Banka Teminat Mektubu ile Alakalı Detaylı Bilgili 2017 | Emlakdanismanlari.com

Banka Teminat Mektubu Nedir Nasıl Alınır

Yazar: Emre Çelik   28 Nisan 2017            
 
Banka Teminat Mektubu, teminat gösterilmesi gereken bir konuda; örneğin ihalelerde, herhangi bir iş için taahhütte bulunurken, borç ödemesinde yada tüm bu işlemlerin tamamını içine
 
 
 
   
 
Banka Teminat Mektubu nedir, Nasıl Alınır

Banka Teminat Mektubu, teminat gösterilmesi gereken bir konuda; örneğin ihalelerde, herhangi bir iş için taahhütte bulunurken, borç ödemesinde yada tüm bu işlemlerin tamamını içine alan bir icraatta sorumluluk lan kişinin kefaletini göstermek maksadıyla banka tarafından bu kişinin yükümlülüğü oranında teminat olarak düzenlenen bir belgedir. Teminat mektubu, anolan işlerin yapılabilmesi için mali yeterliliğin olduğunu göstermek için kullanılır.

Teminat mektubu alabilmek için söz konusu bankaya ödeme gücünün ve mali yeterliliğin olduğunu ispatlanmalıdır. Bankaya gerekli belgeler ile bu yeterlilik ispatlandığı taktirde, banka tarafından ilgili şahsa kefalet edildiğine dair teminat mektubu düzenlenir. Düzenlenen bu belge yurtiçinde veya uluslar arası işlemlerde kullanılabilir.

Banka Teminat Mektupları kaç çeşittir ?

a. Geçici Teminat Mektubu,  bir taahhüt işlemininin başlangıç aşamasında belirli bir süre için düzenlenen geçici belgedir. Bu belge sadece ihale aşamasında kullanılır ve sözleşme aşamasında kesin teminat mektubu alınabileceğini garanti etmek için sunulur.

b. Kesin Teminat Mektubu, Sözleşme süresince geçerli olacak tüm teminatları içieren bir mektuptur. Bu belge ile şahıs veya kuruluşlar, taahhüt ettikleri işin tüm aşamalarında sözleşmeye bağlı kalarak tüm işlemleri tam ve eksiksiz yapmak durumundadır, aksi taktirde banka tarafından teminat mektubunda miktar kadar tazminat ile karşı karşıya kalabilirler.

c. Gümrük Teminat Mektubu, ithalat ve ihracat işlemleri için gümrük aşamasında kullanılan belgedir, bu tür teminat mektubu ekseriyetle sınırsız güvence sunar.

d. Vergi Dairesi Teminat Mektubu, Maliye ile alakalı oluşan problemlerde itirazda bulunma evresinde veya vergi ve benzeri borçları yapılandırarak taksitle ödeme taahhüdünde bulunurken düzenlenen bir belgedir.

e. Mahkeme ve İcra Dairesi teminat mektubu, Mahkemelerdeki işlemler veya icra dairelerinki icra işlemlerinde herhangi konu sınırı olmadan tüm konularda geçerlidir.

f. Avans Teminat Mektubu, Genel olarak Müteahhitler ve İnşaat firmaları tarafından ihaleye konu işin yapılması sırasında kullanılan avansları güvence altına almak maksadıyla kullanılır.

g. Serbest Konulu Teminat Mektubu,  Yukarıda belirtilen işlemler haricinde kullanılan teminat mektubu türüdür. Bu belgeler için bir sınırlama olmaksızın herhangi bir işlemde şahıs veya kuruluşlara verilen teminat mektubudur.

Teminat mektupları süreli midir? Ne kadar süreyle geçerlidir ?

Teminat mektupları, süre bakımından da ikiye ayrılır. Belirli bir zaman aralığında geçerli olan belgelere süreli teminat mektubu denir. Bu zaman dilimi içinde teminat mektubu sunulan taraftan bankadan sözleşme hükümlerine göre bir tazminat talep edilirse, istenen miktar teminat mektubu düzenleten kişiden istenir. Herhangi bir zamanı kapsamayan ve taahhüde konu işin başlangıç ve bitiş tarihlerini kapsayacak şekilde geçerli olan belgeye ise süresiz teminat mektubu denir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Banka Teminat Mektubu Banka Teminat Mektubu Banka Teminat Mektubu Çeşitleri

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

için kerim serr yazdı: 
"Merhaba benim 1800 m2 arsam var fakat iki tapulu tapunun biri 410m2 diğeri 1390m2 iki tapuyu birleş..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için cumali yazdı: 
"Merhaba, hacizden satın alınmış malı hemen bir başkasına satabilir miyiz? Satılamıyor ise ne yapabi..."

 

Yolu Olmayan Tarlaya Yol Alma Tarlaya Nasıl Yol Alınır 1572 için serkan yazdı: 
"merhaba izmir kemalpaşa bağyurdunda 4 dönüm kiraz bahçem var yola 15 metre nasıl yol ala bilirim te..."

 

için Eren yazdı: 
"Cevap : Emlak Danışmanları - 20.07.2017 14:25:00 Evinizi yaptırırken ruhsatı kendi üzerine yaptıy..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Hasan Taşkın yazdı:  "20/072017 Fortes firmasına doğal gaz döşemetmek için senet imzaladım ama şuan bazı sıkıntılar neden..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016