2017 Kira Gelir Vergisi Alt Limiti Ne Kadar | Emlakdanismanlari.com

2017 Kira Gelir Vergisi Hakkında Bilgiler 5 Soru 5 Yanıt

Yazar: Emre Çelik   28 Şubat 2017          
 
 
Sahip olduğu gayrimenkulü kiraya veren ve kiralama hizmeti karşılığında kira geliri elde eden mülk sahiplerinin Gelir Vergisi Kanununa göre vergilendirilmektedir. Yani kira geliri
 
 
 
   
 
2017 Kira Gelir Vergisi İçin 5 Soru 5 Yanıt

Sahip olduğu gayrimenkulü kiraya veren ve kiralama hizmeti karşılığında kira geliri elde eden mülk sahiplerinin Gelir Vergisi Kanununa göre vergilendirilmektedir. Yani kira geliri elde eden herkes Gelir Vergisi Kanunu kapsamında gelir vergisi mükellefi olarak kabul edilmektedir. 2017 kira gelir vergisi için 5 soru ve 5 yanıt ise şöyle:

1. 2017 Kira Gelir Vergisi Ödemekle Yükümlü Olan Kişiler Kimler?

1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 günleri arasında kendilerine ait olan taşınmazları kiraya veren bu kiralama işleminden kira geliri elde eden kişilerin kira geliri vergisi ödemeleri gerekmektedir. Kira geliri vergisi istisnası bulunmakta olup konut kira geliri istisnası yıllık 3 bin 800 lira, işyeri kira geliri istisnası ise 30 bin lira olarak uygulanmaktadır. Yani bu rakamlar ve bu rakamın altında kalan kira geliri olan kişilerin beyanname verme yükümlülüğü bulunmamaktadır. 

2. 2017 Kira Gelir Vergisi Ödeme Tarihleri Ne?

Kira geliri elde eden kişiler için kira geliri ödemeleri taksitli ya da peşin olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Taksitli ödeme yapmak isteyen kişiler için ilk taksit ödemesi 1 Mart – 31 Mart tarihleri arasında yapılmakta olup peşin ödeme yapmak isteyen kişilerin de bu tarihler arasında ödeme yapmaları gerekmektedir. İkinci taksit ödemeleri için ise 1 Temmuz – 31 Temmuz tarihleri arasında yapılmaktadır. 

3. Kira Gelir Vergisi Nereye Ödenir?

Kira geliri vergi beyannamesi veren kişilerin tahakkuk eden kira geliri vergilerini mükellefin bağlı olduğu vergi dairesi başta olmak üzere Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden ve anlaşmalı bankaların internet şubesi üzerinden ve banka şubeleri üzerinden de yapılabilmektedir. 

4. 2017 Kira Gelir Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Verilecek?

2016 yılında kira geliri elde eden ve kira geliri istisnası tutarının üzerinde kalan kişilerin kira gelir beyannamesi vererek bu geliri beyan etmeleri gerekmektedir. Bu geliri beyan etmeyen kişilerin Gelir Vergisi Kanunu kapsamında usulsüzlük cezası almaları kaçınılmazdır. Kira geliri beyannamesinin 25 Mart tarihine kadar verilmesi gerekiyor. 

5. 2017 Kira Gelir Vergisi Beyannamesi Nasıl Verilir?

Kira geliri elde eden kişilerin bu gelirlerini beyan etmek için önlerinde iki seçenek bulunuyor. Bunlardan biri bağlı oldukları vergi dairesini şahsen ziyaret ederek vergi geliri beyannamesi doldurmak olarak öne çıkıyor. Bu yöntemde kişi vergi dairesine giderek gerekli evrakları teslim ediyor ve kira geliri vergi beyannamesi verebiliyor. İsterse aynı anda tahakkuk servisi üzerinden kira geliri vergi ödemesi için de talep edilen tutarı yatırabiliyor. İkinci seçenek ise interneti kullanan kişilere sunuluyor. Bu yöntemde Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden sunulan hazır beyanname hizmeti kullanılıyor ve kişi hazır beyanname sistemi üzerinden kira gelir vergi beyannamesi vererek işlemlerini kısa sürede tamamlıyor. 

Kira Geliri Vergisi Hakkında Kafanıza Takılan Soruları Bizimle Paylaşın

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Kira Gelir Vergisi Kira Emlak Vergisi

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Özcan  yazdı: 
"Merhaba, ben kat irifaklı ve hisseli bir v almak üzereyim. Evi zamanında alırken eşler hisseli almı..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için eyup ayvaz yazdı: 
"36 donum findik bahcemiz var annem sag 11 kardesiz kullanan bu arazi hissedarlara bolunebilirmi..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Füsun Filiz yazdı: 
"Merhaba Ben 2 yıl önce müteahhid den bir daire aldım kentsel dönüşüm olduğu için hiç para ödenmeye..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için emre yazdı: 
"merhaba 2005 yılında bir arkadaşıma 200 tl'lik bir senet için kefil oldum. arkadaşım 2013 yılına ka..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Hasan yazdı:  "2600 m2 merkezi ilçe sınırları içerisinde evli bağ var evin 30 m aşağısında 8 m ye 9 metre betonarm..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016