2017-2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar? | Emlakdanismanlari.com

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları

Yazar: Emre Çelik   10 Temmuz 2017            
 
Konut alacaksınız veya satacaksınız. O halde tapu harcı masrafınızın ne olacağını merak ediyorsunuz demektir. Bu haberde ‘2017-2018 Tapu Harcı nasıl hesaplanır?’ sorunuzun yanıtını
 
 
 
   
 

Önemli Duyuru : 15 Mart 2017 tarihinde tapu harçları konutlar ve iş yerleri için Binde 20 den Binde 15 e düşürülmüştür. Karar resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu uygulama Eylül ayına kadar geçerli olacak ve eylül ayından sonraki tapu harçları aşağıda yazılan oranlardan geçeli olacak. Sorularınız için lütfen yorum bölümünü kullanın, danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.2017-2018 Tapu Harcı masrafları ne kadar?

Konut alım-satım işlemleriniz sırasında, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, hem tapu harcına esas matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabı yönünden önemlidir.

Konut alım satımlarında tapu harcı; emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, alım satım sırasında, alıcı ve satıcı tarafından açıklanan değer üzerinden, yüzde 4 oranında alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı hesaplanmakta, binde 20'şer oranında alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir.

Tapu Harcı nasıl hesaplanır?

Konut alacaksınız veya satacaksınız. O halde tapu harcı masrafınızın ne olacağını merak ediyorsunuz demektir. Bu haberde ‘2017-2018  Tapu Harcı nasıl hesaplanır?’ sorunuzun yanıtını örnekler eşliğinde bulabilirsiniz.

Gayrimenkul alım – satımı yapacakları yakından ilgilendiren konular arasında tapu harcı geliyor. Ya da halk literatüründeki adıyla ‘tapu masrafı’. 2012 yılı mevzuatlarına göre bir gayrimenkulun alım satımında söz konusu gayrimenkulun bedeli üzerinden binde 33 oranında tapu harcı alınıyordu. Ödenmesi gereken bu miktarın yarısı alıcı yarısı da satıcı tarafından ödeniyordu. Bu da şu demek oluyordu? Gayrimenkulun satış bedelinin binde 16.5’ini alıcı, binde 16.5’lik kısmını ise satıcı ödüyordu.

2017-2018  yılında ise söz konusu mevzuatta değişiklik yapıldı. Yeni mevzuata göre, gayrimenkul alacak veya tam tersi satacaksanız, gerçek satış bedeli üzerinden binde 20’şer(%2) oranında ayrı ayrı tapu harcı ödeyeceksiniz. Konunun daha net algılanması adına aşağıdaki somut örnekleri baz alarak tapu harcı için cebinizden ne kadarlık bir miktar çıkacağını görebilirsiniz. ‘İşte 2017-2018  Tapu Harcı nasıl hesaplanır?’ sorusunun yanıtları..

500 bin TL’lik evin tapu harcı nedir?

500 bin TL’lik bir evin satışında ki eğer satış bedeli gerçek bedel üzerinden bildirilmiş ise alıcı ve satıcının ödemesi gereken tapu devir harcı tutarı 10 bin TL olur. Tapu harcı masrafları tapu bedelinin binde 20’si oranında olduğu için 500 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı da 10 bin TL rakamına denk gelir. Ve bu oran alandan ve satandan ayrı ayrı tahsil edilir. Ancak altını çizmekte fayda var; bu rakamlara döner sermaye masrafları dahil olmuyor. Bu masraflar için de yaklaşık 150 – 200 TL arasında bir rakamı gözden çıkarmak gerekiyor.

Binde 20 terimine çok takılmayın Binde 20'nin daha basit yazılmış şekli Yüzde 2 yani %2'dir

Bu ücret eğer aralarında bir anlaşma sağlanmamışsa genel olarak "alıcı" tarafından ödenir.

Kredili Tapu Satışlarında, Belediye Beyen Değeri mi?, Kredi Çekilen Değer mi Gösterilir?


Soru Cevap forumumuzda bu konu ile alakalı benzer sorular gelmektedir. Bu bölümde açıklama yaparak sizlerinde bilgi sahi olması gerektiği kanatindeyim. 

Tapu harçları normalde satış değerleri üzerinden gösterilir. Örnek olarak alım satım yaptığınız gayrimenkulün satış değeri 100.000Tl ise tapuyada bu değeri beyan etmeniz gerekiyor. Satış rakamı üzerinden tapu harçları yüksek bedeller doğruyor. Genellikle bu değerler belediyeden alınması gereken "Beyan değeri"üzerinde yazan rakam üzerinden gösteriliyor. Beyan değerleri normal satış değerlerinin üçte biri veya dörtte biri gibi düşük bir bedel belirlenir. Bilindiği üzere tapu satışlarında satış beyanı verirken belediyeden alınan beyan değeri aşağısında bir rakam verilmesi yasak. Alım-satım yapan kişiler genellikle bu bedel üzerinden işlem yapmak isterler. 

Bu açıklamayı yaptıktan sonra kredili satışlara da değinelim. Beyan değerinin belirlenmesi tapu harçlarının belirlenmesi için gerekir ve harçlar buna göre belirlenir. Kredili satışlarda genel olarak tavsiyemiz kredi çekilen miktar tutarından gösterilmesidir. Burada maliye tarafından kıskaca alınmak istenmiyorsa ne kadar kredi çekiyorsanız bu rakamı beyan olarak göstermelisiniz. beyan değeri üzerinden gösterip kredi çektiğiniz miktarı göstermez iseniz Yarın bir gün incelemeye girebilir ve maliyeden ceza yiyebilirsiniz.


2017-2018  de Tapuda Döner Sermaye Ücretleri Değişti !

2013 ün son ayında tapuda döner sermaye harçlar normalde 105 TL iken 2016 ya girilmesi ile birlikte döner sermaye ücretleri 120-TL olarak belirlenmiştir. Yapılan işlemler artık döner sermaye işlemlerine 120-TL olarak yansımaktadır. Fakat bununla birlikte tapu harç masrafları henüz değişiklik göstermemiştir.

Her Sene Tapu Harcı Masrafları Artar mı?

Tapu harçları devletin öngördüğü durumlarda yasalara göre artış gösterir. 2013 de %4 iken 2014 te %6 ya çıkma söz konusu değildir. Tapu Harçlarının artışı senelere tabi olmayıp Tapu Müdürlüğünün belirlediği tarife üzerinden devam eder ve bu yönetmelik değişmedikçe kaç sene geçerse geçsin tapu masrafları aynı oranda kalır.

Emlak ve Vergi Masrafları Tapu Harcı ve Gelir Vergisi

Gayrimenkul satışından elde edilen kazanç belli koşullarda, ‘değer artış kazancı' kapsamında gelir vergisine tabi tutulmaktadır. Satış sırasında tapuda gösterilen değer, gelir vergisine tabi tutulacak kazancın hesabında dikkate alınacağından önemlidir.

Konutun satış bedeli ile maliyet bedeli arasındaki fark (elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının uhdesinde kalan giderler ve ödenen vergi ve harçlar da bulunan değerden çıkartılacaktır) "Değer Artış Kazancı" olarak vergilendirilmektedir. Eğer konut, satın alındıktan 5 yıl sonra satılırsa "Değer Artış Kazancı" vergisinden muaftır.

2009 yılında, konutun satışından elde edilen gelirlerin 7.600 TL'si "Gelir Vergisi"nden muaftır. Bu tutarın üzerinde oluşan kazançlar ise, aşan tutara göre %15-35 oranlarında vergilendirilmektedir.Konuyu toparlama açısından, 2017-2018  yılı tapu devirlerinde harç ve döner sermaye ödemeleri şu şekildedir.

Tapu harcı masrafı 1000 de 40 yani %4 tür. Acının ödemesi gereken rakam %2 olurken satıcının ödemesi gereken tapu harcı %2 olarak aralarında paylaşması gerekmektedir.

Tabi eğer satıcı tapu masraflarına karışmayacağını beyan ederse ve alıcıda bunu kabul ederse tapu harclarını ve döner sermaye ücretlerini alıcı şahıs öder.


Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Tapu Tapu haberleri Tapu Masrafları Tapu Harçları Damga harcı Emlak Vergisi Tapu İşlemleri

