Emlakçılıkta Sözleşme İmzalatmak, Yer Gösterme Sözleşmesi Nedir | Emlakdanismanlari.com

Emlakçılıkta Çırak Çıkanlar Buraya

Yazar: Emre Çelik   20 Aralık 2016    1048        
 
 
Gozunuzun icine baka baka tapu devrini yapar, yuzunuze guler arkanızdan kontratlar imzalarlar siz de tum bu olup biteni kuzu kuzu seyredersiniz. Abarttığımı duşunuyorsanız cok yanı
 
 
 
   
 

Kimseye Güven Yok..

Her işte olduğu gibi bu işte de kendinizi ve hizmetinizi sağlama alacak bazı hukuki belgelere ve mesnetlere ihtiyacınız var. Yoksa sizi keklik gibi avlarlar.

Gozunuzun icine baka baka tapu devrini yapar, yuzunuze guler arkanızdan kontratlar imzalarlar siz de tum bu olup biteni kuzu kuzu seyredersiniz. Abarttığımı duşunuyorsanız cok yanılıyorsunuz. Sektor bu acıdan cok acımasızdır. Her an arkanızı kollamak zorundasınız. Bir de en guzel kazıkları genellikle cok guvendiğiniz muşterilerinizden ve asla yapmaz dediklerinizden yersiniz.

Sizi bilumum kazıklardan kurtaracak iki temel belgeniz var. İlki size biraz once anlattığım sozleşme belgesi… Gercekten de oldukca caydırıcıdır. Mulk sahibini sozleşmeyle bağladığınızda buyuk olcude kendinizi garantiye alırsınız. Pazarlama calışmanız suresince cok olağanustu bir durum olmadıkca sozleşmeniz sizi koruyacak ozelliklere sahiptir.

Yer Gösterme Sözleşmesini İmzalatın

İşinize ilişkin bir diğer onemli belge ise yer gosterme formudur. Yasalar karşısında hizmeti gercekleştirdiğinizi yani aracılık faaliyetini yerine getirdiğinizi ispat edebileceğiniz en onemli hukuki dayanağınızdır. Bu belgeyi mutlaka ama mutlaka kullanın. Eğer nitelikli ve bolgesinde aktif bir emlak organizasyonu icinde yer alacaksanız şirketlerin zaten onceden hazırlanmış ve temeli sağlam evraklarını kullanabilirsiniz. Bu işi bireysel olarak yapacaksanız da kendinize mutlaka yer gosterme formu yaptırmalı ve tum servislerinizde bunu kullanmalısınız.

Bu belgenin esası; satışına ya da kiralanmasına aracılık ettiğiniz bir taşınmazın sizin vasıtanızla potansiyel alıcı ya da kiracıya gosterildiği ve hizmetin sizin tarafınızdan verildiği bilgisinin yazılı hale getirilmesidir Yani gercekte yer gosterme formu alıcı veya kiracı adayı ile yaptığınız sozleşmedir. Yasal olarak gecerlidir. Bu konuda yargı genellikle aracının lehine karar vermektedir. Dediğim gibi bu belge olmadan servis vermeyin. Hatta mumkunse servisten once yer gosterme formunu imzalatın. Bu formu kullanırken cok temel birkac davranışla karşılaşacaksınız. İlki terbiyeli ve saygılı bicimde formu imzalayanlar. İkincisi formun altına imza atmak yerine karalama yapanlar. Ucuncusu hic imzalamayanlar.

Sözleşme Yapmayanlarla İş Yapmayın

Efendice size ve emeğinize saygı duyarak imza verenlerle bir sorununuz yok kuşkusuz. Ancak ikinci ve ucuncu grupta olanlar zihninizde tehlike canlarını caldırmalı. İmza yerine karalama yapanlar orneğin emin olun bu işin arsızı olmuşlardır. Fırsatını buldukları an arkanızdan iş cevireceklerdir. Hele hic imzalamayanlar zaten baştan size dikkat et sana kazık atacağım mesajını en acık şekilde vermektedirler.

Emlakçılıkta Çırak Çıkanlar Bir Ses verebilir mi? :)

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Emlakçılık Yer Gösterme Sözleşmesi Müşteri Mülk Sahibi Çırak Çıkmak

   Okuyucu Yorumları  
DURMUŞ YELKENCİ - 20.12.2016 21:35:20
KESİNLİKLE KATILIYORUM
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için elif yazdı: 
"merhaba , benim sorum şu ,2b arazi , tarla niteliğinde birbirine bitişik 3 tane parselimiz var ve t..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Serkan yazdı: 
"Ortaklığın giderilmesinden 3.sahıs olarak yer aldık.parayı hemen yatırsak tapuyu hemen çıkartabilir..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Kenan arslan yazdı: 
"S.a 414 metre arsamız var bunun 158 metresi bizim en büyük hisse bizde bu arsanın tamamı nı almak i..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Ahmet yazdı: 
"Yer fiyati 10 gun icinde odenip kdv gec odenirse ne olur..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Mehmet yazdı:  "Tekrar merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim. Bir iki sorun daha olacaktı zahmet olmazsa. Kö..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016