Ayrık Nizam NedirTanımı | Emlakdanismanlari.com

Ayrık Nizam Nedir

Yazar: Emre Çelik   08 Eylül 2017            
 
Örnek verecek olursak; Ayrık nizam imar planlarında Daire içerisinde A-3-2-5, yada A-3-3-5 ibaresiyle ve daha farklı varyasyonlarıyle belediyelerin kendi planlamalarına göre bu rak
 
 
 
   
 
Ayrık Nizam Nedir?

Ayrık Nizamın Tanımı : Komşu Parsellerin sınırında çekme mesafelerine uyularak diğer parsel sınırlarının yapılarına bitişik olmayan durum "Ayrık Nizam" Olarak adlandırılır.

Örnek verecek olursak; Ayrık nizam imar planlarında Daire içerisinde A-3-2-5, yada A-3-3-5 ibaresiyle ve daha farklı varyasyonlarıyle belediyelerin kendi planlamalarına göre bu rakamlar değişmektedir. Biz Ayrık Nizamın A-3-3-5 olduğunu düşünürsek A => Ayrık Nizamı, 3=> Yan ve Arka Bahçe çekme mesafesini, 5 => Yoldan Çekme mesafesini belirtmektedir. Bu tabloya göre Ayrık nizam kurallarına uygun olarak çekme mesafelerine uymak zorundasınız. Ayrık nizam olarak 3 3 5 çekerek yapınızı çekilen mesafe içerisine imar durumunun izin verdiği kadarıyla yapabilirsiniz.

Ayrık Nizamın Çıkış Sebebi

Geçen yazımızda belirttiğimiz üzere bitişik nizam hakkında bilgi vermiştik ve bitişik nizamın birçok parselin üzerine konuşlanmış bina olduğunu söylemiştik. Bu sebepten ötürüdür ki bitişik nizamın yanında birde ayrık nizam oluşmaktadır. Geçen makalemde söz ettiğim durumların tersi ayrık nizam için geçerlidir. Ayrık nizam terimini ilk olarak resmi gazetede gördük, bu nedenle açılama gereği duyduk. Ayrık nizam olarak tabir ettiğimiz hiçbir yandan komşu binaya bitişik olmayan yapıdır. Bunu daha da açacak olursa gördüğünüz üzere eski kentleşmelerde bitişik nizam da binalar yapılırdı, yani binalar yan yana olurdu, aralarında 5 m pay olmazdı. Ayrık nizam ise binaya bitişik yapı elamanının bulunmamasına denmektedir. Ayrık nizamlı yapı yapmak daha avantajlıdır. Neden diye soracak olursak bitişik nizamdan yan binaların etkilerinden etkilenebilirsiniz, en kalıcı etki ise deprem etkisidir. Bitişik nizamlı binalar deprem etkisini direk iletirler fakat şöyle bir durum söz konusuysa yani binaların boyları farklıysa küçük olan bina büyük olan binaya kesme kuvveti uygulayacaktır ve bu etki depremde çok zararlar verebilir.Önceki Yazılarımızda Bitişik Nizam Nedir? 

Resmi gazetede yayımlanan Planlı Alanlar Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair tasarıda blok nizam ile bitişik nizam gibi terimler yer almaktadır. Bu terimler sonucunda insanlar da yer eden blok nizam nedir? Bitişik nizam nedir soruları olmaktadır? İlk başta blok nizamı açıklayacak olursak İmar planının yayınlamış olduğu yönetmeliğe göre cephenin uzunluğu,derinliği ve dilatasyonunun ayırmak suretiyle birde fazla parselin üzerine bir bahçeli yapı oluşacaksa bu yapı nizamına blok nizam adı verilmektedir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Ayrık Nizam İmar Planları

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Ali yazdı: 
"Selâmün aleyküm. Bugün bir ev için ev sahibiyle anlaştık. Ev sahibi evin tapusu birinci tapu o ned..."

 

Tapuya Nasıl Şerh Koyulur Gerekli Evraklar 1622 için Bahar yazdı: 
"Babam annemden habersiz Evimizi yeğeni mal alabilmesi için evi teminat gösterip ipotek ettiriyor ar..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Deniz yazdı: 
"Merhaba Eşimin babaannesinden kalma bir daire var.4 hissedar var.3 hissadar bu daireyi satmak istem..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Melikşah karaaslan yazdı: 
"Merheba.binde 40 tan 30a teşviki uzatma ihtimali var mı yada ilerik zamanda olabilir mi..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Mustafa  yazdı:  "Farklı illerde olan kişiler arasında senet imzalanması için nasıl bir yol izlenmeli. ..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com