   Okuyucu Yorumları  
orgul celik - 15.03.2017 13:19:44
merhabalar yeni tapu harci nekar oldu toplam binde 15 mi yoksa ayri ayrimi cevabinizi bekliyom
Cevap :   Emlak Danışmanları - 15.03.2017 13:26:39
Merhaba Orgul Çelik, yani tapu harçları bu gün itibari ile geçici olarak Binde 15 e düşürüldü. "488 Sayılı Damga Vergisi Kanununa Ekli (1) Sayılı Tabloda Yer Alan Bazı Kağıtlara İlişkin Damga Vergisi Oranları ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifede Yer Alan Bazı İşlemler Üzerinden Alınan Harçlar ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu Kesintisi Hakkında Karar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.  Bakanlar Kurulu Kararı ile geçtiğimiz gün Mehmet Özhaseki'nin müjdesini verdiği tapu harcı indirimleri yürürlüğe girdi. Ayrıca bazı sözleşmeler için damga vergisi sıfırlandı."
mesut Özman - 15.03.2017 13:32:07
100 bin liralik evintoplam harç bedeli nedir sıfır daire
Cevap :   Emlak Danışmanları - 15.03.2017 13:42:06
Merhaba Mesut Özman, 2017 eylül ayına kadar harçlar Binde 15 e düşürüldüğü için bu tarihe kadar olan soruları binde 15 den hesaplayacağız. Öncelikle evin değeri dediğiniz olan rakam rayiç bedelimidir yoksa gerçek değerimidir onu belirtmediğiniz için 100 bin tl yi tapuda gösterilecek olan değer olarak baz alırsak. 100.000 Tl lik evin toplam tapu harcı Alıcı binde 15 satıcı binde 15 şeklinde yani alıcı 1500 TL satıcı 1500 TL olarak öder. Birde döner sermaye ücreti konusu var. Belirtilen tarihe kadarda döner sermaye ücretleri sıfırlandı.
Mehmet - 15.03.2017 17:31:51
Yarın daire tapusu alacağım toplam masrafim ne kadar olacak bilgi verirmisiniz daire 170000 tl
Cevap :   Emlak Danışmanları - 15.03.2017 18:29:46
Merhaba Mehmet, eğer başvuru işlemini yarın yapacaksanız öncelikle belediyeden almak zorunda olduğunuz rayiç bedeli tapu masrafının belirlenmesinde en önemli etken. Evin fiyatı 170.000 TL olduğunu söylüyorsunuz. Muhtemelen belediyede rayiç bedeli ortalama 60.000-70.000 civarındadır. Bu bedelin aşağısında zaten beyan değeri gösteremezsiniz. En düşük 60.000TL olarak gösterdiğinizde toplam ödemeniz gereken tapu harcı Alıcı Binde 15 i (900TL) Satıcı Binde 15 (900TL) olarak ödenir. Söylediğimiz gibi ekstradan alınan damga vergiside eylüle kadar sıfırlanmış durumda
Selahattinkepce - 15.03.2017 18:35:39
Evimin değeri 104 bin tl nekadar tapu harcı çıkar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 15.03.2017 18:48:49
Merhaba Selahattin , diğer soru soracak kişilere bilgi olması açısından şunu özellikle belirtmek istiyorum. Tapu harçları satış fiyatı üzerinden ödenmeyebilir bunun alt limitini ise belediyede görünen rayiç bedeli belirler. Rayiç bedelinin altında bir rakam gösteremezsiniz. Üst limit olarak tamamiyle kendi insiyatifinize bağlı olarak yükseltebilirsiniz. Tabi bu bedeli yükseltmeniz aynı oranda tapu harç bedelininde yükselmesinde delalettir. Evinizin değeri 104 bin tl olarak belirttiniz. Bu evin belediyedeki rayiç bedeli tahminen 40.000Tl olduğunu düşünürsek Alıcı 600 TL Satıcı 600TL ödenir
Mehmet - 15.03.2017 18:37:01
Gecen hafta içinde tapuyu aldık bu indirimden yararlanabilirmiyiz
Cevap :   Emlak Danışmanları - 15.03.2017 18:42:02
Merhaba Mehmet, Maalesef resmi gazete bugün yayınlandığı için indirimler bugünden itibaren başlar geriye dönük herhangi bir işlem yapılmaz
Bilal - 15.03.2017 19:17:48
Merhaba topraktan 110 bin lira ya ev aldım satış fiyatı 150 bin civarında tapu masrafları ne kadar olur
ferdi - 15.03.2017 19:55:18
yeni ev aldık 220 bine henüz tapu almadık ne kadar olur
Mehmet - 15.03.2017 20:15:00
Satici bu yari fiyatini ödemek zOrundami
Besim mutlu - 15.03.2017 20:21:31
Merhaba 35000 liralik bir arsa alicam acaba tapu masrafı nekadar çıkar.simdiden teşekkürler
Tolga - 15.03.2017 21:25:18
150000 banka kredili ev alacagim evin aatis fiyati 200000 tapuda cektigimiz kredi uzerindenmi hesaplaniyor tapu harci yani bana ne kadar masraf çıkar
Fatih - 15.03.2017 21:26:38
Maketten ev alıp bugün sözleşme yapan ama tapuyu 18 ay sonra alabiliyorsak oran hangisi olacak
murat.turkut - 15.03.2017 22:19:19
Merhaba 150 m2 bir arsa 3 hisse olursa tapu masrafı nekadar olur Teşekkürler
Serdar gul - 15.03.2017 22:24:16
Merhaba bana rayic bedelin binde 40 inda hesap cikardilar 177000 bin rayic icin 7500 tl dediler bu hesapta bir hata varmi birde bu rakamlar sifir 2.el icin ayni oranlar mi tesekkurler ev depoyla beraber 286m 2
Erdoğan Dönmez - 15.03.2017 23:19:55
Konutumun beyanname si 55 000tl masrafı ne çıkar hangi masraftan muaf olur vergilerde masraf siliniyormu tşk ederim bilgilerinizi bekliyorum
atakan - 16.03.2017 00:05:28
bankadan 150000 tl konut kredisi çekeceğim.belediyedeki rayiç değeri örneğin 100000 diyelim tapu harcını yatırırken banka kredisine göremi yoksa rayiç bedele göremi yatırıcaz banka konut kredisine göre yatırmazsak cezai müeyyide ile karşılaşırmıyız?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 16.03.2017 19:34:04
Bu durumun net bir karşılığı aslın yok. Normal olarak asl olan satış değerinin yazılmasıdır. Fakat kredili satışlarda her zaman çekilen kredi miktarı kadar tapuya beyan vermeniz beklenir. Fakat burada şartlar değişebilir. Örnek olarak evin değeri anlaşılan satış değeri 120.000 tl olup çıkan kredi 150.000 TL de olabilir. Bu durumda zaten kredi miktarını yazmak zorunda değilsiniz.
Ahmet iskender - 16.03.2017 00:15:58
200.000 tl ye kredi kullanmak için bankaya başvurdum aldığım evin bedelide 200.000 tl dir tapu masraflarının tamamını satıcı ile anlaşmam gereği ben ödeyeceğim. Toplam tapu masrafım ne kadar olacaktır. Şimsiden teşekkür ederim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 16.03.2017 19:22:15
Merhaba Ahmet, Kredili tapu devirlerinde çekilen kredi miktarının altında beyan vermek uygun değil. 200.000 Tl olarak tapuya beyan verirseniz tapu masrafınız 6000 TL olur.
ahmet demir - 16.03.2017 05:01:02
Merhaba ben dairemi aldığımda 52 bin liraya 3 sene once almıştım ama suan fiyati 240 bin lira falan ben daireyi abimin adına devir etmek istiyorum acaba kaç para masrafım çıkar bilgi veririmisiniz lutfen
Cevap :   Emlak Danışmanları - 16.03.2017 19:20:37
Her zaman belirttiğim gibi, eğer beyanı 240 Bin tl olarak belirtecek iseniz toplama 7200 TL tapu arcı ödemeniz gerekiyor. Beyan değerini daha düşük gösterirseniz bu oran düşer
fatma - 16.03.2017 11:25:30
merhaba 14 martta ev tapusu aldım.bir gün sonra haberi okudum.yinede geriye dönük alamazmıyım
Cevap :   Emlak Danışmanları - 16.03.2017 19:18:39
Maalesef geriye dönük işlem yapılamıyor :)
Murat celik - 16.03.2017 13:02:22
Slm Orgun Celik Eski yapi tapusunu üzerime alicam ne kadar masraf çıkar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 16.03.2017 19:18:16
Merhaba Murat celik, yapının eski olması yada çelik olması çok bir şey değiştirmez. Önemli olan yapının tapu üzerinde işli olup olmadığıdır. Çünkü arsanın beyan değeri ile evin beyan değeri belediyede farklılık göstermektedir.
murat can - 16.03.2017 19:01:25
merhaba 21.02.2017 tarihinde tapumu harcını binde 4 üzerinden yatırarak aldım 25 gün sonra binde 3 e düstü aradaki farkı iade edilmesi için birşey yapabilirmiyim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 16.03.2017 19:16:43
Merhaba murat can, Aşağıdaki cevabımda söylediğim gibi, geriye dönük bir işlem yapamazsınız. İndirimler 15 marttan itibaren geçerlidir.
hacı - 17.03.2017 12:38:10
merhaba.ben.9subatda.bir.ev.aldim.5400tl.tapu.masrafi. cikdi. evi 120000.tl.gozdermisdim.ben.bu.yasadan.yâralana.bilirmiyim.saygilar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 17.03.2017 15:35:39
Merhaba hacı. Daha önceki yorumlarımda da bahsettiğim gibi geriye dönük haklardan faydalanmanız mümkün değil
Menderes duman - 17.03.2017 14:30:05
Mrb bn daha yenı daire alıcan inşllh dairemnn fiyatı 159 bn tl 35 bn peşinat verdim geri kalan 124 bn tlyı kredi cıkardım bnm tapu masrafım nekdar cıkar tşkkr edrım
Cevap :   Emlak Danışmanları - 17.03.2017 15:58:20
Merhaba Menderes duman, Kredili tapularda çekilen kredi miktarı kadar gösterdiğinizi varsayarsak 124.000 TL beyanın tapu masrafı 1860 Alıcı 1860 Satıcı olmak üzere toplam 3720 Tldir
Hüseyin - 17.03.2017 20:53:11
Merhaba ben bir tane daire aldım 228.000 tlye aldım 128.000 peşin 100.000 tl kredi çektim tapu harcı ne kadar ödeyeceğim. .. teşekkür ederim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 18.03.2017 12:27:37
Merhaba hüseyin. Beyan değerini 100.000 TL göstermeniz gerekir. bu durumda ödeyeceğiniz toplam har bedeli 3.000TL dir
Üzeyir Uzgören - 17.03.2017 22:54:42
Şubat ayı içerisinde yeni bir konut pazarlık yaptım fiat 80000 TL tapu masrafı 3600tl söyledi tamamını ben mi ödüyorum şu an ne kadar masraf çıkar teşekkürler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 18.03.2017 12:31:04
Merhaba Üzeyir. Tapu harçları Eylül 15 öncesinde Binde 4 olduğu zaman evet 80.000 TL olan bir evin tapu bedelini arkadaş doğru söylemiş. Fakat harç bedelleri Binde 3 e düştüğü için şuan harç bedeli 2700 TL çıkar. Kim ödeyecek konusuna gelince bu anlaşmaya bağlı olarak ödenir. Genel geçer kural olarak aslında alışılmış olan durum tapu harçları sürekli alıcı tarafından yüklenilir. Karşılıklı bu konuyu konuşmakta fayda var
Dursun ışık - 17.03.2017 23:44:56
Merhaba, bu gün ev aldık 305 bine , evi üzerime geçirene kadar masraf ne olacak tapu ve daha neler olacak cevaplarmısınız lütfen .yekün ne kadar masrafım olur
Cevap :   Emlak Danışmanları - 18.03.2017 12:32:49
Merhaba Dursun ışık, Tapu masrafınızın ne kadar olduğunu tam anlamıyla öğrenebilmek için belediyeden rayiç bedeli almanız gerekiyor. Satın alınan fiyat üzerinden gösterildiğinde fazla tapu harcı çıktığı için kimse satış değerleri üzerinden göstermiyor.
Gulcan dikmen - 17.03.2017 23:59:20
Merhaba Hayirli isler dilerim benim iki sorum olcakti. Üc katli evim var fakat 3.kat tapuy islenmemis bunun masrafi ne kadara cikar tesekur ederim 🌹
Cevap :   Emlak Danışmanları - 18.03.2017 12:36:17
Merhaba Gulcan dikmen, Sorunuzu tam anlayamadım. 3. Kat tapuya işlenmemiş ise o katın satışı zaten yapılamaz
Sinem ş - 18.03.2017 15:34:42
Oturduğumuz ev babamın üstüne, evimizi benim üstüme geçirmek istiyoruz. İlk sorum evimizin değerini nasıl belirleyeceğiz, biz kendimiz bir rakam belirleyebiliyormuyuz yoksa bir exper değerini belirlemesi gerekir mi ? İkinci sorumda bu rakamın üstünden yapacağımız masraflar toplamda % kaç olacak? Binde 15 e indiğini söylemişsiniz bu iki taraf içinde ayrı ayrı mı ödenecek yani binde 30 mu toplamı? Bu konuda hiç bir bilgim yok , yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin
Cevap :   Emlak Danışmanları - 18.03.2017 16:17:53
Merhaba Sinem, Evin değerini kendi aranızdaki anlaşmazlık sebebiyle belirliyorsanız evet bir değerleme uzmanı gerekir. Fakat aranızda bir anaşmazlık yoksa piyasa değerini çevrenizde bulunan emlak danışmanlarından rahatça öğrenebilirsiniz. Experleri genellikle bankalar kullanır. Binde 15 konusuna gelince. Tapu masrafı alıcı ve satıcı olarak karşılıklı 2 taraf için alındığı için aslında Binde 40 iken Binde 30 a düştü. Eylül sonuna kadar masraflar toplam Binde 30 olarak hesaplanacak.
Ferit - 19.03.2017 07:18:42
Merhabalar 15.03.2017 tarihi sabahinda evimin tapu islemlerini yaptim benden tolamda 5700 tl harc aldilar alici ve saticininki dahil hani %2 oaranifa alindi, doner sermaye harclarida 270 er tl olarak alindi sistem ogleden sonra yeni harclari yuklemis ne yapmam gerekiyor
