Deprem Riski ln Binaları İnternetten Bulma Takip Etme | Emlakdanismanlari.com

Binanızın Deprem Riskini İnternetten Öğrenin

Yazar: Emre Çelik   20 Haziran 2017            
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent’te hizmet veren firma tarafından geliştirilen İnternet Tabanlı Deprem Risk Analiz Sistemi uygulaması sayesinde vatandaşlar, binalarının depr
 
 
 
   
 
Binanızın Deprem Riskini İnternetten Öğrenebilirsiniz

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent’te hizmet veren firma tarafından geliştirilen İnternet Tabanlı Deprem Risk Analiz Sistemi uygulaması sayesinde vatandaşlar, binalarının depreme karşı riskli olup olmadığını internet üzerinden öğrenebilecek.

Ön Eleme Tekniği

Geliştirmiş oldukları uygulama ile ilgili açıklamalarda bulunan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türer, tüm binaların tek tek değerlendirilmesi için çok büyük bir ekibin oluşturulması gerektiğini ve bunun çok zor olduğunu belirtti. Uygulamanın basitleştirilmiş bir ön eleme tekniğini barındırdığını da ekleyen Türer,
"Türkiye'de 8 milyon kadar binamız var ve yaklaşık 80 milyon kişi buralarda yaşıyor. Bütün binaların teknik değerlendirmesini yapacak teknik ekibin bulunması ise çok zor. Bu yüzden bizim yola çıkıştaki asıl amacımız basitleştirilmiş şekilde bir ön eleme tekniği geliştirmek. Böylece herhangi bir evde oturan kişi, internet üzerinden bizim sistemimize bağlanıp, kendi bina bilgilerini girip, bilimsel bir ön değerlendirme alabilecek.

Böylece binalarımızı hem aradaki farklı teknik elemanların subjektif bakış açılarından kurtarmış olacağız hem de çok basitleştirdiğimiz için ülkemizdeki bölgeler, şehirler ya da ilçeler bazında binaların durumlarına ilişkin bilgiler çok hızlı bir şekilde bizim sistemimize girilecek. Böylece bölgesel, şehirsel, mahallesel ve ülkesel ölçekte depreme karşı riskli bina haritalarına ulaşabileceğiz. Bu ilgili bakanlıklar, belediyeler ve vatandaşlarımız için çok önemli bir gelişme. Biz bunu ülkemize bir hizmet olarak görüyoruz." şeklinde açıklamada bulundu.

Puanlama Sistemi

Prof. Dr. Ahmet Türer, uygulamanın kullanılabilmesi için öncelikle www.analiz.yapidestek.com.tr adresine giriş yaparak kayıt yapılması gerektiğini belirtti. Kayıt yapan vatandaş, açık adres belirtebiliyor ya da harita üzerinden bina seçimi yapabiliyor. Daha sonra uygulama üzerinden binanın yer aldığı bölgenin deprem ivmesine bakılıyor. Ve kullanıcıya “Binanızda kaç kat var? Binanız hangi yıl yapıldı? Binanızda çıkma veya balkon var mı?” gibi sorular yöneltiliyor. Kullanıcıların verdiği cevaplara göre binalar için puan veriliyor ve analiz yöntemi sonuçlarına göre kullanıcılar, binalarının riskli, hafif riskli ya da risk bulunmayan bina olduğunu öğrenebiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Deprem Riski Deprem

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

için kerim serr yazdı: 
"Merhaba benim 1800 m2 arsam var fakat iki tapulu tapunun biri 410m2 diğeri 1390m2 iki tapuyu birleş..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için cumali yazdı: 
"Merhaba, hacizden satın alınmış malı hemen bir başkasına satabilir miyiz? Satılamıyor ise ne yapabi..."

 

Yolu Olmayan Tarlaya Yol Alma Tarlaya Nasıl Yol Alınır 1572 için serkan yazdı: 
"merhaba izmir kemalpaşa bağyurdunda 4 dönüm kiraz bahçem var yola 15 metre nasıl yol ala bilirim te..."

 

için Eren yazdı: 
"Cevap : Emlak Danışmanları - 20.07.2017 14:25:00 Evinizi yaptırırken ruhsatı kendi üzerine yaptıy..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Hasan Taşkın yazdı:  "20/072017 Fortes firmasına doğal gaz döşemetmek için senet imzaladım ama şuan bazı sıkıntılar neden..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016