı biliyorsanız sizler de yüksek kira için ev sahibinize karşı hakkınızı savunabilirsiniz çünkü bu oran üzerinde yapılan kira zamlarına itiraz etme hakkınız vardır…

Kira kontratınızda bu konuda bir madde yer almamasına dikkat edin çünkü bazı kurnaz ev sahipleri üfe oranlarını hesaba katmamak adına tek bir madde ile zam olayını kendi lehine çevirebiliyor ve bu oranı kendisi belirliyor. Üfe oranlarındaki artış sizin sınırınızdır bu yüzden sınırı geçmek sizin yapacağınız ödemeler olmayacaktır. Basit bir tanımla ülkenin ekonomisinin iyiye gitmesi her iki tarafı da mutlu edecektir diyebiliriz ancak kötüye giden ekonomi dengeleri sağlamak adına bu tarz artışlara neden olabiliyor ve bundan da en çok etkilenen kiracılar oluyor. Üfe oranları, artış, değişimler ve diğer oranlar yakından takip etmeniz gereken analizlerdir ve bu oranlara bağlı olarak sizler de zamlı kiranızı kolayca hesaplayabilirsiniz.

2015 senesi içerisinde ödenmesi gereken emlak vergileri için Maliye Bakanlığı artış oranını açıkladı. Maliye Bakanlığı yeni sene için emlak vergilerinin % 5 oranında zamlanacağını açıkladı.

Karar Resmi Gazetede Yayımlandı

Karar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni belirlenen oranlara göre daha önce Ankara’nın Keçiören ilçesinde 120 bin lira olan evin emlak değeri yaşanan artış ile beraber 126 bin 66 liraya yükseldi. Ancak ilgili kanun gereği bin liradan daha az olan kesirler dikkate alınmadığı için zamlı emlak değeri 126 bin lira olarak uygulanacak.

Diğer Haber : http://www.emlakdanismanlari.com/emlak-sektor-haberleri-28/2015-emlak-vergisi-artis-orani-aciklandi.html

Kaynak : Emlakdanismanlari.com
Yasal Uyarı : Sitemiz içerisinde bulunan her türlü içerik, yazı resim vb. gibi materyaller kaynak gösterilmeden başka bir yerde yayınlanamaz. Aksi durum söz konusu olduğunda, haklarımızın korunması adına hukuki hakkımızı saklı tutacağımızı beyan ederiz.


Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Emlak Danışmanları sitemize üye olarak daha fazla özellikten yararlanın

Forumları kullanabilir, profil oluşturup emlak ilanı verebilirsiniz

Wordpress