Cevap :   Emlak Danışmanları - 19.03.2017 17:27:22
Merhaba, Keşke 1 gün daha bekleseydiniz. Daha öncede belirttiğim gibi geriye dönük bir işlem yapılamıyor
Erdal tilki - 19.03.2017 15:59:04
Selam ben Erdal ben tapu devri aldım yedi tapularda son düşenleri Tapaslarında yaralandım ama benden aldıkları döner sermaye harcını aldılar ben bu sayfayı okudum ordan da sıfırlanmış diyorlar niye ben de aldılar ben onu anlamadım bunu bana anlatır mısınız
Cevap :   Emlak Danışmanları - 19.03.2017 17:33:16
Merhaba Erdal, Bu harç indirimi sadece konut ve iş yerleri için geçerlidir. Siz farklı bir cins gayrimenkulümü devraldınız?
mihriban - 20.03.2017 09:20:55
merhaba ben 125.000 tl lik ev için 80 bin konut kredisi 20 martta kullandım. aldığımız evin henüz iskanı yok ama 15 gün içinde çıkıcağını söyledıler. bu indirimden iskanı olmayan evlerde yararlanabılıyor mu yararlanamazsam indirimsiz tapumu aldktan sonra iskanımı 1 ay sonra alsam 20 martta aldığım tapumu geriye dönük geri ödeme yaparlarmı
Cevap :   Emlak Danışmanları - 20.03.2017 09:41:49
Tapu harcı indirimi için iskana gerek yok sadece tapuda konut olarak gözüküyor olması yeterlidir. Yani tağunun kat irtifaklı veya kat mülkiyetli olması gerekmez
mihriban - 20.03.2017 10:26:42
125.000 liralık evin tapu masrafım ne kadar tutar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 20.03.2017 10:58:45
Merhaba mihriban, 125.000 Tl lik evinizin tapu harç masrafı beyan değerinin 40.000 TL olduğunu ve tapuya bu şekilde beyanı verildiğini var saydığımızda ortalama 1200-1500 TL arası bir masraf çıkar. Burada varsayımda bulunmamın nedeni beyan değerinin tam olarak bilmiyor olmamızdan kaynaklanıyor
Sercan - 20.03.2017 10:57:39
Mrb ben ev aldim toplam bedeli 160 bin 130 bin kredi kullandim tapu masrafim ne olur toplamda
Cevap :   Emlak Danışmanları - 20.03.2017 11:02:52
Merhaba Sercan, kredi kullandığınız için kredi çekilen miktarı beyan olarak göstermek ve tapu harcını bu değer üzerinden göstermek gerekir. hal böyle ike çektiğiniz kredi 130.000TL ise tapu harç masrafınız 3900TL olur
Ahmet okyar - 20.03.2017 15:14:25
Ev aldım beyan değeri 49 bin tl tapuda toplam kaç param gider hersey dahil
Cevap :   Emlak Danışmanları - 20.03.2017 16:53:50
Merhaba Ahmet, toplam tapu harç masrafınız 1470 TL döner sermaye bedeli 102.75 TL dir
Mehmet. - 20.03.2017 21:58:30
Ben de140000 tl ev alacagim.100.000 tl kredi ç Onaylandi expertiz geldi sonuç bekliyorum ben ne kadar tapu masrafı öderim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 21.03.2017 12:31:38
Merhaba Mehmet, Çekmiş olduğunuz kredi miktarı 100.000 Tl için toplamda 3.000TL tutmaktadır. Yapılan işlemler için döner sermaye ücretleride bulunan bölgeye göre 100-400TL arası değişkenlik göstermektedir
Mehmet - 21.03.2017 00:15:53
Kredili ev alıyorum Exper değeri 95.000 verilen kredi 76.000 evi 88.500 TL ye alıyorum tapuya hangisini beyan edebilirim ve tapu masrafı ne kadar çıkar.tesekkur ederim
Ahmet okyar - 21.03.2017 00:44:51
Bir önceki yorumuma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim
Ahmet okyar - 21.03.2017 00:46:43
Bir önceki yorumuma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim 49 bin tl beyan değeri olduğu evin değerine 102.75 döner sermaye çıkar demişsinizde sıfırlanmadımı sadece 1470 tl ödemem gerekmezmi saygilarimla.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 21.03.2017 12:39:51
Döner sermaye ücretleri bağlı bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Tapu dairesinden aldığımız bilgiye göre döner sermaye ücretlerinde herhangi bir indirim görünmemektedir
Yalçın SAKARYA - 21.03.2017 08:55:58
09.03.2017 tarihinde 251.000,00 tl rayiç bedelden ve tapu masrafı 10.050,00 ve harçları 470,00 tl olmak üzere ev aldım 15.03.2017 tarihinde bu oranlar düştü aradaki farkı talep edebilirmiyim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 21.03.2017 12:43:07
Daha öncede bahsettiğimiz gibi ne yazıkki şuanlık geriye dönük bir uygulama maalesef yok
Metin Ulaş - 21.03.2017 15:16:22
Merhaba ben 177000Tl ye arsa alacağım bunun tapu masrafı ne kadar ÇOK ACİL
Cevap :   Emlak Danışmanları - 21.03.2017 16:07:10
Merhaba Metin, Arsalarda herhangi bir harç indirimi mevcut değil maalesef
Hakan murat - 21.03.2017 20:12:55
15.03.2017 tarihinde 225000 lira kredili ev aldım. Yani tapu üzerinde 225.000₺ yazıyor. Tapu harç ve masraflarıyla 9450₺ ödedim bankaya. Sanırım bu yasa aynı gün çıktı ama biz alana kadar uygulamaya geçmedi. Şimdiki yasaya göre 6750₺ tapu harcı olması lazım. Paramı nasıl geriye alabilirim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 22.03.2017 10:19:08
Evet aynı gün içinde yaptığınız için sisteme yansımamış olabilir. Sanıyorum sizde bunu sonradan öğrendiniz. Bunun için yapacak çok fazla bir şey yok keza geriye dönük bir işlem yapılamıyor maalesef
Elif duman - 22.03.2017 10:14:56
Evimin satışı yapilacak rayiç bedeli 54 000 TL tapu masrafı ne çıkar devirde ne kadar ödenir. Tesekkurler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 22.03.2017 10:26:02
Merhaba Elif, Rayiç bedeli 54.000 TL olan bir konutun 1620 TL tutacaktır. 100-200 TL arası da(bölgeye göre değişiklik gösterir) döner sermaye ücreti çıkacaktır.
Gözde - 22.03.2017 12:01:19
Merhaba ; 160.000 Tl evin değeri gözüküyor toplam ne kadar ödeme yapıp evi devralabilirim? Teşekkürler.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 22.03.2017 19:23:29
Merhaba Gözde, Evin değeri olarak bahsettiğiniz rakam rayiç bedeli midir yoksa satış bedeli midir bunu söylerseniz daha sağlıklı cevap verebilirim
Hasan Ünverdi - 22.03.2017 13:06:25
Merhaba ev satın almak için 130 bin kredi kullanacagim rayiç bedel 165 bin dedik bilmediğimiz için tapu harcı ne tutar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 22.03.2017 19:25:33
Merhaba Hasan, Satış işlemini yapmadıysanız Rayiç Bedelini düzelttirme şansınız var. Fakat bu şekilde kalacak ise tapu harçları toplamda 4950TL olur.
Hakan acar - 22.03.2017 15:47:47
164 liraya ev alacam tapu masrafi nekadar baska masraf varmi bankaya nekadar yatiracam
Cevap :   Emlak Danışmanları - 22.03.2017 19:26:58
Tapu harç masrafı haricinde döner sermaye ücreti de ödersiniz. Döner sermaye ücretleri bölgeye göre değişiklik gösterebilir (100-400TL) civarı. Tapu harcını da belirleyebilmemiz için Belediyedeki rayiç bedeli veya bizin beyan edeceğiniz değeri bilmemiz gerekiyor
Ahmet orhan - 22.03.2017 23:38:57
Iyi akşamlar ben takiben aldigim evin evin borcunu bugün bitirdim. belediyeden aldigim rayis bedel 965000 tl bankanın verdiği belgede 134500 tl acaba tapu masrafı nekadar çıkar.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 23.03.2017 09:09:19
Merhaba Ahmet Orhan, Bankanın verdiği belgeyi tam olarak anlayamadım. Bankanın verdiği herhangi bir değer bizi çok fazla ilgilendirmiyor. Önemli olan belediyedeki Rayiç bedel. Belediyedeki rayiç bedele göre işlem yaptığımızda harç masrafınız 2895 TL tutar
Emir - 23.03.2017 09:53:27
merhaba , ben evi uzerime alacagim ev 2013 senesinden beri amca oglumun uzerineydi . degeri o zamanla 51.000 tl yani tapudada boyle yaziyor . rayic bedelini ogrenemedik ev 225 m2 , sizce rayic bedeli ne kadar olur . ikinci bir sorumda daha 5 sene dolmadigi icin belediye evin rayic bedelini 100000 tl gosterirse vergi vermek gerekiyormu , yani ceza cikarmi saygilar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 23.03.2017 14:46:22
Merhaba Emir, İlk sorunuza cevap verecek olursak, eski tapuda yazan satış beyan değeri değişiklik gösterebilir. Belediyedeki beyan değerleri 4 sened bir güncellenir ve normal satış değerlerinin 3 veya 4/1 oranında belirlenir. 2013 yılından sonra güncelleme yapıldıysa ve olağanüstü bir değer artışı olmadıysa 51.000Tl olan rayiç bedeli 60.000 Tl gibi ortalama bir rakam olmuştur. 2. sorunuz ise önemli olan rakamın çokluğu değil 5 yıllık muafiyettir. Muafiyet dolduktan sonra hangi değerdi ise o değerden vergi alınmaya başlanır
salih demir - 23.03.2017 11:52:55
Merhaba benim babaanneden Kırşehir merkez köyde hisseli bir yeri var üzerinde ev ve avlu vb yazmaktadır.Kendi hissesine düşen metrekare ise 90 metrekare bunu babaannem bana satış yapmak istiyor tapu masrafı ne kadar çıkar acaba ilginiz için şimdiden teşekkür ederim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 23.03.2017 14:49:30
Merhaba, tarla vasıflarında hisse alımı yapabilmeniz için sizinde hissedar olmanız gerekiyor. Aksi halde tarla hissesinin satışını alamazsınız
Ercan - 23.03.2017 21:32:03
Babam evini bana devredecek toplam masraf nekadar tutar yardimci olursaniz sevinirim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 24.03.2017 10:03:20
Merhaba Ercan, Baba evi olması, tapu harçlarında ekstra bir düşüş sağlamaz. Herhangi bir rakam verilemdiği için tapu harcını hesaplayamayız :)
Halil Bekar - 24.03.2017 10:04:32
79000 lira bankadan para çekerek ev aldım tapuyu üzerimize alana kadar kaç para gider
Cevap :   Emlak Danışmanları - 24.03.2017 10:48:36
Alacağınız gayrimenkul ile bankadan 79.000TL kredi çektiğinizi varsayarak hesap yaparsak 2370TL + Döner sermaye ücreti ödeme yaparsınız
Ercan - 24.03.2017 12:23:03
Daha önceki cevabınız için teşekkür ederim Zannedersem evin değeri 150000 toplamda nekadar ödememizlazım
Cevap :   Emlak Danışmanları - 24.03.2017 12:45:12
Evinizin (satış) değeri 150.00TL ise belediyedeki beyan değeri ortalama 40.000-50.000Tl civarındadır. Siz tapuya 50.000TL üzerinden beyan verdiğinizde tapu harç masrafınız 1500TL olacaktır.
Mehmet saritas - 25.03.2017 13:00:43
Bizim 19 mirascisi olan dedemden kalma ev ve tarla var toplam 8 tapu hepsinden vekalet aldım satış yapacağım tapularin bağlı olduğu ilçe belediyesi dışında başka bi ilden satış yapsam masraf da ne kadar artış olur .kayseri Pınarbaşı ilçesinde tapular ben satışı kayseri de yapmak istiyorum masraf da artış olur mu olursa ne kadar olur
Cevap :   Emlak Danışmanları - 25.03.2017 13:53:27
Merhaba Mehmet, Tapunun bağlı bulunduğu ilçeden başka bir yerde satış işlemi yapılamaz
Kahraman - 26.03.2017 08:23:55
Merhaba, satacağım ev rahmetli babamın üstüne, bunun satışı için vekaletname yeter sanırım, yani noter ve harç dışında bir masraf çıkmaz . Alacağım ev ise 400.000 TL ve yüzde seksen kredi hakkım var. Harç bedeli için 400bini mi esas alacağız yoksa 320bini mi
Cevap :   Emlak Danışmanları - 27.03.2017 12:22:56
Merhaba Kahraman, İlk cümlenizi tam olarak anlayamadım. Rametli babanızın üzerine kayıtlı bir gayrimnkul için vekaleti kimden almayı dşünüyorsunuz. Sizde başka varisler varmı vb gibi açıklamar gerekiyor. Diğer sorunuza gelecek olursak. Çekilecek kredi miktarının tamamını ev için kullanacaksanız 400.000 üzerinden göstermeniz önerilir. Aksi takdirde belediyedeki rayiç bedeller üzerinden beyan gösterebilirsiniz
Onur CAM - 26.03.2017 23:32:42
oturduğum ev annemin üzerine bu evi kendi üzerime almak istiyorum evin değeri ortalama 150.00 TL ne kadar tapu masrafı çıkar alış ve satış iki tarafıda ben ödeyecem. teşekkürler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 27.03.2017 12:29:21
Merhaba Onur, Tapu harçlarının tam belirlenebilmesi için belediyedki Rayiç bedelleri baz alınır ve bu bedelin şuan ki aylar içerisinde Binde 3'ü baz alınır(Normalde Binde 4) Ortalama rayiç bedel olarak 50.000TL düşünürsek tapu harç masrafınız 1500TL olacaktır.
