Kiracılar Toplantıya Katılıp Oy Verebilir mi? | Emlakdanismanlari.com

Apartman Yönetiminde Kiracı Oy Kullanır mı

Yazar: Emre Çelik   02 Mayıs 2017            
 
Kat malikleri tarafından oluşturulmuş olan kurulun seçmiş olduğu yönetici ya da yönetim kurulu, apartmanı yönetmekle görevli oluyor. Yönetimin seçilmesi için oluşturulan toplantıla
 
 
 
   
 
Apartman Yönetiminde Kiracı Oy Kullanır mı?

Kat malikleri tarafından oluşturulmuş olan kurulun seçmiş olduğu yönetici ya da yönetim kurulu, apartmanı yönetmekle görevli oluyor. Yönetimin seçilmesi için oluşturulan toplantılara kiracıların katılıp katılamayacağı veya oy kullanma haklarının olup olmadığı merak edilen konular arasında yer alıyor.

Apartman Yöneticisi Nasıl Seçilir?

Apartman ve site yönetiminin belirlenmesinde, kat maliklerinin arsa payı oranı göz önünde bulundurulmaksızın sahip oldukları tek oyun kullanılması ile seçiliyor. Kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasının toplanması ile kat malikleri kurulu oluşturuluyor. Ve alınan oy çokluğu ile yönetici belirleniyor.

Kiracılar Toplantıya Katılıp Oy Verebilir mi?

Kiracıların yönetim toplantılarına katılıp, görüşlerini bildirmesi önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Fakat kanunen, yönetim kurulunda yer almak ya da denetçi olmak için kat maliki olmak gerekiyor. Kiracılar, ev sahibinden vekalet almadığı sürece toplantılarda oy kullanamıyor ve yönetime seçilemiyor. Vekalet alması durumunda oy kullanma hakkına ve yönetime seçilme hakkına sahip olsa da, denetçi olması için kat maliki olması gerekiyor.

Kat Mülkiyet Kanununa Göre Apartman Yönetimi

Madde 30 – Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlası ile toplanır ve oy çokluğuyla karar verir. Yeter sayının sağlanamaması nedeniyle ilk toplantının yapılamaması halinde, ikinci toplantı, en geç on beş gün sonra yapılır. Bu toplantıda karar yeter sayısı, katılanların salt çoğunluğudur. Bu kanunda yeter sayı için ayrıca konulmuş olan hükümler saklıdır.

Madde 31 – Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir. Ana gayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz; oy hesabı yapılırken kesirler göz önüne alınmaz. Bir bağımsız bölümün birden ziyade maliki varsa, kat malikleri kurulunda bunları içlerinden vekalet verecekleri birisi temsil eder. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz ise onu kanuni mümessili temsil eder. 

Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Apartman Yönetici Kiracı Oy Toplantı

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için Gülabi yazdı: 
"Merhaba; Ben daire alıp satmak istiyorum, fakat üzerime almadan şerh koyarak bunu yapmak istiyorum...."

 

Köyde tarlaya Ahır Yapmak İçin Neler Gerekiyor için Özen yazdı: 
"Benim 3642 m2 tarla vasfında tapum var tapum ilçe sınırları içinde ama imar dışında benim bu tapu i..."

 

Arazi Sınır Tespiti İşlemi Nasıl Yapılır için Nurullah doğan  yazdı: 
"Merhabalar bizim babadan kalma bir arsamız var ama yeri tam olarak bilmiyoruz ve imar durumu nedir ..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için Murat. Karadeniz  yazdı: 
"Annem vefat etti annem 4 kardeş ler 3 ü öldü bir tanesi hayatta mirasçı olarak bir teyzem ve ölen 3..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Emine yatkin yazdı:  "Eşim 150000 TL değerindeki evi üzerime geçirmek istiyor ne kadar masraf gider.hibe yapabilirmi..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
  •  Emlak Haberleri
  •  Hakkımızda
  •  Facebook
  •  
  •  Konut Haberleri
  •  Künye
  •  Twitter
  •  
  •  Emlak Magazin
  •  İletişim
  •  Google+
  •  
  •  Toki Haberleri
  •      
     
  •  Bilgi Ofisi
  •      
           
     
  • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

  • Bey Yazılım | Beyyazilim.com