100 görüntülenme / 17 Ekim 2014,Cuma / Yorum: 0
2B Alım Satım Sözleşmesi Kalktı mı? Geçerli mi

reklam

2b için Elinde eskiyen alım ve satım sözleşmesi bulunanların hali ne olacak; Bilindiği aynısı kanun düzenlenmeden öncesinde , 2b arazilerin satışı taraflar aralarında serbestçe yapılmaktaydı . Muhtar ilmuhaberleri , çift taraflı satış sözleşmeleri , belediyelerce kayıt altına alındıktan sonrasında prosedürler resmileştiriliyordu . Sonrada bu prosedürler yapılmaz oldu . Ne var ki taraflar itimat esasına dayanarak prosedürleri yapmaya aynı ritimde devam ettiler .

Eski Alım Satım Sözleşmeleri Devam Ediyor mu?

Yeni kabul edilen ve hâlâ uygulanmakta bulunan kanuna göre 2b sahipleri elinde alım – satım kağıdı bulunan kişiler değil , kadastro tutanağında ismi yazılı kimselerdir . Kadastro memurları geldiği zaman orada bulunmayıp da ismi yazılmayan bireylerin eskiyen tapusu yok ise elinde eskiyen alım ve satım belgesi olsa dahi hak iddia edemeyeceklerdir . Ne var ki ” hak sahibi olarak adları yazılı kişiler muvafakat edecek olurlarsa bu prosedür geçerli olabilmektedir . 2b Yasasında , şimdiki hak sahipleri tapularını alabilmesi amacıyla eskiyen sahiplerinde muvafakatname alması gerekir diyor . Ne var ki eski tapu sahipleri ölmüş ve mahaline çocukları ve üstelik torunları mirasçıdır . Bunların bulunması mümkün değil . Bulunsalar bile hak sahibine noterden muvafakatname vermiyorlar . O halde hak sahipleri ne yapması gerekir .

Elinde Noterden Satış Vaaddi ve Muhtardan Satış Olanlar

Elinde noterden satış vaadi , veya muhtardan satış , sözleşmesi olanlar , ne türlü davranacaklar . Uygulamada; eskiyen tapu sahipleri muvafakat vermedikleri halde hak sahipleri ; idari ve adli yönde çözüm bulabilirler . Ne var ki müracaat süresinin sonu yaklaşmadan harekete geçmelidirler . Bunun amacıyla hukukçularımız gerekli bulunan destekleri vereceklerdir .

Kaynak : Emlakdanismanlari.com
Yasal Uyarı : Sitemiz içerisinde bulunan her türlü içerik, yazı resim vb. gibi materyaller kaynak gösterilmeden başka bir yerde yayınlanamaz. Aksi durum söz konusu olduğunda, haklarımızın korunması adına hukuki hakkımızı saklı tutacağımızı beyan ederiz.


Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

Emlak Danışmanları sitemize üye olarak daha fazla özellikten yararlanın

Forumları kullanabilir, profil oluşturup emlak ilanı verebilirsiniz

Wordpress