Fahrettin baysal - 26.03.2017 23:47:32
Ben yaklaşık uç gün önce 45bim e çerkezköy karaagatan 190metre arsa aldım raisbedeli 82bin yazmışlar tapuvmasrafi3600 odedim sizce fazla değilmiş not 69metresi imarlı 121metresi tarla
Cevap :   Emlak Danışmanları - 27.03.2017 12:32:07
Merhaba Fahrettin, Bazen rayiç bedeli satış değerinden fazla olabiliyor. Bunun nedeni daha önceki yapılan satışlarda o gayrimenkul için isteyerek satış fiyatından fazla bir rayiç bedel yazılmıştır. Bunun haricinde ödemiş olduğunuz rakam 3280 TL tapu harcı + döner sermaye olmalıydı.
Mustafa Zadeh - 27.03.2017 11:24:33
Merhaba , Tapu rengi mavi olan bir ev alınır mı ?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 27.03.2017 12:34:06
Merhaba Mustafa, Mavi tapular arazi ve arsaları simgelerken kırmızı tapular ise bağımsız bölüme ayrılmiş tapuları ifade eder
safa hüseyin - 28.03.2017 21:46:27
merhaba. 250.000 tlye bir ev beğendik. evin raiç bedeli tapuda 100.000 gözüküyormuş. ev sahibi vergi çıkmaması için max 120.000 civarında kredi çekebileceğimizi söyledi. oysa ki biz tamamını kredi çekmek istiyoruz. tamamına kredi çeksek ev sahibi ne kadar vergi öder?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 29.03.2017 11:05:36
Merhaba Safa hüseyin, Şuanki gayrimenkul sahibi aldığı yeri 5 sene içerisinde almamışsa herhangi bir sorun yaşayacağını zannetmiyorum. 5 Sene içerisinde aldıysa ve gösterilen beyan değerinden çok yüksek bir beyan gösteriliyorsa bunun kazanç vergisini öder. Bu oran kar edilen rakam üzerinden %15-35 arası değişiklik gösterir
Ayşe gül - 29.03.2017 10:53:53
Merhaba . 175000 tl lik ev almayi düşünüyoruz . Ancak birikim olmadığı için evi Kredi çekerek alacağız . Banka evin %80 ini kredi verdiği için evi bankaya 210000 gibi gosterecez. Ancak ev sahibi evi 120000 liralık olarak tapuda göstermiş . 1. Sorum ben tapu ücretini söylediğim hangi rakam üzerinden öderim . 2. Sorum müteahit eğer evin 175000 liralik ücretinin hepsini kredi cekeceksem iki tane tapu masrafı odeyecegimi söyledi .tapunun Bir tanesini kendisinden ikincisini de ev sahibinden almak için oducezmis. Allah aşkına bana bir fikir verin neyin nesi bu anlamadim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 29.03.2017 11:30:46
Merhaba Ayşegül, Krediyi istediğiniz rakamdan alabilmeniz için bankaya gösterdiğiniz yüksek rakam bizi çok fazla ilgilendirmiyor. Önemli olan bankanız bize ne kadar kredi verdiğidir. Toplam 175.000 TL kredi çektiğinizde tapu rayiç bedelini bu kadar göstermeniz tavsiye edilir. Belediye rayiç bedeli bundan çok daha düşük olacaktır. Eğer ödeyecek gücünüz yoksa Kredi çekilen miktar ile Belediye Rayiç bedeli arasında bir rakam belirleyebilirsiniz. 2. Duruma gelincede 2 defa tapu masrafı hiç bir zaman ödemezsiniz. Sadece rayiç bedeli kredi ile yükseltirseniz tapu masrafınız artar
Erol danki - 29.03.2017 13:21:07
Eşimle ortak bir dairemiz var kendi hissemi eşime devretsem veya satış göstersek masrafımız ne olur teşekkürler raiç yüzbin diyelim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 29.03.2017 14:30:27
Eşinize hissenizin satışını vereblirsiniz. Hisse payınıza düşen rayiç beden üzerinden ki 100.000TL olarak belirtmişsiniz. Hissenin yarı yarıya olduğunu varsayarsak tapu masrafınız 1500TL çıkar
Gülseren - 29.03.2017 19:10:10
Merhaba, belediye tarafından rayiç bedeli 204.000 tl olarak belirlenen dairemin alıcı ve satıcı masraflarını da ben ödeyeceğim. Tapu kat irtifaklı çıkacakmış ne kadar ödeme yapmam gerekiyor? Bir de tapu dairesinde döner sermaye harcı dışında her hangi bir ödeme yapmam gerekiyor mu? Döner sermaye harcı nedir? bilgilendirirseniz sevinirim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 30.03.2017 10:31:30
Merhaba, Tapu masrafı ve döner sermaye ücreti haricinde resmi olarak herhangi bedel ödemezsiniz. 204.000TL olan rayiç bedel için 6100 TL toplamda tapu harcı ödersiniz. Döner sermaye ücretleri ise gayrimenkulün bulunduğu muhite göre değişiklik göstermektedir. Bu ücret yapılan işlem ücreti olarak alınmaktadır. Ortalama 100-400 TL arasında değişiklik gösterir
Hakan ESEN - 29.03.2017 19:33:48
Merhabalar.178000 bin liraya ev aldım 120000 bin lirasını kredi çektim 58000 lirasını nakit verdim tapu devir işlemleri yapılırken tapu üzerinde göstermem gereken bedel çektiğim kredi kadar mı olmalı bankanın ekspertiz raporuna göre mi olmalı veya belediyede rayiç bedele göre olmalıdır.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 30.03.2017 10:33:34
Asıl olan rayiç bedelini çekilen kredi kadar göstermeniz tavsiye edilir.
Ahmet - 29.03.2017 21:52:34
Arsa satışındada bin de 15 olarak hesaplıycaz
Cevap :   Emlak Danışmanları - 30.03.2017 10:34:29
Arsalarda herhangi bir indirim söz konusu değil maalesef Sadece konut ve iş yerler için indirim geçerli
ferhat kaya - 30.03.2017 10:38:45
MERHABA. ÇATALCADA HİSSELİ TARLA ALACAĞIM 810 M2 TOPLAM TAPU MALİYETİ NE KADAR OLUR. BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 30.03.2017 12:02:14
Merhaba Ferhat, Tarlalalar için Tau Harçları Binde 4 tür, Belediyedeki bRayiç bedelini öğrenirseniz hesap yapabilirsiniz
Erkan - 30.03.2017 10:44:56
Öncelikle böyle milletti bilinclendirdiginiz için teşekkür ederim. Şimdi benim bir sorum olacak ben mustakil ev Alacam evin değeri 250000 fakat belediyede rayiç bedeli 36000 görünüyor tapu harcını şimdi neye göre hesaplanıyor yardımcı olursanız sevinirim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 30.03.2017 12:04:53
Merhaba Erkan, Rayiç bedelleri 4 senede bir belediyede belirlenen emlak komisyonu tarafafından belirlenir. Gerçek değerin yaklaşık 3 yada 4 de 1 i kadar belirlenir. Tapuda satış yapacağınız rakamı rayiç bedel üzerinde bir rakam belirlemeniz gerekiyor. Alt limit olarak 36000TL belirleyebilirsiniz. Benim tavsiyem biraz daha fazla gösterebilmenizdir.
OLCAY - 30.03.2017 12:09:02
merhabalar 14.03.2017 ev satın aldım 15.03.2017 tapu harçları ucuzladı geriye dönük fark alamıyormuşuz.aradaki fark 2040 tl gibi hangi makama itiraz edersek bu farkı alabiliriz.tüketici hakem heyeti bu işi çözebilirmi.benim gibi mağdur olan birçok kişi var.cevabınız için teşekkürler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 30.03.2017 12:11:35
Merhaba Olcay, Tapu harçlarının belirli süre düşürülmesinin sebebi emlak sektörünü canlandırmak. Dolayısıyla teşvik için yapılan bu indirimden dolayı geriye dönük bir işlem yapamazsınız ve hiç bir hak iddia edemezsiniz. Maalesef bunun için yapacağınız hiç bir şey yok
kaya kaya - 30.03.2017 12:32:13
Merhaba.. koyde babadan kalma koy evimizi sattik.engelli ablam ve benim adima idi tapu. Vasiligini ve her turlu izinleri alarak gerceklestirdik. Mahkeme onun hissesine dusen miktari hesaba yatirdi. Alacagimiz evin bedeli 110.000tl.. satarken koy evini 80.000 tl satmistik. 37.500 tl ye onun Adina hesaba yatirdilar. Ev alim asamasinda 37.500 muteahit ne zaman alabilir kardesimin hissesindeki parayi. Ayrica kayyum da atandi kardesim icin. 110.000 tlnin tapu masraflari ne olur toplamda.doner sermaye vs.. tesekkurler..
Cevap :   Emlak Danışmanları - 30.03.2017 12:52:32
Merhaba Kaya, Alınacak ev vasi üzerine alınıyorsa, belirlenmiş olan vasi yazı işlerine müracaat etmesi gerekiyor. Alınan onay izni ile birlikte ev alımı yapılabilir. 2. soruya gelince vasi atanan kişi için tapu harçlarında herhangi bir indirim yok maalesef
sinan - 30.03.2017 12:35:51
Merhabalar 155 tl ye ev aldık bankadan 125 tl kredi çekeceğiz bu evin tapu masrafi ve diğer masraflari ne kadar olur iyi günler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 30.03.2017 12:54:08
Merhaba sinan, 125.000TL çekilen kredi tutarı kadar tapuya beyan vermeniz önerilir. Dolayısıyla tapu masrafınız gayrimenkul konut olduğu için Binde 3 ten hesaplandığında 3750TL olur + Döner sermaye ücreti üzerine eklenir
Erdal KUTLU - 30.03.2017 16:37:59
Meraba...125.000TL değerindeki bi eve banka tarafından ipotek konacak ipotek masrafları ne kadar çıkar bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim...iyi çalışmalar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 30.03.2017 18:01:29
Merhaba Erdal, İpotek aıltında karşınıza çıkabilecek masraflar şu şekildedir. Binde 5 Dosya Masrafı Eksper Ücreti (Oralam 500TL) Deprem Sigortası Hayat Sigrotası ( Opsiyonel ) Yangın Sigortası ( Opsiyonel ) gibi bazı masraflar çıkacaktır. Bu tutar çektiğiniz krediden düşülerek hesaplanabilir
Mehmet Baran - 30.03.2017 22:04:22
Merhaba... 460m2 arsa, kat karşılığı anlaşıldı. Diyelim ki rayiç bedeli 250 bin TL çıktı ve müteahhit bunu ödeyerek karşılığında bizden 1 daire alacak. Eylüle kadar olan düzenlemede rayiç bedeli 250 bin TL iken şimdi kaç TL olur? Bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 31.03.2017 10:36:27
Merhaba Mehmet, anlattığınızı tam anlayamadım ya da siz tam anlatamadınız. Zira, rayiç bedel direk bir yere ödenmez, kat karşılığında müteahhit gayrimenukülü arsa olarak almaz genellikle üzerine alacağı daire başına alır. Yeni kat irtifakı kurulmuş dairelerde arsa payı göründüğü için rayiç bedel düşük çıkar.
serdar kaya - 01.04.2017 00:04:43
merhaba ben 13 martta atpu aldım indirim kararı ile ilgili resmi gazate 15 martta yayınlanmış ancak bakanlar kurullu kararı 13 mart tarihinde ve o tarihte kararlaştırılmış. Hani en azından bu karar gününe istinaden 2 günlük sürede geri ödeme olması ihtimali varmı sizce olurmu böly ebirşey ??
Cevap :   Emlak Danışmanları - 01.04.2017 10:28:28
Buda farklı bir bakış açısı tabi fakat sizi bu yöntemde kurtarmaz, resmi gazete tarihi esas alınır :)
Baki - 01.04.2017 23:44:58
Mrb. Ben yeni ev aldım, evin beyannamesi yapılmamış ana belediye rayiş bedel vwrmedi ilçe belediyesine başvurdum 150 000 tl değerle aldığım evi 135 000 beyan ederek devraldım yaptığım işlem yasal olarak bi sakıncı oluşturur mu? Belediye bu değerdeki eve tahminen ne kadar rayiş bedel verir? Evin beyanname vergisi nekadar dır.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 03.04.2017 09:36:52
Gerçek değeri 150.000TL olan evin belediyede görünen rayiç bedeli 40-50 Bin Tl civarında olacaktır. Gösterdiğiniz 135.000TL rakam gayet normal herhangi bir sorun yaşamazsınız
Gümrah Orhun - 03.04.2017 11:27:46
iyi günler izmir karşıyakada vergiye esas değeri 370 000 olan evimi kızıma devretmek istiyorum ancak bağış olarakmı yoksa satış olarakmı avantajlı olur tam karar veremedim.bağışın masrafının daha az olması gerektiğini düşünmekle birlikte böyle olmadığı daha pahallıya mal olabileceğini öğrendim.doğru bilgi verirseniz ona göre karar ve işlem yapacağım.teşekkürler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 03.04.2017 12:29:44
Merhaba Gümrah, Evi kızınıza hibe olarak devretmek isterseniz Rayiç bedel üzerinde Binde 68.31 oranında tapu harcı + döner sermaye ücreti ödersiniz. Eylül ayına kadar hibe değilde satış işlemi yaparsanız bu oran Binde 3 olarak ödersiniz. Satış yapmanız daha mantıklı
Selami - 03.04.2017 13:39:12
Mrb. Tapu işlemleri için ne kadar masrafım olur, evin değeri 140000 tl fakat alım satım dan ziyade veraset durumu var bağış olarak mı yoksa satış olarak mı tapuyu almalıyım, ayrıca ilerde problem yasanirmi.. tşk
Cevap :   Emlak Danışmanları - 03.04.2017 16:36:06
Merhaba Selami, Veraset durumu varda kastınız tam olarak nedir? Varis olan siz misiniz? Siz iseniz bi önceki yorumları okumanızı tavsiye ederim
