Emlak Vergisinden Muaf Olan Emekliler | Emlakdanismanlari.com

Emekliler İçin Emlak Vergisi Avantajları

Yazar: Emre Çelik   09 Mayıs 2017          
 
 
Emekliler, tek mülk sahibi olduklarında ve söz konusu mülk 200 metrekarenin altında olduğunda emlak vergisinden muaf tutulabiliyor. Bu muafiyetin yanı sıra emekliler için birtakım
 
 
 
   
 
Emekliler İçin Emlak Vergisi Avantajları

Emekliler, tek mülk sahibi olduklarında ve söz konusu mülk 200 metrekarenin altında olduğunda emlak vergisinden muaf tutulabiliyor. Bu muafiyetin yanı sıra emekliler için birtakım avantajlar daha bulunuyor.

Emlak Vergisinden Muaf Olan Emekliler

Emekliler, 200 metrekareden büyük olmayan tek konut sahibi olmaları, Sosyal Güvenlik Kurumlarından (Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR) aldıkları aylıktan başka bir gelirleri bulunmamaları takdirinde emlak vergisinden muaf tutulabiliyor.

Başka Geliri Olan Emekliler İçin Emlak Vergisi

Sosyal Güvenlik Kurumlarından almış oldukları aylık gelir dışında bir geliri olmayan emekliler, emlak vergisi ödemekle yükümlü olmuyor. Fakat söz konusu aylığın dışında yeni gelir elde ettikleri takdirde emlak vergisi muafiyeti ortadan kalkıyor. Fakat faiz ve repo gelirleri için durum değişebiliyor. 2016 yılında elde edilmiş olan mevduat faizi ve repo benzeri gelirleri 30 bin TL üzerinde olmadığı takdirde, tek konut sahibi olan emekliler için muafiyet devam ediyor.

İki Konut Sahibi Emekliler

Emekliler, emlak vergisinden muaf olmak için tek gelir sahibi olmalarının yanı sıra tek konut sahibi de olmak zorunda. İki konutu olan emekliler, söz konusu konutlar 200 metrekarenin altında da olsa emlak vergisini iki konut için de ödemek zorunda kalıyor.

Yazlıkta İkamet Eden Emekliler 

Tek konut sahibi olan emekliler, yazlıkları için emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. Fakat yazlık, devamlı olarak ikamet edilen yer olarak kullanılıyor ise ve 200 metrekarenin üzerinde değilse muafiyet söz konusu oluyor.

 Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı’nın özelgesinde, yazlık sahibi olan emekliler için ilave belge istenmeyeceği; “Belediyelerce, emlak vergisi işlemlerinde mükellefler tarafından bildirilen hususların teyidinin, mükelleflerden belge istenmeden ilgili kurum ve kuruluşlardan yapılması gerekmektedir. Buna göre, indirimli oran uygulaması ile ilgili olarak mükellefin beyanı ve taahhüdü yeterli olup bunun yanı sıra, söz konusu binanın ikamet amacıyla kullanılmadığının (yazlık, dağ evi vb. olduğu) ikametgâh belgesi, elektrik, su ve telefon faturası ödemeleri gibi bilgilerle tespit edilmesi mümkün bulunmakta olup gerçek dışı beyan ve bilgi verilmesi halinde cezalı emlak vergisi tarhiyatı yapılacaktır.” şeklinde belirtiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   İki Konut Sahibi Emekliler İçi Emlak vergisi Yazlıkta İkamet Eden Emekliler Başka Geliri Olan Emekliler İçin Emlak Vergisi Emekliler Emlak Vergisi

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Özcan  yazdı: 
"Merhaba, ben kat irifaklı ve hisseli bir v almak üzereyim. Evi zamanında alırken eşler hisseli almı..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için eyup ayvaz yazdı: 
"36 donum findik bahcemiz var annem sag 11 kardesiz kullanan bu arazi hissedarlara bolunebilirmi..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Füsun Filiz yazdı: 
"Merhaba Ben 2 yıl önce müteahhid den bir daire aldım kentsel dönüşüm olduğu için hiç para ödenmeye..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için emre yazdı: 
"merhaba 2005 yılında bir arkadaşıma 200 tl'lik bir senet için kefil oldum. arkadaşım 2013 yılına ka..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Hasan yazdı:  "2600 m2 merkezi ilçe sınırları içerisinde evli bağ var evin 30 m aşağısında 8 m ye 9 metre betonarm..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016