Satın Aldığım Ev Metrekaresi Brüt mü Net mi? | Emlakdanismanlari.com

Aldığınız Ev Net mi Brüt mü

Yazar: Emre Çelik   05 Aralık 2016            
 
Öncelik olarak evinizi satın almadan önce alacağınız konutun brüt mi net mi olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Tabi onun öncesinde Brüt m² ile Net ² ne anlama geliyor bunu bilmen
 
 
 
   
 


Öncelik olarak  evinizi satın almadan önce alacağınız konutun brüt mi net mi olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Tabi onun öncesinde Brüt m² ile Net ² ne anlama geliyor bunu bilmeniz gerekiyor. Bunu bilmenizde yarar var ki şayet brüt metrekare üzerinden satın altığınız daireden %15 zarar edebilme şansınız var

Aldığınız Ev Net mi Brüt mü?

Bir konutta her alan kullanılmaz. Kullanılabilir alanların net metre karesi fazla olmalıdır. 130 metre kare diye satın alırsınız ama 100 metrekaredir gerçek olan. Evin metrekaresinin kolonlar arasında kalan yararlı alan oluşturuyor. Kapıcı dairesi, asansör, kömürlük, balkonlar, kapı, pencere, bacalar, yakıt deposu ,garajlar ,sığınak, çamaşırlık faydalı alan dışındadır. 

Brüt metrekare hesabı, evdeki duvarların bazı birbirinden alakasız bölümün altında kalan yerler ile balkonlar ,çatının kapladığı alan dır. Net metrekare hesaplarken kullanılmayan alanları çıkarınız. Evin her odasını hesaplayın . Sonra bulduğunuz değerleri toplayın. Net metrekareyi bulmuş olursunuz. Ev alırken net metrekareye dikkat edin. Brüt ve net dört bölümdür. Bunlar; dış brüt, iç brüt, dış net, iç net gibi. Yıllardır uzmanlar insanlar net metrekareye göre hesap yapmalarını önermektedir. İnşaat sektörü de artık metrekare olarak düşünmektedir. Müşteriler bunu dikkate alınca brüt ve net metrekare arsındaki fark açıldı.

 

Müteahhitlerin Söylemlerine Aldanmayın

İnsanlar evlerini inşaat iken alıyorlar. Tapudaki alan ile gerçek net alan çok farklı boyutlarda olunca uzmanlar harekete geçti. Vatandaşın kandırılması net ve brüt metrekare oluşumunun yeniden incelenmesini gerektirdi. Hatta olduğundan farlı net metrekare gösterilirse ceza uygulanır. İmar kanunu bu konuda kurallara aykırı yapılan işlere ceza getirecek. Bu düzenleme ile projedeki çizim ile gerçek birbirinin aynısı olacak. Brüt alan faydalı alan olarak geçecek. Müşteriler de bu konuda ne yapacağını şaşırdı. Net ve brüt hesaplama herkese göre değişiklik gösteriyor. Normalde brüt alana yangın merdivenleri, kat koridorlar, tesisat balkonları , asansör, sosyal alanlar buna giriyor. Eskiden sadece net metre kareden bahsediliyordu. Ama artık brüt metrekare es geçilmez oldu. 

Brüt metrekareye göre ev satın alıyorlar. Müşteri normal olarak alacağı konutun büyüklüğünü ve kullanışlılığını merak etmektedir. Her firma brüt veya net metrekareyi farklı olarak algılıyordu. Artık kanunlar değişti. Hepsi aynı olarak net olarak satış yapabilecek . Her projenin kendine göre çeşitli metrekare hesabı vardır. Net metrekare hesabında binanın az ya da çok katlı olması nemli bir husustur. Sözleşme yapılırken tüketici u konuda bilgili olmalıdır. Bütün alan hesaba katılacak mı bunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda yıllardır dikkat çekiliyor. Metre kare hesabı kentsel döşümü etkiler. İnşaat sektörü metrekare hesabıyla karşı karşıyadır . Yönetmelik net bir şekilde belirlendi ama halen brüt metrekareye ortak alanlar dâhil ediliyor. Büyük şehirler de bu sorun oldukça fazla görülmektedir. Bakanlık konu ile ilgilenmektedir. Sık sık denetlemektedir. Müşteriler yeterince bilgiye sahip değil. Brüt metrekare ne onu bilmemektedirler. Bu konu tüketiciye tek tek anlatılmalıdır. Yanlış bilgilendiren şirketlere ceza uygulanmalı. Bu ceza çarptırılan firmalar kamuoyuna da duyurulmalıdır. Bu konuda bakanlık duyarlı olmalıdır. Tüketicinin hakları korunmalıdır. Tüketici brüt metrekareyi duyunca büyük bir ev satın aldığını düşünüyor. Ama gerçekte öyle değil.

Gerçeği Öğrenmek İçin Projeyi İnceleyin

Konut satın almak istediğiniz zaman mutlaka net metre kare nedir ya da brüt metrekare nedir sorulmalıdır.  Alacağınız evin gerçek net ve brüt metrekaresi belediye tarafından onaylanmış mimari projede yazmaktadır. Projeden anlıyorsanız rahat bir şekilde evinizin brütünü ve netini çıkartabilirsiniz. Tüketici bu konuda hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Çünkü metrekare ölçümü şirketten şirkete metrekare değişiklik gösteriyor. 70 metrekare olan bir ev brüt ile 100 metrekareye çıkmakta. Kimi firma balkonları dahil eder . Kimisi ise duvarları da katar. Artık bu kargaşaya bir yöntem bulundu. Bu sorunla tüketici sık sık karşılaşmaktadır. Müteahhitler vatandaşa sana kiler verdim deyip dar dar evleri kolayca satmaktadır. Böyle olunca vatandaş tedirgin kalmaktadır. İmar kanunu net metre kareye önem verilmesini gerektiğini vurgulamıştır.

Daha Önce Satın Aldığınız Bir Evde Bu Konuyu Dikkate Almış mıydınız?

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Müteahhit Konut Satışları Net Metrekare Brüt Metrekare İnşaat

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Adem KURU yazdı: 
"Organize sanayide 4.250.000.-TL (dörtmilyon ikiyüzellibin) alınacak olan işyeri için aynı bedelden ..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için ali  yazdı: 
"selamın aleyküm benim dayımda ev var bana 55.000 tl ye verecek evin değeri 120.000 tl civarı konut ..."

 

için Zeynep yazdı: 
"Merhaba annemin dayimla beraber hissi bir tarlası var 3,5 dönümü annemin bazı nedenlerden dolayı ta..."

 

Bir Noterde Verilen Vekâlet Başka Noterde İptal Edilebilir Mi için mustafa yazdı: 
"65 yaş üstü kişilerin vekalet iptalinde sağlık raporu istenirmi ..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kadir alper  yazdı:  "Merhaba: Gayrimenkul satın almaya karar verdik emlakcıyla sozlesmeyi yaptık evi bana gosterdi daha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com