İstanbul Fatih Kira Fiyatları Ne Kadar 2017 | Emlakdanismanlari.com

Fatihte Kentsel Dönüşüm Projeleri ve Kira Fiyatlarının Artışı

Yazar: Emre Çelik   09 Mayıs 2017            
 
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, yaptığı açıklamalarda Fatih’teki konut projelerinden, yapılan yatırımlardan, ilçe sorunlarından, kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki çalışmal
 
 
 
   
 
Fatih’te Kentsel Dönüşüm Projeleri ve Kira Fiyatlarının Artışı

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, yaptığı açıklamalarda Fatih’teki konut projelerinden, yapılan yatırımlardan, ilçe sorunlarından, kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki çalışmalardan ve artan kira fiyatlarından bahsetti.

Sığınmacılar Kira Fiyatını Etkiledi

Suriye’deki iç savaştan kaçarak ülkemize gelen sığınmacıların, Fatih’in değerini yaşayan ve yaşatan insanların uzaklaştırdığını ve kira fiyatlarını da büyük oranda etkilediğini açıkladı.

Mustafa Demir’in açıklamaları;

“Eskiden Eminönü Nişanca bölgesi Afrikalılar’ın mesken tuttuğu bir yerdi. Ancak Suriye’de yaşanan iç savaş en çok bizim ilçemizi etkiledi. Kontrolsüz büyüme eski Fatih’i tetikledi. Sığınmacıların akınıyla Fatih’e katma değer sağlayan, Fatih’in değerlerini yaşayan ve yaşatan insanlar süreç içerisinde buradan uzaklaştı. Birçok kişi dairesini kısa süreli kiraya vermek suretiyle haksız kazanç elde etmeye başladı. Normalde 1500 lira olması gereken daireler, emlakçılar aracılığıyla 4 bin lira gibi rakamlara kiralanmaya başladı. Bu durum bizim açımızdan kabul edilebilir değil. Gerekli çalışmaları başlatarak, vergi müfettişleri, zabıta ve polis denetiminde çalışmalara başladık. Kasımda çıkartılan KHK ile kısa süreli, günlük kiralamaya yasak getirildi. Günlük kiralıklarla mücadelemiz devam ediyor. İlçemizde en sıkıntılı yerlerin başında İskenderpaşa Mahallesi geliyor. Yaptığımız sosyal doku analizine göre bölgede ikâmet edenlerin yüzde 50’sinin 3 aydan daha kısa süreli oturumda bulunduğu anlaşıldı. Fatihli yurttaşlarımızın yüzde 33’üne göre yabancı sığınmacılar en büyük sorun. Yüzde 27 ile güvenlik problemi ifade edildi. Bugüne kadar İskenderpaşa, Aksaray, Molla Gürani, Akşemettin mahallelerinde 20 bin 481 daire ve iş yerini denetledik. Günlük kiraya verilen daire sayısı 2 bin 349, kapalı daire sayısı 777 olarak kayıtlara geçti. 3 bin 400 yerin kısa süreli kiralamaya verildiğini tespit ettik. Bin yeri mühürledik ve bu yerler 6 ay süreyle açılmayacak. Ayrıca 5 yıl geriye dönük vergi denetim uzmanları da çalışma yapıyorlar. 32 emlakçı faaliyetten men edildi. Günlük kiralanan evler ile ev pansiyonculuğu farklı kavramlar. Bize göre ev pansiyonculuğu turizmin vazgeçilmez değerlerinden. Bunun farkındayız. Eski Eminönü ve Nişanca’da buna uygun binalar mevcut. Gerekli kurullarla görüşüp projeler hazırlayacağız.” şeklinde oldu.


Fatih’teki Kentsel Dönüşüm Projeleri

Türkiye’deki kentsel dönüşüm projesine yönelik çalışmaların ilk olarak Sulukule semtinde yapıldığını belirten Demir, çalışmalar esnasında vatandaşa sağlamış oldukları kolaylıklardan da şu sözleri ile bahsetti, “Türkiye’nin ilk kentsel dönüşümünü Sulukule’de başlatmıştık. İstanbul’daki nüfus yoğunluğu artıyor. İnsanlarımız evlerini yenilemek istiyorlar. Kat yüksekliği sorunu ortaya çıkıyor. Bu durum uzun vadede İstanbul’a sıkıntılar getirir. Sulukule’de 614 daire yıkıp 614 daire yaptık. 20 bin liralık evler, şu an 600 bin liralık değere ulaştı. Vatandaşlara kredi kolaylıkları ve kira yardımları sağladık.”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Fatih İstanbul Fatih Kira Fiyatları

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için hakan yazdı: 
"iyi çalışmalar bizim köyde babamlara ait 403 metre ev yeri var .bunun 401 babam ait ve 2 metre si b..."

 

Emlak Yasasında Yine Açıklama Var Ama Yine Yasa Yok için Dogan kuzucu yazdı: 
"Emlak musaviri arsziden topraktan yetiden bitkiden ne anlar......"

 

İskânı Bulunmayan Evin Satışı Yapılabilir Mi için Gülnur yazdı: 
"Merhabalar biz 4 katli bir apartman dairesinin 2. Katini almayi düşünüyoruz almak istedigimiz daire..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Tayfun  yazdı: 
"Merhaba, Babam 1998 de rahmetli oldu ve dededen 3 çocuğuna 3 tapu olmak üzere dedemin üstüne kayitl..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Hakan Yılmaz  yazdı:  "İzaleyi şuyu davamız var.hisse yarı yarıya.ihaleyi karşı taraf kazanırsa Benim alacağım parada verg..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com