Emlak Değerlemede Değerleme Süreç Aşamaları Nelerdir | Emlakdanismanlari.com

Emlak Değerleme Aşamaları

Yazar: Emre Çelik   08 Ağustos 2017            
 
Emlak değerleme işlemlerinde uygulanan belirli bir değerleme süreç aşaması zinciri bulunmaktadır. Tüm işlemler bu zincir doğrultusunda sırası ile yapılır. Peki, emlak değerlemede d
 
 
 
   
 
Emlak Değerlemede Değerleme Süreç Aşamaları Nelerdir?

Emlak değerleme işlemlerinde uygulanan belirli bir değerleme süreç aşaması zinciri bulunmaktadır. Tüm işlemler bu zincir doğrultusunda sırası ile yapılır. Peki, emlak değerlemede değerleme süreç aşamaları nelerdir?

1. İşin Tanımlanması: Yapılan değerleme işleminin ana amacının belirlendiği işlemdir. Bunun için değerlemeye konu olan konutun çevresel faktörleri tüm detayları ile incelenirken buna ek olarak alıcı ve satıcı tarafın tüm yasal hakları da kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. 

2. Ön İnceleme ve Veri Analizi: Arz talep dengesi için 3 ana başlığın altında tüm veriler detaylı olarak incelenmektedir. Bu başlıklardan ilki Genel Veriler başlığıdır. Genel veriler kategorisinde çevresel faktörler, politik ve sosyal etkenler incelenir. İkinci başlık ise özel veriler başlığıdır. Bu başlık altında söz konusu konutun fiziksel incelemesi yapılır. Bu kategoride konutun inşaatının kalitesi, bu inşaatta kullanılan malzemelerin kalitesi ve içerisinde yer alan pazarın nitelikleri gibi farklı unsurlar incelenir. Son aşama olan üçüncü aşamada ise arz ve talebin rekabete yönelik değerlendirilmesi gerçekleştirilir. Bu işlemi gayrimenkul değerleme uzmanı gerçekleştirir. 

3. Değerleme Alternatiflerinin Analizi ve Sonuca Ulaşılması: Gayrimenkul değerleme uzmanı yukarıda yazan tüm işlemleri detaylı bir şekilde gerçekleştirir ve elde ettiği verileri değerlendirerek sonuç üretimi gerçekleştirir. Elde ettiği sonuçlar arasında en uygun olanını belirleyerek bu doğrultuda hazırlık yaparak değerleme raporunu oluşturmak üzere bir araya getirir. 

4. Değerleme Raporunun Yazılması: Gerçekleştirilen tüm bu aşamaların sonucuna elde edilen veriler gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından toplanarak Nihai Değerleme Raporu hazırlanır. Sonuçlar tüm açıklığı ile bu raporda yer alır. 

5. Pazar Yaklaşımı: Karşılaştırma prensibinden yararlanılarak Pazar yaklaşımı oluşturulur. Bu yaklaşım oluşturulurken değerlemeye konu olan konuta inşaat kalitesi, konum ve inşaat kalitesi gibi kriterleri en çok benzeyen konut temel alınır ve çalışma gerçekleştirilir. 

6. Gelir Yaklaşımı: Gelir yaklaşımının hesaplanmasında değerlemeye konu olan gayrimenkulün ekonomik ömrü tahmini olarak belirlenmektedir. Belirlenen bu tahmin üzerinden gayrimenkul ile ilgili olarak tüm nakit akışları tahmin edilerek hesaplamalar yapılır. Hesaplanan nakit akışı tutarı özel bir ıskonto hesaplaması yapılarak bugünkü tutara indirgenir ve bu şekilde gayrimenkul fiyatı belirlenmiş olur.

7. Maliyet Yaklaşımı: Son derece kapsamlı bir hesaplama yöntemi ile değerlemeye konu olan konutun baştan inşa edildiği varsayılarak gerçekleştirilen hesaplama yöntemidir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Emlak Değerleme Eksper Ekspertiz

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Adem KURU yazdı: 
"Organize sanayide 4.250.000.-TL (dörtmilyon ikiyüzellibin) alınacak olan işyeri için aynı bedelden ..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için ali  yazdı: 
"selamın aleyküm benim dayımda ev var bana 55.000 tl ye verecek evin değeri 120.000 tl civarı konut ..."

 

için Zeynep yazdı: 
"Merhaba annemin dayimla beraber hissi bir tarlası var 3,5 dönümü annemin bazı nedenlerden dolayı ta..."

 

Bir Noterde Verilen Vekâlet Başka Noterde İptal Edilebilir Mi için mustafa yazdı: 
"65 yaş üstü kişilerin vekalet iptalinde sağlık raporu istenirmi ..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kadir alper  yazdı:  "Merhaba: Gayrimenkul satın almaya karar verdik emlakcıyla sozlesmeyi yaptık evi bana gosterdi daha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com