Belediye Meclisi Kimdir ve Görevleri Nelerdir | Emlakdanismanlari.com

Belediye Meclisi Kimdir ve Görevleri Nelerdir 939

Yazar: Emre Çelik   18 Nisan 2017    6805        
 
 
Yerel seçimlere yaklaştığımız şu günlerde büyük ihtimalle belediye başkanlarının hizmet performansı sorgulanırken benzer seçimle 5 yıllığına göreve gelmiş kalan ve il vatandaşının
 
 
 
   
 
Belediye Meclisi Nasıl Seçilir?

Yerel seçimlere yaklaştığımız şu günlerde büyük ihtimalle belediye başkanlarının hizmet performansı sorgulanırken benzer seçimle 5 yıllığına göreve gelmiş kalan ve il vatandaşının birçok de tanımadığı belediye meclis üyelerinin, seçildikleri il amaçlı neler yaptığı anında hiç gündeme gelmez. Hâlbuki belediye meclis üyeleri, yerel(yöresel) demokrasi tarafından son derece mühim bir işleve sahiptir.

Belediye Meclisinin Görevleri Nelerdir?

Belediye başkanına karar verecek seçmenler, seçtikleri belediye meclis üyeleri ile o kentin sorunlarının çözülmesini, buna ek olarak yaşanabilir bir kente ulaşmayı arzulamaktadır. Peki, belediye meclis üyeleri seçildikten anında sonra o il yerine ne faaliyet yapmaktadır? Kentinizin sağlıklı ve yaşanabilir olması yönünde ne şekilde bir faaliyette bulunmaktadır? Yalnızca meclis toplantılarına katılıp el indirip kaldırarak apar topar geçtiğimiz kararları seçip, sonrasında her toplantı amaçlı ” huzur hakkı ” ücretini alarak görevlerini yaptıklarını mı düşünmektedir? 

Belediye meclis üyeliğinin manası ve işlevi bu kadar mıdır?

Belediye Meclisinin görevi nedir?

Bugün Belediye Meclisinin görev ve yetkilerini irdeleyeceğiz.

Belediye meclisi stratejik planlar yaparak , belediyenin çalışma planlarını ve yatırım programlarını belirler .Ayrıca belediye faaliyetlerinde çalışan personelin performans ölçütlerini görüşür ve kabul eder. Buna karşı belediye meclisinin bütçe hesabının ve kesin hesabın kabul edilmesi gibi görevleri de vardır. Bütçede kurumsal sınırlandırmalara aktarma da yapabilirler.Bir diğer görevi isi belediyenin imar üzerine olan planları belediye meclisinde görüşerek onay veya ret kararı almaktır.

Büyükşehirlerin ve belediyelerin sınırları içerisinde olan çevre düzenlemeleri planlarını kabul etmek veya ret etmektir.Bu karar alınmadan önce il çevre düzeni planı Büyükşehir belediyeleri tarafından yapılır fakat kararı belediye meclisi almaktadır.Borçlanmaya belediye meclisi üyeleri karar vermektedir.Belediyenin taşınmaz mallarının satılmasına , alınmasına ,takasına teşvik verebilir veya bir taşınmaz malın ihtiyaç halinde kamu hizmetinde kullanılmasına gerek var ise buna izin verilmesine karar verir.Şayet bu taşınmaz malın kamu hizmeti süresi dolmuş ise geri belediyeye gelmesine onay kararı da belediye meclislerinden çıkmaktadır.

Kanunlara göre vergi ve harçlar için uygulanacak ücretin şartlarını da belediye meclisi üyeleri belirlemektedir.Belediye meclisi şartlı bağışları da kabul etmektedir.Belediye meclisi 6762 sayılı kanuna göre ortaklık kurma veya bu ortaklıkların ayrılması gibi unsurlara karar verebilmektedir.Ayrıca sermaye satışına ve bunun ortaklığına karar verebilmektedir.Belediyeye ait şirketlerin özelleştirilmesine ve yap-işlet devler modeli ile yatırım yapılmasına karar verebilmektedir.Ayrıca Belediye meclisi meclis başkanını ve encümen üyelerini kendi içerisinde seçmektedir.

Meclis başkanlık divanını ve encümen üyeleri de belediye meclisi tarafından seçilmektedir,bu seçim oturumu belediye meclisi başkanı tarafından yürütülmektedir.Belediye meclisi , belediyeye bağlı çalışan kurumların içerisinde ki kadroların iptaline veya değiştirilmesine de karar verebilmektedir.Belediye meclisi belediye tarafından çıkarılan yönetmelikleri de tartışarak kabul eder veya iptal eder.Belediye meclisinin bir diğer görevi ise cadde,sokak,park ve tesislere ad vermek , mahallenin kurulmasını ön ayak olmak , mahallenin kaldırılmasına karar vermektir.Belediyenin reklamını ve halka lanse edilmesini de sağlayan kararlar da bu meclisten çıkmaktadır.

Belediye meclisinin bir diğer görevi ise onur kuruluşu oluşturarak onur belgesi ve hemşerilik payesi vermektir.Belediye başkanı ve belediye encümeni bir sorun yaşamış ise bunu karara bağlamaktır.

Ülkemizde Belediye Meclislerinin Durumu

Maalesef ülkemizdeki belediye meclis üyelerinin büyük bölümü bu mühim görevin içini boşaltarak uygulamakta, yerel demokrasinin mühim bir parçası oldukları bilinci ile davranış göstermemektedirler. Üstelik gün zaman yargıya da yansıyan şekilde, belediye meclis üyelerinin bir bölümünün imar yolsuzluklarına bulaştıkları, bilhassa imar komisyonlarında bulunmak amaçlı gayri ahlaki şekilde birçok kritik çıkar çatışmalarına giriştikleri, belediyedeki nüfuzlarını yandaşlara çıkar sağlamak için kullandıklarına tanık olunmaktadır.

 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için alt kısma Yorum yapabilirsiniz.
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Belediye Meclisi Toplantı ve karar yeter sayısı Belediye Meclisin feshi Meclisin bilgi edinme ve denetim yolları belediye Denetim komisyonu İhtisas komisyonları Belediye meclisi Meclis kararlarının kesinlesmesi Meclis toplantısı Belediye Meclisi Nasıl Seçilir Belediye Meclisi Belediye Meclisinin Görevleri Nelerdir Baskanlık divanı Meclisin görev ve yetkileri

   Okuyucu Yorumları  
YAĞMUR - 31.03.2017 15:58:02
çok güzel bir sayfa teşekkür ederiz ama kısa bilgiler olur mu
M.veysel dündar - 10.04.2017 20:41:20
Hiçbirşey anlamadım
M.veysel dündar - 10.04.2017 21:03:08
Bu sayfayı hiç beğenmiyorum
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
     
 
 
 
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için Dursun yazdı: 
"Merhaba ben bir ev aldım tapuda hacizli cıktı satıcı borcumu odedim dedi kağıt gelmedi tapuya dedi ..."

 

için Aysegul karacavus yazdı: 
"Tek tapu 4 kardesiz tapu yu ayirabilirmiyz ..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için VOLKAN UZUN yazdı: 
"1/1000 planda toplam 3300m2 tarla vasfındaki arsanın 5 hissesinden birisi 350 m2 bu 350 m2 yi alma ..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Resul yazdı: 
"Merhaba. Bizim 2008-2009 yılında fırınımızdan kalma senetlerimiz var. Borçlulardan şuan bir ödeme h..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için mahmut yazdı:  "iyi günler biz evi 2009 70 bin tl ye aldık kredili almıştık hiç bir vergisini ödemedik şimdi evi üz..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016