bülent bilgili - 03.04.2017 22:58:16
mrb yorum ve cevapları ilgiyle okudum çokda. faydası oldu tşk edrm benim sorum şöyle oturduğum ev benim ama ablamın üstüne ben kendi üstüme alcam rayiç bedel 80.000 göstercem ne kadar harç öderiz birde ablam bana bağış yapacak bu masrafı ödemek zorundamıyız başka yolu varmı tşk
Cevap :   Emlak Danışmanları - 04.04.2017 09:13:13
Merhaba, Ablanız site satış yapacak ise 80.000Tl rayiç bedel üzerinden toplamda 2400TL harç ödersiniz. Ablanızın size bağış yapması ise daha fazla bir maliyet gerektirir
Fikret KAYMAZ - 04.04.2017 12:57:58
Degerli bigi paylasimlariniz icin tesekkurler oncelikle benim sorum Rayic bedel 70.000 fakat expèrden 200.000 cikti bende 160.000 kredi kullanarak 167.500 liraya evi bu persembe yani 06.04.2017de alacagim insallah ne kadar tapuda gider simdiden tesekkurler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 04.04.2017 14:07:31
Merhaba Fikret, Kredili tapu satışlarında önerilen her zaman çektiğiniz kredi miktarı kadar tapuya rayiç bedeli göstermenizdir. 160.000 TL üzerinden gösterdiğinizde tapu harcınız toplamda 4800TL olarak çıkar.
Nurhan GÖDELEKOĞLU - 05.04.2017 14:42:51
Merhabalar bizim babadan kalma arsamıza çok katlı bina yapıldı. biz 4 hissedarız annem ben ve iki erkek kardeşim ben hissemi anneme devretmek istiyorum . buna nasıl bir işlem gerekiyor masrafı ne olur.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 05.04.2017 15:12:23
Merhaba, Arsanıza bina yapıldı ise kat irtifakı kurulmuş olması gerekiyor. Kat irtifakı kurulur iken tapular hisse sahiplerine çıkar anlaştığınız oran dahilinde tapuları devralırsınız. Anladığım kadarı ile hissenizi sadece siz annenize devretmek istiyorsunuz. bunun en masrafsız yolu satış yapmaktır. kendi hissenize düşeni annenize tapuda satış işlemi yaparsınız. Masrafı bilmek için hissedar olduğunuz bağımsız bölümlerin belediyedeki rayiç bedelinin bilinmesi gerekiyor
Polat - 06.04.2017 16:57:54
Merhaba rayic bedeli 290 bin olan bi daireyi mütahitten satın almak istiyoruz..tapu masrafı bize ait olucak nekadar masraf cıkar acaba?abonelikler icin de ayrı bi masraf mı olacak?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 06.04.2017 17:39:27
Merhaba, Tapu harçları size ait şekilde anlaşma yaptıysanız 290.000 TL üzerinden 8700TL tapu harcı ödersiniz. Abonelikler zaten her zaman daireyi kullanan kişiye aittir müteahhit ile bir alakası yoktur.
Nizam - 06.04.2017 17:59:40
Merhabalar kolay gelsin bizim yarın tapuda 39 bin TL lik bir satışımız söz konusu masrafı ne olur Teşekkür ederiz
Cevap :   Emlak Danışmanları - 06.04.2017 18:24:06
Merhaba Nizam Şayet rayiç bedel 39 bin TL ise ve satışınız Daire veya iş yeri ise 1170 TL tapu harcı çıkar. Arazi veya farklı bir gayrimenkul ise %4 ten hesaplamanız gerekir
Sevgin - 06.04.2017 23:18:23
Merhaba ben.190000 dayre girdim 145000 kredi çektim gerisi peşin 4.700 tapu masrafı var denildi normal mı sizce pazartesi tapuya gidicez
Cevap :   Emlak Danışmanları - 07.04.2017 11:10:58
Merhaba Sevgin, 145.000 Tl olarak kredi çekilen bir dairenin şuanki tapu harç masrafı Toplam 4350TL dir. +100-200TL arası döner sermaye ücreti vardır.
Tülay sahin - 07.04.2017 07:24:00
Merhabalar benim sorum olacak ama baya uzun şimdiden kusura bakmayın . Benim kayınpederi en kalma 5daire var bunlar tam sekiz ortak tapular ortak çıktı kayonlederim vefat ettiği için şimdi biz aramızda anlastik ben bir daireyi üstüme alacam mutaitinin bildiği bedel 350.000 ama belediye de ne kadar görünür onu bilmiyorum şimdi bizim bu tapu işlemi nasıl olur onlar bana haklarını devretip o şekilde mı alcam yoksa satış işlemi mı uygulanacak birde masrafın ne olur
Cevap :   Emlak Danışmanları - 07.04.2017 11:08:57
Merhaba Tülay, Anladığım kadarıyla kalan daireler tüm hissedarlara intikal etmiş durumda. 2 Türlü çözebilirsiniz 1. işlem tapuda miras taksimi yapılabilir 2. işlem satış işlemi. Siz almak istediğiniz ev haricindeki hisselerinizi satış olarak dervedip, kendi evinizdeki hissedarlardan hisseleri satın almanız gerekiyor.
Selma - 07.04.2017 09:14:09
Rayiç bedeli 75 bin gösterilmiş yeni bir dairenin tapu harçı ne kadar tutar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 07.04.2017 11:11:51
Merhaba Selam Tapu harcını şuan 2250TL olarak ödersiniz
Nizam - 07.04.2017 10:00:08
Merhabalar dünkü bilgi için teşekkürler Ayrıca döner sermaye isteniyor 226 TL yasal mı bu ödenecek harcın dışında dairedir Bu yanlışlık olmasın teşekkür ederiz
Cevap :   Emlak Danışmanları - 07.04.2017 11:12:28
Döner sermaye ücreti yasal olarak alınan ve bölgeye göre değişebilen işlem ücretidir.
Aslı - 07.04.2017 13:24:38
Merhaba rayiç bedeli 81 bin olan bir dairenin tapu harcı ne kadar olur? Birde ek başka ücret olur mu? Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 07.04.2017 15:53:34
Merhaba, 81.000 TL olan bir dairenin Eylüle kadar tapu harcı 2430 TL dir. Bunun haricinde birde döner sermaye ücreti var. Buda bulunduğunuz bölgeye göre 200-400 tl arası değişebilir
Murat - 09.04.2017 00:57:05
Merhabalar yeni ev alacağım evin gerçekte aldığım bedeli 295bin ve 135bin kredi çekiyorum tapuda müteahhit 150bin gösterelim dedi. Benim korkum bana sonradan vergi borcu cikarmi. Kredi evin satış bedelinin 0.8 i olmasi gerekmiyormu yani benim tapuyu 170 bin gostermem gerekmezmi. Teşekkürler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 10.04.2017 09:04:14
Merhaba Murat, Doğru olan çektiğiniz kredi miktarı şayet belediyedeki rayiç bedelinin üzerinde ise çekilen kredi miktarı kadar tapuya beyan gösterebilirsiniz. Burada esas alınacak durum rayiç bedelinin ne olduğudur. Burada tapu harçlarının en düşük şekilde çıkması ile ilgili yardımcı olmaya çalışıyoruz. 170 Bin Tl olarak göstermem gerekmez mi diye söylemişsiniz. Aslında Devlet gözüyle göstermeniz gereken rakam satış rakamı ola 295.000 TL :) Biz minimum ödenmesi gereken rakamlar için mücadele veriyoruz
Abdurrahman - 09.04.2017 07:08:34
Merhabalar benim sorum ben 3 sene önce ikinci el bir ev aldım tapuda 27 bin bedeli yazıyor şimdi bu evi satıp sıfır ev alıyorum alacagım evi 140 bine anlaştık bankadan 65 bin tl kredi cekecegim belediyeye nekadar rayiç bedeli göstermem gerkli ve nekadar tapu masrafı cıkar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 10.04.2017 09:06:43
Merhaba Abdurrahman, yeni alacağınız evi göstermeniz gereken rakam şayet rayiç bedeli 65.000TL den düşük ise rayiç bedelini bu rakam üzerinden gösterebilirsiniz. Yanlız burada farklı birkonu daha var. Eski evinizi 27.000 Tl ile aldınız ve ne kadar bir ücrete sattınız. 5 sene dolmadan sattığınız evlerde ekstradan vergi çıkabileceğini unurmayın
murat - 10.04.2017 14:35:41
Mrb evim yetmisikibinbesyuz tapu masrafi ne kadar aceba
Cevap :   Emlak Danışmanları - 10.04.2017 14:38:27
Merhaba, Tapu harçlarında evin satış değeri yerine belediyedeki rayiç bedel üzerinden hesap yapılır. Rayiç bedel üzerinden Binde 3 olarak hesap yapabilirsniz
Meltem - 10.04.2017 22:34:28
Merhaba, Baska sehirde satis olmuyor mu kesin ? Online sistem oldugu icin yapiliyor yazmis baska bir site? Bir de rayic bedeli tapuya giderekmi ogreniyoruz? Tesekkurler simdiden :)
Cevap :   Emlak Danışmanları - 11.04.2017 09:11:41
Merhaba, Tapuya bağlı Şehir hariciden başka bir Şehirden satış tapabilmeniz mevcut. Fakat Tapu dairsine gi bunu bu şekilde bildiiiiiiiiiiz ve bağlı bulunduğunuz ilçeden onayın alınmasını bekliyosunuz. Bu uygulama3-4 yıldır başlayan bir uygulama ilk başladığı zamanlarda Samsun bölgesinde pilot bölge olarak seçilip uygulanmıştı. Şuan Tüm Tapu dairelerinde uygulanıp uygulanmadığından emin değilim. Rayiç bedeline gelirsek bu evrağı Belediyenin Emlak Servisinden(emlak vergi borcunuz yoksa) alabilirsinizz
ayhan - 11.04.2017 17:06:06
2014 yılında 120000daire aldım 75bin kredi çektim tapuda 46 bin gösterilmiş şimdi satmak zorundayım daire 200bin ediyor 5yıl dolmadığından ekstra nekadar bana vergi çıkar bu vergiyi düşürmek için satmadan önce pişmanlık dilekçesiyle 46bin gösterilen değeri yükseltsem vergim düşermi veya bans ne gibi bir yol önerirsiniz
Cevap :   Emlak Danışmanları - 11.04.2017 18:08:56
Merhaba Ayhan, burada en mantıklı çözüm satın aldığınız gayrimenkulü satarken rayiç bedeli 46.000 TL ye yakın bir rakam belirlerseniz ve satışı bu şekilde yaparsanız herhangi bir sorun olmaz. Satarken rayiç bedelini 50.000-60.000 TL ye kadar gösterebilirsiniz. Bu rakamlara kadar herhangi bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum. Yinede tereddüt ediyorsanız. Tapuda pişmanlıktan faydalanarak beyan değerini yükseltebilirsiniz. Tabi bunu daha önce yapmış olmanız daha sağlıklı, pişmanlıktan faydalanıp ardından satmakta anormal görülebilir
ayhan - 11.04.2017 20:04:21
çok çok tşk ederim saygılarımla
Orhan - 12.04.2017 10:27:08
Babamın üzerine hisse tapulu 4 daireli bir evimiz var. Ben babamdan oturduğum dairenin tapusunu almak istiyorum. Babam bana daireyi bedelsiz yada hediye olarak verebilir mi? Verirse tapu harcı ne kadar olur
Cevap :   Emlak Danışmanları - 12.04.2017 10:32:33
Bedelsiz tapu devri yapılamaz, Babanız size tapuyu ya hibe olarak verebilir yada size satış yapabilir. Hibe masrafları tapu masraflarının 2 katı bir masrafa sahip. Satış yapılması daha mantıklı
Mehmet Tas - 12.04.2017 15:51:07
Kat irtifaki ile kat mulkiyetli tapu arasinda ki ucret farki nedir? Suanda satin aldigim evin tapusunu kat irtifakli olarak alirsam, daha sonra kat mulkiyete cevirmek, direk kat mulkiyeti almaktan daha uyguna gelecegi soylendi mutahit tarfindan. Mulkiyet de tapu masrafi suanda %3 doner sermaye Peki ya kat irtifakli tapu masrafi? dip not: kredi cekilecek miktar 140bin. raic de 141 olarak gosterilecek.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 12.04.2017 16:13:02
Merhaba, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz bu evi müteahhitten alıyorsunuz. Anlamadığım durum ise Müteahhit iskanı zaten almak zorunda bununla alakalı siz tapuyu kat irtifaklı alsanız dahi müteahhit kat mültiyetine çevirmek zorunda. Bu konuda şayet baştan bir anlaşma varsa ki boyle bi anlaşma çoğu yerde yok. Kat mülkiyetine geçme masrafı bulunduğunuz bölgeye göre belediyelerce alınan bir bedeldir. Tapu masrafı ise belirttiğiniz gibi şuan %3 olarak 141.000TL den 4230 TL + döner sermaye ücreti ödersiniz
Can - 13.04.2017 12:54:27
Tapu harçlarında bina "kat irtifaklı veya kat mülkiyetli" hangisi ise ona göre belirleniyor diye biliyorum.
ahmet - 13.04.2017 20:28:24
165bin tl ev aldım rais bedelide aynı 165 bin proje oldugu icin tapu masrafı ne kadar öderim satıcı da bana ait yazıyor sözleşmede
Cevap :   Emlak Danışmanları - 14.04.2017 12:57:05
Merhaba, rayiç bedel 165 Bin TL yazıyorsa bu rakam üzerinden Tapu harcı hesaplanır. Proje olup olmaması bir şeyi değiştirmez. Bu fiyat üzerinden 4950TL tapu harcı ödersiniz
Ercan Meric - 14.04.2017 01:24:09
Merhabalar, 2010 yılında 96000 lira kredi kullanarak bir daire aldım (92500'e)...Yanlış hatırlamıyorsam rayiç bedeli 40 bin liraydı. Henüz kredim bitmedi ama alacak arkadaşla anlaştık kalan kredi tutarımı ödeyecek ve daha sonra da 110bin Lira kredi kullanarak 185bin Lira'ya tamamlayacak, ancak tüm masrafları satıcı olarak ben karşılayacağım! Tahmin ettiğim üzere rayiç bedel şu an 80-90bin aralığında çıkacak. Tapu masraflarını ben karşılayacağım için nasıl en az çıkmasını sağlayabilirim? Alan arkadaş uzun süre oturacak (en azından 10 yıllık kredisi bitene kadar) Şimdiden çok teşekkür ediyorum, saygılarımla...
