Arsam Üzerine İznim Olmadan Yapı Yapılmış Ne Yapabilirim | Emlakdanismanlari.com

Arsa İşgali Durumunda Neler Yapılmalı

Yazar: Emre Çelik   24 Mayıs 2017            
 
Arsa sahibinin izni, haberi olmadan arsasına inşaat yapılması halinde ya da yanda bulunan parselde yapılan inşaat sonucunda arsa sahibinin arsasının da kullanılmasına arsa işgali d
 
 
 
   
 
Arsa İşgali

Arsa sahibinin izni, haberi olmadan arsasına inşaat yapılması halinde ya da yanda bulunan parselde yapılan inşaat sonucunda arsa sahibinin arsasının da kullanılmasına arsa işgali deniyor.

Arsa İşgalinde Neler Yapılabilir?

Arsa işgali durumunda yani yandaki arsada inşa edilen binanın, arsa sahibinin arsasına da taşması durumunda taşan kısmın işgal edilmesi ya da maddi tazminat talep edilebiliyor.
Arsa üzerinde hissedar olmayan bir kişinin, arsa sahibinin izni olmadan bina inşa etmesi, arsayı işgal etmesi halinde arsa sahibi işgalin durdurulmasını, inşa edilen binanın yıkılmasını ya da maddi tazminat ödenmesini talep edebiliyor

Hissedarların Arsayı İşgal Etmesi

Hisseli arsalarda arsa sahibinin parseline, bir başka hissedarın bina inşa etmesi durumunda binanın ve arsanın değeri karşılaştırılıyor. Eğer yapılan binanın değeri, arsa sahibine ait olan arsadan daha fazla ise arsa sahibi arsasını satmak durumunda kalıyor. 

Arsa İşgal Davası

Arsa işgal davası açmak için mahkemeye dilekçe vermek gerekiyor. Arsayı işgal eden, izinsiz bina inşa eden kişi biliniyor ise işgalci bilgileri, arsa sahibinin bilgileri ve konut yazılarak dilekçe hazırlanıyor.

İşgalin ortadan kaldırılması talep ediliyor ise konu ‘El atmanın önlenmesi’ şeklinde, işgalin ortadan kaldırılması ve inşaatın yıkılması talep ediliyor ise konu ‘El atmanın önlenmesi ve kal davası’ şeklinde yazılabiliyor. Bunların dışında işgal sonucu ortaya çıkan tazminat hakkını kullanmak isteyen arsa sahibi, ecri misil adı altında yeni bir dava konusu yazabiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Arsa İşgali Arsa

   Okuyucu Yorumları  
İmran Aslan - 09.06.2017 14:08:11
Merhabalar bizim sorunumuz babamlar 5 kardeş on yıl önce amcamın biri babamları kandırıp kendi üzerine ikitane tarla tapu ediyor daha sonra diyer kardeşlerin biride hisesini diyer üç kardeşe satıyor fakat resmi değil yani kal arazide 5 kardeş hisse sahibi gözüküyor diğer üçkardeş eraziyi kendi arasında bölüyorlar ama birtürlü tabu yapamadılar Şimdide bu kendi aralarında bölünen tarların bize düşen tarlaya amcam ev ve ahır yapdı bu tara hise tapulu bir türlü uzlaşamıyoruz resmi olarak ne yapa biliriz biz o tarlaya ev yapılmasına razı deyiliz yıktıra bilirmiyim resmi oylarla amcam birtürlü uzlaşamıyoruz üzeine tarama tapu yapan amcamda tarlaları ev yapan amcama çocuklarına satı bunun içinde bişey yapamayanı ne yardımcı olursan çok memnun olurum tş
Cevap :   Emlak Danışmanları - 09.06.2017 14:09:15
Merhaba, hisseli arazilerde kullanım şartları hissedarların kendi hissesi büyüklüğündedir. Amcanız sizin diye iddia ettiğiniz yere ahır yaptıysa ve bu yeri daha önceden kendi aranızde bu şekilde paylaştığınızı kanıtlayabilirseniz dava açabilirisiniz. Amcanınz hissesinden fazla yer kullanıyor ise Arsa İşgal Davası ile mahkemeye başvurabilirsiniz. Bunun Haricinde Ortaklığın giderilmesi ile birlikte bölünebiliyorsa araziyi hisseniz oranında böldürebilme şansınızda olabilir
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Berna yazdı: 
"Merhaba, 1380 me lik bir yer almak istiyorum.ilanda %40 imarlı arsa ve elektrik su var olarak yazıy..."

 

İnşaat Çalışmalarının Saatleri Nelerdir için Sevgi yazdı: 
"Yav kardeşim bu kanunu çıkaran adam anlamıyorum saat 7de inşaatmı olur ?hiç sizin insafiniz yokmuya..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için Handan yazdı: 
"Bizim 15.5 dönüm yerimiz var ve 3 bölmek istiyoruz tarım arazisi bölebilirmiyiz acaba..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için SELÇUK AYDOĞAN yazdı: 
"Merhaba;İnnovia 3'ten bir ev almak için anlaştık.Eşyalı 160.000 ve buraya 124,000 kredi çıktı geri ..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için Emrah  yazdı:  "Şu anda. Benim. Vefat eden rahmetli hala dan bana kalan. 4.dönüm. arazi var. Ve benim ama cam. Ha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com