2017 Emlakçılık Yasa Taslağı Gelişmeleri | Emlakdanismanlari.com

Emlakçılıkta Dolandırıcılık Yapana Ceza Yok

Yazar: Emre Çelik   23 Mayıs 2017          
 
 
Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Selim Madenli, emlak sektöründe çoğalan dolandırıcılık olaylarına karşı önlem almak amacı ile yeni bir adım
 
 
 
   
 
TEMFED Genel Başkan Yardımcısından Çarpıcı Açıklamalar

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Selim Madenli, emlak sektöründe çoğalan dolandırıcılık olaylarına karşı önlem almak amacı ile yeni bir adım atıldığını, taslak hazırlandığını belirtti.

Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı

TEMFED Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Selim Madenli, Türkiye’de yıllardır sürmekte olan emlak sektöründeki dolandırıcılık olaylarının önüne geçilmesi, sektörün yeniden düzenlenmesi adına Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı’nın hazırlanması ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne iletilmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Kayıt dışı satış yapan emlakçıların sayısının 350 bin civarında olduğunu, önlem alınması adına taslağı hazırlanan yasanın en kısa zamanda Meclisten geçirilmesi gerektiğini de belirtti.

Tüm Emlakçılar Bir Çatı Altında Toplanmalı

Emlak sektöründeki dolandırıcılığın önüne geçmek adına tüm emlakçıların bir çatı altında toplanmasına yönelik çalışmalarda bulunulduğunu belirten Yavuz Selim Madenli,  "Baktık ki TOBB'da 30 bin üye, TES 100 bin üye. Biz bir emlakçılar birliği çatısı oluşturalım ve Türkiye Emlakçılar Birliği adıyla tüm emlakçıları bu çatı altında toplayalım istedik. Bütün denetlemeleri de bu birlik üstlensin. Türkiye şartlarında doğru olanı da buydu. Bu arada 2003 yılında emlakçılar standardı hazırladık. 1730 sayılı standartlar yasasına atfen. Buna göre emlakçıların denetlenmesi ve standartlara uyulması, kurallara uymayanlar hakkında ilgili yasaya göre 1 aydan 6 aya kadar hapis cezaları ve 9875 lira civarında para cezaları uygulanması söz konusuydu. Fakat sanayi odaları bu konuda yeterli donanıma sahip olmadığı ve denetleme yetkisi federasyona verilmediği için bu girişimimiz geçerlilik kazanamadı" şeklinde açıklamada bulundu.

“Üç Gün Sonra Başka İsimle Piyasaya Çıkıyorlar”

Yavuz Selim Madenli, ülke geneline yayılan dolandırıcıların nasıl sahte isimlerle, sahte yöntemlerle insanları dolandırdığını şu sözleri ile açıkladı; "Birisi kalkıyor kendi kendine evinde oturarak emlak bürosu gibi internetteki satış sitelerine ilan veriyor ve eşinin dostunun evlerini satmaya başlıyor. Bu o kadar gelişti ki, birisi kalkıp bir tanıdığının evinin anahtarını alıp müşteriye gösteriyor ve devletin bile haberi olmadan satış yapıyor. Mesela ‘Kupa Emlak’ adında bir adres sahibinden.com'a bir sürü ev ilanı vermiş. Bir şekilde bu evlerin anahtarlarını da ele geçirmiş ve o evleri alıcıya gösterip, ‘evlerin sahibi yurtdışında. Bu evlerin değeri 300 bin lira ama ben size 150 bin liraya bitireceğim, adamın fiyatlardan haberi yok’ diyor. Müşteriden 10 bin lira kaparo alıyor ama kupa emlak diye bir iş yeri yok. Üç gün sonra başka bir isimle piyasaya çıkıyor. Bu tür sorunlar binlerce, yüz binlerce yaşanıyor. Sahil şeritlerine gidin, kafanızı kaldırıp yukarıya baktığınızda ‘günlük aylık kiralık, satılık evlerimiz var’ diyenlerle karşılaşıyorsunuz. Bu insanların birçoğu dolandırıcı. Şimdi bir se Suriyelilerin yoğun olduğu bölgelerde Suriyeli emlakçılar çıkmaya başladı" 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   TEMFED Emlakçılık Emlakçı

   Okuyucu Yorumları  
öNER ALVER - 25.05.2017 14:11:10
haber bilgilendirme için gayet güzel teşekkür ederim.Fakat Bu konuda siteye ,maliye bakanlığına vb yerlere bir basın kuruluşu olarak ne derecede şikayette bulundunuz.Hatta sanırım adı geçen site e fatura sisteminde maliyeye de hemen düşüyor.ama takip yok. Ayrıca noterden alınan vekaletle yapılan işlemler ne olacak.
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Özcan  yazdı: 
"Merhaba, ben kat irifaklı ve hisseli bir v almak üzereyim. Evi zamanında alırken eşler hisseli almı..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için eyup ayvaz yazdı: 
"36 donum findik bahcemiz var annem sag 11 kardesiz kullanan bu arazi hissedarlara bolunebilirmi..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Füsun Filiz yazdı: 
"Merhaba Ben 2 yıl önce müteahhid den bir daire aldım kentsel dönüşüm olduğu için hiç para ödenmeye..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için emre yazdı: 
"merhaba 2005 yılında bir arkadaşıma 200 tl'lik bir senet için kefil oldum. arkadaşım 2013 yılına ka..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Hasan yazdı:  "2600 m2 merkezi ilçe sınırları içerisinde evli bağ var evin 30 m aşağısında 8 m ye 9 metre betonarm..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016