Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Neler Yapılmalı | Emlakdanismanlari.com

Elektrik Faturanızı Yüzde 35 Oranında Düşürün

Yazar: Emre Çelik   21 Haziran 2017            
 
Türkiye’de tüketilen enerjinin yüzde 72’lik bir kısmının dışarıdan satın alınması, enerji üretiminin çok kısıtlı olması nedeni ile bazı önlemler alarak hem tasarruf yapmak hem de
 
 
 
   
 
Elektrik Faturanızı Neredeyse Yarıya Düşürebilirsiniz

Türkiye’de tüketilen enerjinin yüzde 72’lik bir kısmının dışarıdan satın alınması, enerji üretiminin çok kısıtlı olması nedeni ile bazı önlemler alarak hem tasarruf yapmak hem de ülke ekonomisine katkı da bulunmak gerekiyor.

Elektrik Faturası Yüzde 35 Oranında Düşebilir

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından binalarda Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi olarak atanmış olan Szutest Enerji Departmanı Yöneticisi Ali Özgenç tarafından verilen tavsiyeler doğrultusunda elektrik faturasını büyük bir oranda düşürmek mümkün oluyor.

Aydınlatmada Elektrik Tasarrufu Yapmak

Evde tüketilen elektrik enerjisinin yüzde 20’lik bir kısmı aydınlatmaya ayrılıyor. Dolayısı ile aydınlatmada yapılacak olan tasarruf, toplam elektrik enerjisini büyük bir oranda azaltıyor. Verimli aydınlatma yapabilmek adına, apartman boşluklarında gün ışığından yararlanabilmek için çatı pencerelerinin oluşturulması gerekiyor. Gün ışığını çatıda toplayarak, iç hacimlere ulaştıran ışık tüpleri de verimli aydınlatma sağlayabiliyor. Ayrıca iç hacimlerde açık renk boyaların tercih edilmesi de büyük oranda fayda sağlıyor. Enerji tüketimi yüksek, ortama ısı yayan, kısa ömürlü tungsten halojen lambalar yerine KFL veya tüp floresan lambalar kullanılması gerekiyor. Ve son olarak güneş enerjisi ile çalışabilen sistemlerin de uygun bir şekilde kullanılması, büyük oranda tasarruf sağlıyor.

Elektrikli Ev Aletlerinde Tasarruf Yapmak

Elektrikli ev aletlerinin kullanımında enerji performansına dikkat etmek gerekiyor. Kullanım ömürlerinin uzun olabilmesi için ev aletlerini amacına uygun olarak kullanmalı ve bakımlarını sürekli olarak yapmak gerekiyor.

Buzdolabı

Buzdolabı kullanırken, buzdolabının fırın, radyatör gibi ısı kaynaklarından uzakta bulunması ve arkası ile yanlarında boşluklar bulunması gerekiyor. Ayrıca buzdolabının güneş ışınlarından uzak kalması, kapılarının uzun süre açık kalmaması, içerisine yemeklerin sıcakken konulmaması, kapı contalarının kontrol edilmesi ve mevsimsel ayarlarının zamanında yapılması gerekiyor. 

Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesi kullanırken, çamaşır makinesinin etrafında boşluklar bırakılması, makinenin kapasitesini aşmayacak şekilde tam dolulukta çalıştırılması, fazla deterjan konulmaması, deterjana uygun olan en düşük sıcaklıkta yıkama yapılması gerekiyor. Çamaşırların miktarının ya da kirinin az olması durumunda ekonomik programı tercih etmek fayda sağlıyor. 

Bulaşık Makinesi

Bulaşık makinesi kullanırken, makinenin etrafında boşluklar bırakılması, kapasiteyi aşmayacak şekilde tam dolulukta çalıştırılması, az miktarda bulaşık bulunması durumunda ekonomik programın tercih edilmesi ve bulaşıkların makineye dizilirken ön yıkamadan geçirilmesi tasarruf yapmayı sağlıyor.

Fırın

Fırın kullanırken, fırının yanıcı ortamlardan uzak bir bölgeye yerleştirilmesi, yiyecekleri pişirirken kapağın gerekmediği durumlarda açılmaması, zorunda kalmadıkça ön ısıtma yapılmaması, donmuş yiyeceği pişirmeden önce çözülmesinin beklenmesi ve pişirme süresinden birkaç dakika önce kapatılması büyük oranda tasarruf yapılmasını sağlar.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Tasarruf Elektrik faturası Elektrik

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Adem KURU yazdı: 
"Organize sanayide 4.250.000.-TL (dörtmilyon ikiyüzellibin) alınacak olan işyeri için aynı bedelden ..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için ali  yazdı: 
"selamın aleyküm benim dayımda ev var bana 55.000 tl ye verecek evin değeri 120.000 tl civarı konut ..."

 

için Zeynep yazdı: 
"Merhaba annemin dayimla beraber hissi bir tarlası var 3,5 dönümü annemin bazı nedenlerden dolayı ta..."

 

Bir Noterde Verilen Vekâlet Başka Noterde İptal Edilebilir Mi için mustafa yazdı: 
"65 yaş üstü kişilerin vekalet iptalinde sağlık raporu istenirmi ..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kadir alper  yazdı:  "Merhaba: Gayrimenkul satın almaya karar verdik emlakcıyla sozlesmeyi yaptık evi bana gosterdi daha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com