Cevap :   Emlak Danışmanları - 14.04.2017 13:03:11
Kullanılan kredi kadar göstermek her zaman uygun olanıdır. Risk almak istiyorsanız şuan mevcut rayiç bedel üzerinden gösterin. Krediyi veren banka ilede görüşerek kredi çeken kişinin hesabına resmi olarak gösterilen rayiç bedel yatırılırsa risk azalmış olur
mustafa - 14.04.2017 14:02:47
slm 22 dunum arzi babamin adina şimdi kendimi adina alcam masrafi nekadar olur
Cevap :   Emlak Danışmanları - 14.04.2017 16:41:51
Merhaba, babanızdan satış alabilirsiniz.En az masraflı yöntem budur
Serkan - 16.04.2017 23:21:48
Merhaba ben bankaya 125000 lira krediye basvurdum ama bana 109000 tl verdi yarin tapu alacam evi 60000 gostersem yada 125000 gosterswm tapu masrafim ne tutar acaba simdiden tesekkurler yorumunuz icin
Cevap :   Emlak Danışmanları - 17.04.2017 09:55:33
Tapuda göstceğeniz rakamı 0.03 ile çarparsanız harç masrafınızı bulabilirsiniz
Halil sayıcı - 18.04.2017 12:48:31
30 bin lira link Hatay ilçe Kırıkhan bağlı bir yerde arsa tapu masrafları ne kadar olur acaba
Cevap :   Emlak Danışmanları - 18.04.2017 13:48:23
Rayiç bedel 30.000TL ise tapu masrafınız 1200TL çıkar
Burak ören - 19.04.2017 23:06:29
Merhaba , 190 bin tl ye bir ev ile anlaştık.Belediyeden rayiç bedel diyelim 60 bin tl çıktı.Satıcı ile tapu harcının tamamını ödeyeceğim diye anlaştık.bu durumda rayiç bedele göre 1800 tl tapu harcı çıkıyor.bu miktarı ödemem yeterli mi ?ileride emlak harcından düşük tapu harcı ödediğim için suçlu duruma düşer miyim? Evde en aşağı 6 yıl oturmayı düşünüyorum.teşekkürler.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 20.04.2017 13:59:18
Merhaba bu durum aslında riskli rakamlar ile riskli olmayan rakamlar arasında gider gelir. Aldığınız evi 60.000TL üzerinden gösterdiğinizde satarken de bu değerlere yakın bir değer yazdığınızda %99.9 bir sorun yaşamazsınız.
hüseyin - 21.04.2017 12:50:28
evin değerini 165000 gösterip 130000 kredi çekicem tapu masrafını da ben ödeyeceğim. masraflarımın toplamı ne kadar çıkar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 21.04.2017 17:34:27
Evinizin değerini tapuya 165000 Tl olarak mı göstereceksiniz eğer böyle ise 4950 tl ödersiniz. fakat çekilen kredi kadar gösterecek iseniz 3900 TL ödersiniz tabi 100-200 tl arası bölgeye göre döner sermaye ücretlerini de unutmayın
Fatih - 21.04.2017 20:06:05
Belediyeden 153 metre yer aldık 70 bin TL Ye tapu masrafı nekadar çıkar ?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 22.04.2017 16:01:14
yerin belediyedieki rayiç bedeli üzerinden hesap yapmak gerekiyor. Rayiç bedeli üzerinden Binde 4 ile hesap yapabilirsiniz. Ayrıca belediyeden aldığınızda tau masraflarını resmi olarak yarı yarıya ödeyin
Osman - 23.04.2017 02:07:25
Merhaba Tekirdag cerkezkoyden 340 metre arsa alacagim degeri 34,500 tl Doner sermaye masrafi verecegimi duydum tabu masrafi Hepsi nekadar tutar tabu masraflarin hepsini ben odecegim diye anlastik ben cifte vatandasim turk-almanya tabu harci odememe gerek var mi tesekkurlee
Cevap :   Emlak Danışmanları - 24.04.2017 11:20:39
Tapu harcı ve döner sermaye ücreti ödersiniz, Tapu harcını hesaplayabilmek için belediyedeki emlak servisinde rayiç bedelini bilmemiz gerekiyor. Bu bedel üzerinden Binde 4 hesaplama yaparsınız. Döner sermaye ücreti de bölgeye göre değişir. Ortalama 100-200 TL arası da döner sermaye ücreti çıkar
Hasan söner - 23.04.2017 08:42:34
Merhaba ben yeni ev aldım 80 bin tl peşinat olarak 30bin werdim bu evin tapu masrafı nekadar olur alıcı we satıcı ne kadar öder satıcının bu tapu masrafını yarısını ödemesi zorunlumudur.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 24.04.2017 11:23:20
Belediyedeki beyan değeri olmadığı için ortalama tapu masrafını ancak söyleyebilirim. 80.000 Tl olan br en rayç bedeli 30.000Tl olduğunu düşünürsek toplamda 900TL tapu harcı çıkar bu rakama 100-200 tl arası döner sermaye ücreti de eklenir. Kim öder kısmına gelince bu aranızdaki anlaşmaya bağlıdır. Genellikle satın alan kişi tapu harçlarını öder.
İzzet - 24.04.2017 01:41:23
Merhaba 125 bin tl ye 3 1 bir ev aldım kat iltifaklı kat mülkiyetine geçişte müteahit 10 bin tl istiyor bu kadar para gidiyormu Van da yaşıyorum konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden allah razı olsun van
Cevap :   Emlak Danışmanları - 24.04.2017 11:32:43
http://www.emlakdanismanlari.com/kat-mulkiyetine-gecmek-icin-gereken-belgeler-5766.html sorunuz ilgili sayfaya taşınmıştır
mahmut - 24.04.2017 12:23:29
iyi günler biz evi 2009 70 bin tl ye aldık kredili almıştık hiç bir vergisini ödemedik şimdi evi üzerimize almak istiyoruz 70 m kare ne kadar masrafı olur acaba
Cevap :   Emlak Danışmanları - 24.04.2017 17:46:52
Merhaba, metrekare ile hesap yapılamaz, Lütfen güncel satış değerleri ve belediye beyan değerlerini yazın
Fevzi - 25.04.2017 22:22:31
Merhaba bir şey öğrenmek istiyorum evin fiyatı belediye gösterilen 60 bın değerinde ama banka dan 90 bın lira kredi kullandım 30 bın lira fark var evin değeri yüksek dıye ne kadar bır fıyat ödecez teşekkürler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 26.04.2017 14:55:43
Merhaba fevzi Bey, Bu konu çoğu yerde cevap vermiştim. Şöyleki asıl olan evi satış değerinden beyan göstermek. Fakat çok fazla tapu harcı ödemek istemeyen kişiler Belediyedeki rayiç bedelini gösteriyorlar. Budurum Devlete göre doğru bir durum değil. Fakat belediyedeki rayiç bedeli bir sınır tutarak "Bu değerinde altında da göstermeyin artık" diyip bie yol gösteriyor. Kredi çekme durumlarında evi aldığınız değer belli olduğu için beyan değerinden göstermek yerine kredi çekilen tutar gösterilmesi daha uygun görülüyor.
mikail - 27.04.2017 18:44:33
Merhabalar ben 120 bin tl ye ew aldım 32 bin kredi cektm ewin tabusuna ne kadar gider saygılar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 28.04.2017 16:03:10
Merhaba Tapu için rayiç bedeli kredi çekilen tutar 32.000 TL olarak gösterilirse 1280 Tl tapu harcı ödersiniz
Çağlar Güneş - 28.04.2017 10:02:07
Meraba iyigunler. Biz daire karsilihi arsayi mutaite verdik bina bitti 3 daireye bizim olarak yerlesdik mutait iskanlarin bittiyini soyledi tapu harclari islemlerine baslana cak dedi. 3 daireni tapu harclari ne kadar olur ve masraflar iki taraflimi veya sadece daire saipleti tarafindanmi karsilaniyor. Bu konuda nasil olacahi hakinda bilgilendirmenizi rica ederim simdiden tesekurler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 28.04.2017 16:14:00
Merhaba Çağlar, Tapu harçlarının ödenmesi genel geçer kural olarak alıcı tarafından karşılanır. fakat resmi olarak tapu harçlarında makbuzlar yarı yarıya çıkar ve genelde alıcı öder. Bu anlaşmaya bağlı olarak karşılıklı yada satıcı tarafından da ödenebilir. Dairelerin tapu harçlarını hesaplayabilmek için bağlı bulunduğu belediyenin emlak servisine giderek dairelerinizin emlak beyan değerlerini isteyin. Emlak beyan değeri şuan Binde 3 olarak harç ücreti ödersiniz
C ocak - 28.04.2017 23:52:42
MERHAba tapu harçları ne zamana kadar indirimliI
Cevap :   Emlak Danışmanları - 29.04.2017 13:17:06
Merhaba, Tapu harçları Eylül Ayına kadar Binde 3 olarak indirimli olacak ve Ekim ayında normal Binde 4 olarak alınmaya devam edecek
Bekir - 29.04.2017 13:36:55
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. 380.000 tl değerinde bi ev alacağım. bunun 230.000 tl sini konut kredi çekeceğim.evin rayiç bedeli 100.000 tl civarında büyük ihtimal.. tapu masrafını 100 bin tl üzerinden mi yoksa çektiğim kredi tutarı olan 230 bin üzerinden mi ödeyeceğim.. şayet rayiç bedelden ödersem ileride satacağım yada herhangi bi zamanda bi sıkıntı ile karşılaşırmıyım..
Cevap :   Emlak Danışmanları - 29.04.2017 14:03:51
Merhaba Bekir, Aslına bakıldığında hiç risk yaşamak istemiyorsanız evi satın aldığınız bedelden göstermeniz gerekiyor. Tam anlamıyla satış değerinden göstermiyorsanız rakam ne kadar çok aşağı inerse o kadar çık risk artıyor demektir. Fakat çokta korkulacak bir durum yok. Bu gibi durumlar sürekli yapılıyor. Rayiç bedelini çektiğiniz kredi üzerinden gösteriseniz daha az bir riske girmiş olursunuz. Beyan değeri üzerinden gösterirseniz şöyle bir yöntem önerebilirim. Banka satıcıya parayı yatırırken gösterilen beyan değeri kadarını bankadan kalan ücreti elden öderse bir nevi riski azaltmış olursunz
Nazim - 01.05.2017 20:24:45
Hayirli aksamlar efendim biz 98000 binliralik daireye anlastik 75 kiredi cekecegiz bizim tapu masrafimiz ne olur ve metrekare ye gore tapu masrafida degisiyomu alacagimiz ev 110 metre kare tesekkur ederim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 02.05.2017 11:40:59
Merhaba , Tapu masrafı metrekareye göre değişmez. Genel geçer kural olarak çektiğiniz kredi miktarı kadar tapuya beyan verdiğinizi düşünürsek 2250TL tapu harcı + Döner sermaye ücreti ödersiniz
Faysal - 02.05.2017 14:52:13
Mrb 2 sene önce ev aldım şimdi evi abime devretmek istiyorum ama hala kredisi devam ediyor ama sadece tapusunu abimin üstüne verecem 120 bin kredi çekmiştim o zaman bana tapu masrafı ne çıkar yardimci olursanız sevinirim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 02.05.2017 15:07:25
Merhaba, Tapuyu aldığınızda beyan ettiğiniz değerin üzerinde bir değer belirlemeniz gerekiyor. 120.000TL kredi çekmişsiniz evi alırken 120.000 Tl olarak rayiç bedel belirlediğinizi düşünürsek bu satış içinde yine en azından 125.000-130.000TL olarak göstermeniz gerekiyor. Ortalama tapu harcınız 3900TL gibi bir rakam tutar
elmas - 02.05.2017 16:36:44
Merhaba, rayiç bedeli 450-500 tl (m2) olan 160 m2. arsa için ne kadar tapu harcı ödenir. Ayrıca, satın alınan yeri başkasına satmak için bir süre varmıdır. Yani ben bu yeri aldığımda ne kadar sonra satabilirim. Satın aldığım rakamın önemi varmıdır. Cevabınız için teşekkür ederim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 02.05.2017 16:55:15
Merhaba elmas, metrekaresi 500 tl olarak rayiç bedeli gösterdiğinizde 160 metrekare arsa 80.000 TL olarak 3200 TL tapu harcı ödersiniz. Satın aldığınız bir yeri istediğiniz zaman satabilme hakkınız var. Burada dikkat edilmesi gereken konu satın aldığınız rakam ile sattığınız rakam arasında yüksek bir fark olup olmaması. Yani rayiç bedeller alırken ve satarke birbirine yakın olmalı yoksa kazanç vergisi ödersiniz.
HANİFİ - 03.05.2017 08:29:32
Merhaba 125.000 tl kredi çektim bin tl ye 2 1 bir ev aldım tapu masrafı nekadardır istanbul normalde ev bana 205.000 tl ye geliyor
Cevap :   Emlak Danışmanları - 03.05.2017 14:56:51
kredi çektiğiniz kadar tapuya beyan verecekseniz 3750TL Tapu harcı ödersiniz.
FURKAN - 05.05.2017 17:58:23
merhabalar 100 bin lira kredı cekıcem tapu masrafım neolur
Cevap :   Emlak Danışmanları - 05.05.2017 18:17:59
Merhaba, Alacağınız gayrimenkul arsa ise 4000TL konut ise 3000 TL olur
Efe - 07.05.2017 07:38:17
İyi günler. Hemen hemen yazdığınız tüm cevapları okudum. Benim sorum şu: Ben 200 bin tl ye daire aldım müteahhitten. Müteahhit bana evin satışını 100 bin gösteririz dedi. Bu durumda 3000 döner sermaye öderim. Peki, rayiç bedeli 70 bin çıktı ve ben de 70 bin satış bedeli gösterelim dedim diyelim ve ona göre 2100 döner sermaye ödedim diyelim. Bu evde en az 8 yıl oturacağım ve o zaman satmak istediğimde rayiç bedeli 200 bin çıkarsa ve ya yüksek bir rakam, satışta ne gibi durumla karşı karşıya kalırım? Yani 5 yıl geçtiği için sıkıntı çıkmaz mı? Yoksa herhangi bir cezai durumla mı karşılaşırım?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 08.05.2017 12:49:06
