Kimler Emlak Vergisinden Muafiyet Şartları 2017 | Emlakdanismanlari.com

Emlak Vergisi Muafiyeti Hakkında Her Şey

Yazar: Emre Çelik   03 Haziran 2017          
 
 
Gayrimenkul sahipleri tarafından her yıl iki taksit halinde ödenen emlak vergisinin ilk taksitleri için son gün 31 Mayıs’tı. Emlak vergisi ödemelerinde bazı muafiyet durumları bulu
 
 
 
   
 
Emlak Vergisi Muafiyeti Hakkında Her Şey

Gayrimenkul sahipleri tarafından her yıl iki taksit halinde ödenen emlak vergisinin ilk taksitleri için son gün 31 Mayıs’tı. Emlak vergisi ödemelerinde bazı muafiyet durumları bulunuyor. 

Emlak Vergisinde Muafiyet

Emlak vergisi ödemeleri, gayrimenkul sahipleri tarafından iki taksit halinde ödeniyor. Vergide bazı koşulların sağlanması halinde emlak vergisi oranı indirimli, yani yüzde 0 oranında alınıyor. Emlak vergisi indiriminden yararlanabilecek olan kişiler; Emekliler, hiçbir geliri bulunmayanlar, engelliler, gaziler, şehitlerin eşleri ve çocukları olarak sıralanıyor.

İndirimli Vergi Uygulamasında Koşullar

Emlak vergisi indiriminden faydalanabilmek için, kişinin Türkiye sınırları içerisinde, 200 metrekareyi geçmeyen büyüklükte tek konutlarının bulunması gerekiyor. Belli zamanlar içerisinde dinlenme amacı ile kullanılan meskenler için bu hak söz konusu olmuyor. Ayrıca vergi indiriminden faydalanmak isteyen kişilerin ilgili belediyeye başvurmaları gerekiyor.

Emekliler İçin Koşullar

Sosyal güvenlik kurumlarından emekli, dul yetim, ölüm ve maluliyet aylığı alan emeklilerin, emlak vergisi indiriminden yararlanabilmeleri için, aylıkların dışında herhangi bir gelirlerinin olmaması gerekiyor. Emekli maaşı dışında sadece faiz ya da kar payı elde eden emeklilerin, söz konusu gelirleri 30 bin liradan az ise bir sonraki yıl içerisinde emlak vergisi ödemekle yükümlü olmuyorlar. Emekli kişiler, sahip oldukları tek meskeni kiraya verip, eşlerine ait evlerde ikamet etmeleri durumunda emlak vergisi indiriminden faydalanamıyor. Ayrıca her iki eşin de birer meskene sahip olması durumunda, bir evde oturuluyor ve diğeri kiraya verilmiş ise bu durumda tek mesken için emlak vergisi indirimi uygulanabiliyor. Fakat bir evde ikamet ediliyor, diğeri de kiraya verilmiyor yani herhangi bir gelir elde edilmiyor ise iki ev için de emlak vergisi indirimi söz konusu oluyor.

Şehitlerin Eşleri ve Çocukları İçin Koşullar

Şehit eşi ve çocukları ile gazilerin, durumları ile ilgili formu imzalayarak belediyeye başvurmaları yeterli oluyor. Formun verildiği belediye, mükelleflerin durumu ile ilgili bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan elektronik ortamda alabiliyor.

Engelli Bireyler İçin Koşullar

Engelli kişilerin bir işte çalışıyor olmaları, herhangi bir şekilde gelir elde etmeleri ya da işyeri, arsa ve araziye sahip olmaları, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri için emlak vergisi indiriminden faydalanmalarını engellemiyor. Engelli kişilerde gelir şartı aranmadığı için, sahip olunan tek meskenin kiraya verilmesi ve kişinin yakınlarının yanında oturması durumunda kiraya verilen mesken için emlak vergisi indiriminden yararlanmalı mümkün oluyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   İndirimli Vergi Uygulamasında Koşullar Emekliler İçin Emlak Vergisi Muafiyeti Şehitlerin Eşleri ve Çocukları İçin Emlak Vergisi Muafiyeti Engelli Bireyler İçin Emlak Vergisi Muafiyeti Emlak Vergisi

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Toki Kayaşehirde Yapılacak Olan 399 Konut ve 33 Dükkanın İhalesi Yapıldı için ömer yazdı: 
"Mrb satışı hakkında bilgi varmı.Kimlere hangi şartlarda satılaçak...."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için umut yazdı: 
"merhaba, 28 hisseye bölünen bir dairenin 21 hissesini ablamlardan aldım 2 ablam hissesini vermiyor ..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için Ferhat Corekci yazdı: 
"Merhaba bizim 114900 metrelik arazimiz var bunu bolebilirmiyiz tarim arazisi sulu yanliz bunun 30 d..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Serkan finans  yazdı: 
"Merhaba babam belediyede sigortasız olarak çalışıyordu babama size sigorta başlatacağız diyerekten ..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Ömer Demir yazdı:  "Merhaba, 1/5000 ölçekli nazım imar planı içerisinde 11 dönüm niteliği zeytinli bağ olan arazimiz v..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016