Hükümetin Gayrimenkul Sektörüne Verdiği Destekler 2017-2018 | Emlakdanismanlari.com

Devletin Göz Bebeği Emlak Sektörüne Verdiği Destek Dudak Uçuklatıyor

Yazar: Emre Çelik   20 Haziran 2017          
 
 
15 Temmuz gününün ardından durma noktasına gelen konut satışlarının önüne geçmek amacı ile gerek hükümetten gerek ise sektördeki bazı firmalardan sektöre yönelik birçok destek, teş
 
 
 
   
 
Hükümetin Gayrimenkul Sektörüne Verdiği Destekler

15 Temmuz gününün ardından durma noktasına gelen konut satışlarının önüne geçmek amacı ile gerek hükümetten gerek ise sektördeki bazı firmalardan sektöre yönelik birçok destek, teşvik bulunuyor.

Gayrimenkul Sertifikası

İlk olarak Park Mavera 3 projesi ile karşımıza çıkan gayrimenkul sertifikası uygulaması, Borsa İstanbul, SPK ve TOKİ işbirliği ile hayata geçirildi. Konut sahibi olmak isteyen fakat yeterli birikimi bulunmayanların yardımına koşan gayrimenkul sertifikası uygulaması ile metrekare şeklinde ev sahibi olmak mümkün oluyor.

Yabancıya Vatandaşlık Hakkı

Bu yıl uygulamaya konulan yabancıya vatandaşlık hakkı, şüphesiz ki sektörü en hareketlendiren uygulamalardan birisi oldu. Ülkemizde 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul satın alan, 3 milyon dolar değerinde yatırımda bulunan ve 3 milyon dolar değerinde hesap açan yabancılar, vatandaşlık hakkı kazanabiliyor.

Tapu Harçlarındaki İndirim

Geçtiğimiz Mart ayı itibariyle 30 Eylül tarihine kadar tapu harçlarında indirim söz konusu iken ayrıca damga vergisi oranı da sıfırlandı. Tapu harcında alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4 oranında pay alınıyordu.

Kiralık Evlerde Düzenleme

Günlük, haftalık ve bunlar gibi kısa süreli kiralanan konutlarda tutara bakılmaksızın, konut kiralamalarında ise aylık 500 TL üzeri kira geliri elde edenlerin tabi tutulduğu vergi ile yeni bir düzenleme söz konusu oldu.

KDV İndirimleri

Konutlarda yüzde 8 oranında olan KDV, yüzde 1 oranına, yüzde 18 oranında olan KDV, yüzde 8 oranına düştü. 150 metrekare üzerinde büyüklüğü bulunan evlerde 30 Eylül tarihine kadar KDV oranı yüzde 8 olarak belirlendi.

Faiz ve Peşinatlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönlendirmesi ile bankalar, konut kredisi faizlerini düşürdü. Ayrıca konut kredisi kullanımında yüzde 25 oranında olan peşinat yüzde 20 oranına düştü.

İmar Yönetmeliği ve Kentsel Dönüşüm

İmar yönetmeliğinin 30 Haziran tarihine ertelenmesi ile kentsel dönüşüm projelerinde yüzde 25 ek emsal hakkı tanındı. Ayrıca kentsel dönüşümü hızlandıracak olan yönetmeliğin hazırlanması ile riskli alan ilanları kolaylaştı ve iptal davalarının önüne geçildi.

20 Yıl Vade İmkanı

15 Temmuz sonrası ilk kampanyasını hayata geçiren Emlak Konut GYO, 1 Şubat tarihinde hayata geçirdiği kampanya ile konut sahibi olacak kişilerin peşinatını yüzde 20 oranında yüzde 5 oranına düşürdü. Ayrıca ülkemizde ilk kez 240 ay yani 20 yıl vadeli konut satışı gerçekleşti.

Damga Vergisi Sıfırlandı

Gayrimenkul satış vade sözleşmeler, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri ve kat karşılığı sözleşmelerde alınan damga vergisi ortadan kalktı. Damga vergisi daha önceden yüzde 1 oranında alınıyordu.

İade Süreci Geri Çekildi

Daha önceden 36 ay olan konut iade süreci 24 aya çekildi. Konut alıcısının tazminatı kademeli olarak yüzde 8 oranına düşürüldü. Konutu iade eden alıcı, parasını eski düzenlemeye göre 90 günde iade alırken söz konusu süre 180 güne çıkarıldı.

Yabancıya KDV İstisnası

Türkiye’den gayrimenkul satın alacak olan yabancı ve gurbetçi vatandaşlar için uygulamaya geçilen KDV istisnası, sektörü hareketlendirecek olan en büyük adımlardan birisi oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Gayrimenkul Sertifikası Yabancıya Vatandaşlık Hakkı Tapu Harçlarındaki İndirim Kiralık Evlerde Düzenleme

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Toki Kayaşehirde Yapılacak Olan 399 Konut ve 33 Dükkanın İhalesi Yapıldı için ömer yazdı: 
"Mrb satışı hakkında bilgi varmı.Kimlere hangi şartlarda satılaçak...."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için umut yazdı: 
"merhaba, 28 hisseye bölünen bir dairenin 21 hissesini ablamlardan aldım 2 ablam hissesini vermiyor ..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için Ferhat Corekci yazdı: 
"Merhaba bizim 114900 metrelik arazimiz var bunu bolebilirmiyiz tarim arazisi sulu yanliz bunun 30 d..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Serkan finans  yazdı: 
"Merhaba babam belediyede sigortasız olarak çalışıyordu babama size sigorta başlatacağız diyerekten ..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Ömer Demir yazdı:  "Merhaba, 1/5000 ölçekli nazım imar planı içerisinde 11 dönüm niteliği zeytinli bağ olan arazimiz v..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016