8sonra rayiç bedelinin 200 Bin TLye çıkması herhangi bir problem teşkil etmez. Sizin alırkende satarkende dikkat etmeniz gereken belediyelerin Emlak Servisinden aldığınız rayiç bedelidir. Bu değerler doğrultusunda hareket ettiğinizde herhangi bir sorun yaşamazsınız
zafer içinak - 07.05.2017 16:56:20
Selamlar.. 430.000 tl ye ev alıyorum kredi çekmeksizin. Evin rayiç bedeli en fazla 200-230 bin civarıdır. Tapuda rayiç bedele göre işlem yapmanın bana ilerde bi sıkıntısı çıkmaz değil mi? Atıyorum kentsel dönüşüm vs. gibi durumlarda. Yani tapuda kredi çekmediğim için rayiç bedel üzerinden işlem yapmalıyım değil mi mantıken? Haber Kaynağı : http://www.emlakdanismanlari.com/2016-2017-tapu-harci-masraflari-5142.html
Cevap :   Emlak Danışmanları - 08.05.2017 12:52:53
Merhaba bunun aslında tam anlamıyla mantıklı bir yönü yok. Biz burada tapu harçlarının minimum şekilde ödenmesini sağlamak içi aşırıya kaçmadan bilgiler veriyoruz. Rayiç bedeli düşük göstermek harç kinsirim sağlarken söylediğiniz gibi bazı konularda deavantaj sağlayabilir. Devlet tarafınan belirli proje kapsamında eviniz istimlak edilebilir bu durumda ödemenizi rayiç bedelden yaparlar bu bir risk . Böyle bir ihtimal varsa zaten güncel değerlerinden harçları göstermeniz gerekiyor.
Sezai Aytekin - 08.05.2017 13:53:48
Dedemden kalan bir kac ayrı arsayı mirascılar aralarında paylaşacak yani birbirlerine hisse devri yapacaklar herkes eşit oranda arsa alıcak bunun devri yapılırken mirastan kalma olduğu için bağış olarak yapılarbilirmi ? Mirascılar arasında bir para alışverişi olmayacak çünkü.Sadece eşit oranda birbirlerine devir yapıcaklar.Bunun için harc oranları nedir ? Ne kadar masraf çıkar bize?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 08.05.2017 14:55:17
Merhaba Mirasçılar kendi aralarında bedelli veya bedelsiz(bağış) pay temliki yapabilir. Harç oranları bağışta satışa göre çok daha fazla çıkar. Mirascılar kendi aralarında satış yaparsa en az maliyetler çıkmış olur. Satış olarak uygulandıında %2 alıcı %2 satıcı öder. Bağışta bu rakam toplamda %6.831 dir
Selman Yalçın - 08.05.2017 14:41:17
Merhabalar. Allah nasip ederse bir evi beğendik ve 250binliraya anlaştık gibi. Ben bu parayı eminevimden temin edeceğim. Eminevim nasıl bir yol izler. Benim ve karşı tarafın tapuya vereceği meblağ ne kadar olur? Satıcı evi rayiç olarak en fazla 170binlira gösterebileceğini söyledi. Bu konuda bilgilendirilmek istiyorum. Birde evin henüz iskanı alınmamış. Satıcı inşaat firması belediyeye başvuru yapıldığını ve bu ayın sonuna doğru iskanı alabileceğini söyledi. Ev hoşumuza gittiği için satılmasını istemedik ve bizden 5binlira kadar kapora istedi. Bu konuda da bilginiz dahilinde paylaşımda bulunursanız çok memnun olurum. Kolay gelsin.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 08.05.2017 15:00:10
Eminevim ile ilgili şartnamenin nasıl olduğunu biz bilemeyiz. Burada bizim yorumlayacağımız kısım iskan ve rayiç bedeli. Burada rayiç bedelinde önemli olan belediyedeki asıl rayiç bedelinin ne olduğudur. Belediyedeki rayiç bedel 170Bin tlnin altındaysa herhangi bir sorun yaşanmaz. Sizde evi satarken rayiç bedel için bu rakamdan yukarı bir rakam belirlemeniz gerekiyor. İskan konusunu da en sağlıklı belediyenin imar servisinden öğrenebilirsiniz. İskan alım aşamasında ise dairenin evrakları hazır şekilde belediyede onaydadır. İçiniz rahat olması için sorgulama yapabilirsiniz
sefer - 09.05.2017 11:48:39
Yeni yapim asamasinda 325bin tl degerinde bir ev almak uzereyim.yuzde 90 insaat bitti.Tapu devri oncesi yuzde 3olan toplam alim satim masrafi olan 9750 tl haricinde doner sermaye ipotek harci olarak toplamda 460tl masraf oldugunu ayrica 1600tl emlak vergisi oldugunu bana soyluyor araci emlakci.Bu 1600tl lik vergiyi ben mi odemeliyim??
Cevap :   Emlak Danışmanları - 09.05.2017 11:54:42
Gayrimenkul satışlarında satış gerçekleşene kadar geçen zaman içerisindeki emlak vergisi her zaman satıcıya aittir. Emlak vergisi alıcıyı ilgilendirmez. İyi niyetiniz suistimal ediliyor gibi görünüyor. Bu ücreti ödemeyin
Turya - 09.05.2017 22:53:11
İyi akşamlar, raic bedeli 29.000 TL olan bir arsa alacağım, yalnız bu arsa icin 50.000 TL kiredi kullanıyorum ve tapu ipotekli olacak , arsa kredisi gerçek bedelin %50 si veriliyor, bu bilgilere gore tapu alırken kaç TL bedel gistermeliyim, yardımcı olurmusunuz
Cevap :   Emlak Danışmanları - 11.05.2017 12:16:39
Kullanacağınız kredi 50.000TL midir yoksa %50si 25.000TL midir. Bunu tam anlayamadım. Şayet 50.000TL ise tapu harcını bu rakam üzerinden şayet 25.000TL ise tapu harcını 29.000TL üzerinden göstermelisiniz
Abdülkadir e.l - 13.05.2017 22:53:42
Merhaba ben 1.5000 tl lilik daire aldım rayiç bedeli 26.000 bin tl tapu.masrafı. Ne kadar tutar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 15.05.2017 15:31:04
26.000 Tlnin tapu masrafı 780TL çıkar
AHMET - 16.05.2017 11:51:05
merhabalar efendim: yeni bir av alıyoruz. evin metre karesi 145 m'2 dir. normalde ev sahibi ile anlaştığımız rakam 280.000 tl bunun 130.000 tl si nakit, 150.000 tl si bankadan kresi olacaktır. ev sahibine ödediğim paranın haricinde bende tapu vs. toplamda nekadar bir ücret çıkar. 280 bin üzerinden mi değerlendirmeye alınır yoksa banladan çekilen 150 bin üzerinenmi değerlendirilir.ayrıca evin fiyatı 280 bin iken 150 bin üzerinden işlem yapmak ileride bir sorun teşkil edermi. cevabınızı bekleyeceğim teşekkür ederim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 16.05.2017 12:53:29
Merhaba Ahmet, Tapu işlemlerinde kredili satış işlemleri ve normal satış işlemleri ile ilgili gösterilmesi gereken tapu harçlarını belirtmiştik. Yinede konuyu inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Kısaca bahsetmem gerekirse Kredili tapu işlemlerinde kredi çekilen miktarı harç olarak göstermek sizin riskinizi önemli ölçüde azaltır. Fakat sıfır risk olan Tamamiyle satış değerini göstermektir.
Cebrail - 16.05.2017 20:46:56
Merhaba 180.000 milyarlık bir ev alacağım bu evin tapu masrafı ne kadardır
Cevap :   Emlak Danışmanları - 18.05.2017 15:17:14
Bunun için Belediye emlak servisinden yere ait rayiç bedelini bilmemiz gerekiyor bu bedel üzerinden eylül ayına kadar Binde 3 hesaplamanız gerekiyor
İbrahim - 16.05.2017 23:40:16
198m2ev aldim rayiç değeri 15000 tl harç parası ne kadar tutatr
Cevap :   Emlak Danışmanları - 18.05.2017 15:33:23
Tapuya Rayiç bedelinden gösterecek iseniz 450 TL + Döner Sermaye harcı çıkar
Ahmet - 19.05.2017 10:41:10
Merhaba ben 180 bin değerinde ve 60 bin değerinde iki arsa aldim bunlarin tapu harci masrafi ne kadar oluyor yardimci olabilir misiniz
Tugay Arslan - 19.05.2017 12:09:47
72 bin tl eve değer biçilmiş olup harc parasi ne kadar yatar
rıfat - 20.05.2017 23:56:17
merhaba bir gün içinde bir daire üzerine iki sefer satış yapilabirmi
Cevap :   Emlak Danışmanları - 22.05.2017 15:04:08
Merhaba rıfat, Yoğun soru talebi üzerine Emlak danışmanlarımızın toplandığı Soru Cevap Forumumuzda sorunuz yanıtlanmıştır. http://www.emlakdanismanlari.com/sorucevap/ayni-gun-icinde-bir-daire-uzerine-iki-sefer-satis-yapilabirmi_topic212.html
Kübra - 21.05.2017 10:32:30
255.000binlik bir daire için ne kadar tapu ödemesi yaparım. Oturduğum yerin rayiç bedeli 666.51 tl yardımcı olur musunuz
Cevap :   Emlak Danışmanları - 22.05.2017 15:05:02
255.000 Tllik bir gayrimenkulun rayiç bedeli yazdığınız rakam olamaz. Sanırım yanlış yazdınız
Meltem - 31.05.2017 14:49:30
Iyi günler ben rayiç bedel ne kim neye göre belirliyor bunu merak ettim yani ben 125 binlik bi ev almam 100 bin kredi çekcem ne kadar kadar tapu masrafı çıkar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 31.05.2017 16:27:36
Merhaba, Rayiç bedeller Belediyeler denetiminde oluşturulan bir komisyon ile birlikte 4 senede bir belirlenir ve güncellenir. 100.000 TL kredi çektiğinizde tapuya göstereceğiniz rakam şayet rayiç bedelden yüksek ise 100.000TL olmalıdır. Bu halde ödeyeceğiniz rakam Eylül ayına kadar 3.000 TL olacaktır
Inci - 31.05.2017 20:14:46
Merhabalar 120bine yazlik aldim sakaryadan rayic bedel nedir ya da tapu masrafi ne cikar cevaplarsaniz sevinirim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 01.06.2017 13:27:51
Merhaba, rayiç bedeli öğrenebilmeniz için taşınmazınızın balı bulunduğu belediyenin emlak servisine giderek öğrenebilirsiniz. Yazlık bir gayrimenkulün normal gayrimenkule göre bir fark olup olmadığını soruyorsanız herhangi bir değişiklik göstermez. Satışlarda Tapu harçları değişiklik göstermez. Belediyeden rayiç bedelini öğrendiğinizde bu bedelden daha azolmamak kaydı ile tapuya beyan değeri göstermelisiniz. Gösterdiğiniz bu rakamın Binde 3 ünü (Eylül ayından sonra Binde 4) hesaplayarak harc hesaplayabilirsiniz.
Fatih - 04.06.2017 00:28:44
Merhaba 60000 liralık kredi için 130000 liralık daireme ipotek yapılacak bunun tapudaki masrafı ne olur?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 05.06.2017 12:24:24
Merhaba, Tapuya ipotek koydurmanın masrafı ipotek koyulan rakam üzerinden Yüzde 4.55 tir. Kredi çektiğinizde zaten bankanız ipotek masraflarını kendi masrafları arasına dahil ediyor. Ekstradan bir ipotek harcı ödemiyorsunuz. Sorunuza gelecek olursak tapu harcını belirleyebilmemiz için beyan değerini bilmemiz gerekiyor. Şayet beyan değeri kredi çekilen miktarın altındaysa kredi çekilen tutarı beyan gösterip 60.000TL den 1800 TL ödersiniz. Emlak beyan değeriŞayet bu rakamdan yüksekse bu sefer emlak beyan değeri baz alınır ve bu değerin Binde 3 ü hesaplanır
ali turhan - 05.06.2017 00:22:03
110bine daire aldım tabu bedeli nekadar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 05.06.2017 13:05:36
Rayiç bedelini bilmeden burada harç hesaplayamayız
Mustafa kemal - 06.06.2017 10:11:14
Türkiye'de ki dairemi aile fertlerimden her hangi birine hediye etsem tapu masraflarını ödemek zorunda mıyım ( yabancı uyrukluyum ) Şimdiden teşekkür ederim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 06.06.2017 14:02:13
Merhaba maalesef ki ücretsiz bir şekilde tapuyu devredemiyosunuz. Daireyi hediye etsenizde baış yapsanızda belirli oranlarda harç ödemeniz gerekmektedir. Tapu harçları : Konut ve iş yerlerinde Eylül ayına kadar binde 30 arsalarda Binde 40 Bağış harçları : Binde 68.31
kazım sunal - 06.06.2017 21:24:31
merhabalar 205 bin tl lik ev satın aldım bunun 100 bin tl sini kredi kullanarak tahsis ettim bu durum da tapu harç bedelim sizce ne kadar olur?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 07.06.2017 16:06:06
Merhaba, kredi çekilen tapu satışlarında tapu harçları, Belediyedeki rayiç bedelden yüksek ise kredi çekilen miktardan, şayet Belediye emlak beyan değerinde düşük ise emlak beyanı üzerinden gösterilir. Emlak beyan değeri 100.000TL nin altında olduğunu düşünürsek kredi çekilen miktar üzerinden yüzde 3 olarak 3.000TL (eylül ayına kadar yüzde 3 eylülden sonra yüzde 4) tapu harcı ödersiniz
ENGİN - 08.06.2017 10:03:22
Merhaba , 190.000 BİN TL ye ev alıcam. 160.000 TL kredi kullanıcam.. tapu masrafı ne kadar çıkar?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 08.06.2017 14:35:59
