Aile Konut Şerhi vermek için dilekçe örneği nasıl | Emlakdanismanlari.com

Aile Konutu Şerhi İle Alakalı Dilekçe Örneği

Yazar: Emre Çelik   22 Mayıs 2017          
 
 
Sağ kaldığınız sürece yaşantınızı sürdürdüğünüz ve birlikte hareket ettiğiniz konutlar aile konutları olarak karşımıza çıkıyor ve bu konutlar hakkında yapılacak işlemler de iki tar
 
 
 
   
 
Aile Konutu Şerhi İle Alakalı Dilekçe Örneği

Sağ kaldığınız sürece yaşantınızı sürdürdüğünüz ve birlikte hareket ettiğiniz konutlar aile konutları olarak karşımıza çıkıyor ve bu konutlar hakkında yapılacak işlemler de iki tarafın da net kararları olması gerekiyor. Ortak alınacak kararlar ile hareket edebileceğiniz ve konut üzerinde söz sahibi olabileceğinizi unutmayın bu yüzden ayrılık ya da ölüm gibi bir durumda tek başınıza karar alamıyorsunuz ve karşı tarafın da rızasını almak zorundasınız! Aile konutlarında tapuda tek bir eşin ya da her iki eşin de adı yazabiliyor ancak bu formalite bir durumdur sonuçta konut ortaktır ve karar alınacağı zamanda gerekli karar birlikte alınır. Tapuda yazan isimin herhangi bir önemi yoktur, yani konut için bir çalışma yapılacağı zaman tapu üzerinde benim ismim yazıyor gibi bir savunma ile söz sahibi olamazsınız. 

Tapuya konulacak olan aile şerhi ile birlikte bu konutun 3. Bir şahsa ya da herhangi birine satılması ya da devredilmesi resmi bir şekilde engellenmiş olunuyor ve bunun için de ilgili kuruma bir dilekçe yazarak başvuruda bulunmanız gerekiyor. 

Dilekçe yazarak resmi başvurunuzu yapabiliyorsunuz ve bu başvuru değerlendirme altında tutularak sizlere en kısa sürede geri dönüş yapılıyor. Herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir ve dilekçe genellikle geri çevrilmez bu yüzden doğru bir şekilde dilekçeyi ilettiğiniz takdirde sizler de tapuya şerh koydurabilir ve satışı engelleyebilirsiniz. Farklı bir adreste yer alan ve birçok sitede de örneğini bulabileceğiniz dilekçe örneğini siz değerli ziyaretçilerimiz için paylaşmak istedik. Dilerseniz ilgili kuruma giderek yetkili bir isimden de bilgi alabilir ve dilekçenin nasıl doldurulması gerektiğini daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bir alt kısımda gerekli dilekçe örneği sizlere sunuluyor. 

Aile konutu şerhi dilekçe örneği..

TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNE

AİLE KONUTU ŞERHİ 

KOYDURMAK İSTEYEN: 
ADRESİ:
KONU: Aile konutu şerhi konulması Talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR: 

1. Tapuda,..... Mevkii ......Pafta ......Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz eşim ............. adına kayıtlıdır. Söz konusu taşınmazı eşim ile birlikte yıllardır ortaklaşa yaptığımız tasarruflar ve çalışmalar neticesinde almış bulunmaktayız. Almış olduğumuz bu taşınmazda birlikte oturmaktayız. Aile konutu olarak özgülenmiştir.

2. Medeni Kanunun madde 194/3 “....Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin konulmasını isteyebilir..” hükmü uyarınca taşınmaza aile konutu şerhi konulmasını istiyorum.

NETİCE VE TALEP : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı Tapuda,..... Mevkii …Pafta ...Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz üzerine aile konutu şerhinin konulmasına karar verilmesini arz ve talep ederim. Saygılarımla.
Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Aile Konutu Aile Şerhi Aile Konutu Şerhi Dilekçe Örnekleri

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Banu Yardımcı yazdı: 
"Öncelikle çok teşekkür ederim. Umarım banada cevap verebilir, bi yol gösterirsiniz. Ben 180.000 l..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Harun yazdı: 
"Merhaba iyiy bayramlar önceşikle.benim daha önce müstakil 1300 mkare müstakil.cıkan olaylar yüzünd..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için Toprak Güneş yazdı: 
"Babamın tek tapu olan 36.250 metre kare arazide 17 dönüm hissesi var.Diğer 19 dönümlük kısım 50-55 ..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için serhat yazdı: 
"merhaba bi daire almaya karar verdim sahibi bu dairenin üstünde kredi var ipotekli dedi. bununla al..."

 

Meraların Satın Alınması Meralar Satın Alınabilir mi 1881 için Muhammed yazdı:  "Benimde eskiden beri dedemin15 dönümlük yer var tapusu yok köy merası olarak geçiyor bende mecburen..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016