Tapuda , Kredili Satışlarda beyan değeri verirken her zaman kredi çekilen rakam beyan verilmesi gerekir. 160.000TL gösterdiğiniz beyan değeri için 4800TL tapu harcı ve döner sermaye ödersiniz
Vedat - 10.06.2017 23:32:41
Merhaba. Miras yoluyla 3 kisi tapu alacağız. Bu durumda tapu masrafi mız ne kadar.bu işlemde bir kişi işlemleri yapabilir mi?.. 2.ci bir sorum tapuyu bir kişi almak istese bağış yoluyla çıkacak tapu masrafi ne kadardır. Teşekkürler Önceki soruma ilave olarak daire rayiç bedeli 100.000 tl.teşekkür ederim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 12.06.2017 17:01:57
Tapu harçları Eylül 30 a kadar Konutlarda Binde 3 olarak hesaplanır. Rayiç bedeli 100.000Tl ise ödeyeceğiniz rakam 3000TL + döner sermaye ücretidir. Miras intikal ve Randevu işlemlerini diğerlrinin belgeleri olmak kaydı ile tek mirasçıda başlatabilir. 3. sorunuza gelince bağış ücretleri Binde 6.832 dir. Bağış harçları normal satış harçlarından daha maliyetlidir
pınar - 12.06.2017 12:18:11
360 tl ye ev alıcam misal. tapu masrafı bana mı ait oluyor. yoksa alıcı ve satıcı ayrı ayrı mı öder
Cevap :   Emlak Danışmanları - 14.06.2017 18:02:18
Tapu masrafı tapu dairesinde satış yaparken makbuzlar yarısı alıcıya yarısı da satıcıya çıksa da genel geçer kural olarak özel bi anlaşma ya da daha önce konuşulmamış bir durum yoksa satıcı öder. Resmi işlemlerde şirket satışlarında tapu harçları karşılıklı ödenir fakat şahısların birbirine sattığı taşınmazlarda satıcı bu masrafları yüklenir.
İbrahim - 12.06.2017 18:23:47
Merhaba 240.000 TL ye ev alıyorum 130.000 Tl si banka kredili fakat banka kalan parayı bize yatırın komple parayı gönderelim veya 110.000 kısmını noter onaylı verdiğinize dair evrak istiyor. Ben rayiç bedelini 130.000 Tl göstersem ilerliyen günlerde ceza yermiyim. Eski rayiç bedeli 40.000 tl
Cevap :   Emlak Danışmanları - 15.06.2017 15:28:38
Normalde tapu harçlarında masraflar satışın gerçek değeri üzerinden gösterilmesi gerekir. Fakat bu genellikle kredisiz satışlarda emlak beyan değeri kadar kredili satışlarda kredi miktarı kadar gösterilir. Bu şekilde yapılması riskleri azaltacaktır. Sürekli ev satın almıyorsanız maliye çok fazla size inceleme yapmaz. Şayet her sene ev alıp satıyorsanız maliye incelemeye alması yüksek ihtimaldir. İncelemeye alındığında yaptığınız noter sözleşmesi delil olabilir ve bir ceza ödersiniz. Tabi düşük ihtimal olsada olasılıklar arasında
burhan - 16.06.2017 14:11:36
merhaba ben yeni ev aldım 170 bin kredi cektim ve raiş bedeli 170 bin den gösterdik bunun tapu masrafı vergilerle ne kadar olur acil cvp bkliyorum emlakci 5800 tl diyo ama bana göre çok fazla
Cevap :   Emlak Danışmanları - 19.06.2017 12:39:01
Merhaba, Tam anlamıyla rakamı söyleyebilmemiz için tapu dairesine gösterile satış bedelini bilmemiz gerekiyor. Şayet kredi çekilen rakam gösterildiyse yüzde 3 ten 5100Tl + 100-200 Tl döner sermaye ücreti ödersiniz.
Emine yaylacık - 17.06.2017 16:56:29
Merhaba babam evin tapusunu annemin üzerine yapmak istiyor evin değerini minimum ne kadar gösterebiliriz ve ne kadar tapu masrafınız olur?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 17.06.2017 17:20:42
Merhaba, şler arasında tapu satışlarında herhangi bir farklılık yoktur. Normal satış olarak algılanır. Bu doğrultuda tapu masrafınızı bilebilmeniz için belediye rayiç bedelini bilmemiz gerekiyor. Bu bedel üzerinden Konut için Eylül ayına kadar Binde 3 Tapu harcı ödersiniz
israfil Sahan - 17.06.2017 17:47:38
Merhabalar hocam 72500 tl daire almıştık tapuyuda annemin üzerine yapmıştım şimdi tapuyu geri alacağım ne kadar masraf çıkar saygılar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 19.06.2017 12:24:47
Merhaba, anneniz babanız veya herhangi bir akrabanız için tapu harçları değişmez. Tapu harçları daire ve iş yerlerinde 2017 Eylül ayına kadar Yüzde 3 Eylül ayından sonra Yüzde 4 tür. Tapuya göstereceğiniz beyan değeri ile bu hesabı yapabilirsiniz
Şahin - 21.06.2017 01:53:24
Merhabalar 250000 tl değerinde daire aldık riyaç bedelinde 250000 tl kredisiz tapu masrafı nekadar çıkar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 22.06.2017 13:47:06
Merhaba, Eylül ayına kadar dairelerde tapu harçları Yüzde 3 olmuştur. Bu bilgiden sonra rayç deli 250.000Tl olan dairenin tapu harcı 7500TL dir .
ali kale - 21.06.2017 02:20:34
Merhaba 308000tl ye daire aldım 160000 kredi kullandım tapu bedeli ücreti ne kadar öderim teşekkürler 2017 haziran oranları na göre
Cevap :   Emlak Danışmanları - 22.06.2017 13:53:33
Merhaba öncelikle bilinçlendirmek için şu bilgiyi vermek gerekiyor. Tapu harçları her ay yada her sene artış gösteren bir ücret değildir. Tapu harçları Uzun zamandan beri Yüzde 4 Olarak işlem görüyor. Şuan Konut teşvikleri kapsamında eylül ayına kadar Yüzde 3 e düşürülmüştür. Bununla birlikte kredi kullandığınız rakamı rayiç bedel olarak gösterdiğinizde 4800 TL tapu harcı ödersiniz
Füsun Filiz - 23.06.2017 15:01:05
Merhaba Ben 2 yıl önce müteahhid den bir daire aldım kentsel dönüşüm olduğu için hiç para ödenmeyeceğini söyledi ve masraf ödenmedi kat mülkiyetli tapusu çıktı satış bedeli 0,00 yazıyor bu durum bir sıkıntı çıkarır mı yapmam gereken bir şey var mı? Teşekkür eder, geri dönüşünüzü rica ederim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 24.06.2017 12:22:49
Kentsel dönüşümde vergi muafiyeti sadece toprak sahibine düşen gayrimenkullerde geçerlidir. Kat karşılığı yapılan kentsel dönüşmlerde bir bölüm daireyi pay sahipleri alırken bir bölüm daireyi müteahhit alır. Müteahhit aldığı daireleri satışa çıkaracı için yeni malikler tapu harcı ödemek durumundalar. Fakat başta da söylediğim gibi eski toprak sahipleri bu harçları ödemezler. Siz müteahhitten aldım dediniz orayı tam anlayamadım. Benim anladım sizinde daha önceden toprak sahibi olduğunuz. Durum böyle ise dairenizin satışını yaparken rayiç bedeli sıfır dahi olsa herhangi bir sorun cıkmayacaktır.
Özcan - 24.06.2017 01:48:13
Merhaba, ben kat irifaklı ve hisseli bir v almak üzereyim. Evi zamanında alırken eşler hisseli almış. Evin tapu masraflarını alıcı olarak ben ödeyeceğim.Ev banka kredisi ile alınacağı için en az 250000 tl gözükecek. Hisseli ev tapu masrafı milkiyetliye göre daha fazla çıkar? Ben nekadar tapu masrafı öderim? .tesekkür ederim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 24.06.2017 12:54:23
Merhaba, Kat irtifaklı tapu ile kat mülkiyetli tapu almak arasında masraf olarak hiç bir fark yoktur. Tapu harcını belediye rayiç bedeli üzerinden gösterdiğiniz rakamdan ödersiniz. Aynı durum hisseli bir gayrimenkul aldığınızda da geçerlidir. Yani alacağınız yer 10 hisselide olsa 1 hisselide olsa hisseden dolayı ekstra bir fark ödemezsiniz 250.000TL kredi çekmişsiniz dolayısıyla beyan değerini bu rakam üzerinde vermelisiniz.(Kredi miktarı Belediye beyan değerinden büyükse) Eylül ayına kadar Konut Tapu harçları yüzde 3 olduğu için 7500TL harç ödersiniz.
Harun - 25.06.2017 20:58:00
Merhaba iyiy bayramlar önceşikle.benim daha önce müstakil 1300 mkare müstakil.cıkan olaylar yüzünde arsa icindeki evim yıkıldı.tapu amcam üzerine ve almak istiyorum sizce ne kadar masrafı olur.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 27.06.2017 13:12:54
Tapu masraflarını hesaplayabilmemiz için beyan değerini bilmemiz gerekiyor
Recep - 03.07.2017 00:15:25
Merhaba alacagim binada 8 daurs var benim alacagim ayni binada toprak tapulu 3 daire alacağım 3 dairede tek tapulu zamanında mutayit öyle yapmış toprak sahibinin dairelerini ne kadar tapu masrafi olur acaba tavsiyemiz birde
Cevap :   Emlak Danışmanları - 03.07.2017 17:33:04
Merhaba, 3 ayrı daire var ve tek tapu var anladığım kadarıyla. Normalde kat irtifakı çıktığında Tapu masrafı için beyan değeri almak istediğinizde Kat irtifaklı veya Kat mülkiyetli tapuya göre daha az bir değer çıkmaktadır. Beyan verilirken dairenin metrekaresi doğru verilmelidir. Bu bağlamda 3 daire tek tapu görünüyorsa Belediyede verilen metrekaresi 3 daire metrekaresine denkmidir buda önemlidir. Tapu masrafı yine belediyeye verilen beyan değeri ne çıkarsa bu bedel üzerinden hesap yapılır
Esat - 03.07.2017 17:23:47
Merhabalar, Devletin belirlemiş olduğu %1,5 alıcının, %1,5 satıcının ödediği tapu harçlarında şöyle bir sorun ile karşılaştım. Çevre ve Şehircilik bakanlığının Turyap aracılığı ile sattığı dairelerden alıyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız başka bir devlete mi bağlı? Tapu harcının tamamını (%3'ünü) alıcı ödeyecek diyormuş. Devlet hem %1,5 alıcı öder diyor. Sonra devletin diğer bir birimi çıkıyor, %3 ödeyeceksiniz diyor. Bu nasıl bir mantıktır, çözmeme yardımcı olabilecek var mı? Teşekkürler.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 05.07.2017 16:21:34
Bu konu ile alakalı benim net bir bilgim yok. Normalde evet devlet eliyle yapılan satışlarda tapu harçları yarı yarıya ödenir. Burada Turyap ile yapılan sözleşme yada şart namede belirtilmiş olması gerekir. Tapu harçları ile ilgili böyle bir madde var mıdır?
Selim yapıcı - 04.07.2017 16:09:42
50 bin TL ye tarla aldım harcı kaç paradır
Cevap :   Emlak Danışmanları - 05.07.2017 18:44:11
Tapuya beyan olaran 50.000TL verdiyseniz harç olarak 2000TL ödersiniz
Ayhan - 06.07.2017 14:00:55
Evin değeri 110.000 tapu harcı ne kadar öğrenebilir miyim rica etsem a acaba...
Cevap :   Emlak Danışmanları - 06.07.2017 15:27:11
Tapu Harçlarının belirlenebilmesi için evin değeri yerine belediyedeki beyan değeri önemlidir. Siz tapuya beyan değeri olarak 110.000TL olarakbeyan verecek iseniz Tapu harcı 4300TL çıkar. Şayet eylül 30 a kadar işlem yaparsanız tapu harcınız 3300 TL olarak ödeme yaparsınız
Recep Doğan - 06.07.2017 14:54:55
Selamın aleyküm ben 120.000 TL değerinde ev satın alacağım bunun tapu masrafları bana ait ne kadar çıkar sizce
Cevap :   Emlak Danışmanları - 06.07.2017 15:33:04
Tapu Harçlarının belirlenebilmesi için evin değeri yerine belediyedeki beyan değeri önemlidir. Siz tapuya beyan değeri olarak 120.000TL olarak beyan verecek iseniz Tapu harcı 4800TL çıkar. Tapu harçları taşınmazın satış esnasında gösterilen beyan değerinin Binde 20 satıcı Binde 20 alıcı şeklinde toplamda Binde 40 olarak ödenir. Örnek verecek olursan : 100.000TL beyan gösterilen bir taşınmazın tapu harcı 4.000TL çıkacaktır. Teşfik kapsamında 30 Eylül 2017 tarihine kadar tapu harçları toplamda Binde 40 dan Binde 30 a düşürülmüştür. Şayet eylül 30 a kadar işlem yaparsanız tapu harcınız 3600 TL
 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Adem KURU yazdı: 
"Organize sanayide 4.250.000.-TL (dörtmilyon ikiyüzellibin) alınacak olan işyeri için aynı bedelden ..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için ali  yazdı: 
"selamın aleyküm benim dayımda ev var bana 55.000 tl ye verecek evin değeri 120.000 tl civarı konut ..."

 

için Zeynep yazdı: 
"Merhaba annemin dayimla beraber hissi bir tarlası var 3,5 dönümü annemin bazı nedenlerden dolayı ta..."

 

Bir Noterde Verilen Vekâlet Başka Noterde İptal Edilebilir Mi için mustafa yazdı: 
"65 yaş üstü kişilerin vekalet iptalinde sağlık raporu istenirmi ..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kadir alper  yazdı:  "Merhaba: Gayrimenkul satın almaya karar verdik emlakcıyla sozlesmeyi yaptık evi bana gosterdi daha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com