Gülensu ve Gülsuyu Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Durumu | Emlakdanismanlari.com

Gülensu ve Gülsuyu Mahallelerinde Kentsel Dönüşümde Vatandaşın Talebi

Yazar: Emre Çelik   15 Mayıs 2017            
 
“İstanbul’un Balkonu” olarak da adlandırılan Gülensu ve Gülsuyu mahallelerinde yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları on yıldan fazla bir süredir devam ediyor. Mahalle vatandaşları,
 
 
 
   
 
Kentsel Dönüşümde Vatandaşın Talebi

“İstanbul’un Balkonu” olarak da adlandırılan Gülensu ve Gülsuyu mahallelerinde yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları on yıldan fazla bir süredir devam ediyor. Mahalle vatandaşları, çalışmalarda kendi taleplerinin dikkate alınmasını istiyor.

“Bizi Görmezden Gelerek Yapılan Plana Karşıyız”

Mahalle kültürüne halen sahip olan Gülsuyu ve Gülensu bölgesinde yapılaşmaya ait çalışmalar uzun yıllardır devam ediyor. Mahallelerde henüz anlaşmaya varılan bir inşaat firması ya da herhangi bir yıkım çalışması yapılmıyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar taleplerini, “Bizi görmezden gelerek yapılan plana karşıyız. Mahallede tapulu ya da tapusuz her vatandaşın evi olacak ve kimse mağdur edilmeyecek. Eğer bir rant varsa bu rant mahallelinin olacak” 

Mahallelerde Tapulu Hane Oranı Yüzde 70

Mahalle sakinlerinin en büyük talebi, 30-40 yıldır bu mahallelerde yaşayan tüm vatandaşların ev sahibi olabilmesi. Mahallelerdeki tapulu hane oranı yüzde 70. Geriye kalan yüzde 30’luk kısımda tapu tahsis belgesi bulunanlar da var, bulunmayanlarda var. Mahallelerdeki dernek temsilcileri, vatandaşın bedelini ödediği takdirde tapu sahibi olması gerektiğini belirtti ve açıklamaları şu şekilde oldu; 

“Dönemin yöneticilerinin göz yumması ile dere yatağına, Milli Emlak arsasına evler yapıldı. Bu insanlar bedelini ödesin tapu sahibi olsun. Bu noktada önemli olan rayiç bedeller. Eğer 2016’nın değeri ile istenirse bu bedel 80 bin lirayı bulur ki bu rakamı bu insanlar ödeyemez. Makul bir tarihe göre rayiçler belirlenmeli. Mahallelinin dönüşümden sonrada burada yaşamak istiyor. Kimsenin mağdur olmaması bizim en temel ilkemiz. Bu bölgede aynı mülkü 3 kere almış insanlar var. 1984’de imar affı ile para ödeniyor, sonra bir miktar para ile edinilen hak tapu tahsisine çevriliyor, sonra tapuya çevrilmek için bir bedel daha. Dışardaki insanlar işgalci gözü ile bakıyor ama durumun aslı öyle değil” diyor. Dernek üyelerinden Yasemin Çelik de tapusuz vatandaşlardan. Çelik, “Ben evimde mutluyum. Keşke mecbur olmasak da bu dönüşüm hiç olmasa. Bana yeniliğe kapalı diyeceksiniz ama bu süreçten endişeliyim. Şimdi ben gidip kasaptan bakkaldan veresiye alıyorum, doğalgaza gücüm yetmiyor soba yakıyorum. Bunlar dönüşüm sonrası olmayacak. O nedenle kaygım büyük” 

Mahalle Vatandaşlarının Talebi

 Mahalle halkı, farklı şekilde dile getirse de aslında herkesin talebi aynı. Mahalle kültürünün bozulmaması, vatandaşların hakkına el konulmaması, kimsenin mahalleden ayrılmaması, vatandaşların üzerinden rant sağlanmaması ve tüm mahalle halkının ev sahibi olması. Birkaç mahalle vatandaşının konu ile ilgili taleplerini belirttiği açıklamaları şu şekilde oldu;
“Önce tapumuzu versinler sonra dönüşümü konuşalım. Bir de dönüşümden sonra lüks site istemeyiz. Burada komşular akraba gibi iç içe. Bu bozulmamalı. Öyle havuz, spor salonu var denip de aidat başımıza çıkarmasınlar, ödeyemeyiz” 

“Tek maaşla geçiniyoruz. Gelirimize göre bir yaşam olmalı. Bize uygun evler yapılmazsa burada yaşayamayız” 

“Evler yenilensin ama benim de söz hakkım olsun. Evimi büyük bir firmaya vermem, kendim yaparım. Biz bu mahalleye alıştık. Bırakıp gidip başka yerde yaşayamayız” 
“2 çocuğum var ve bu sokaklarda büyüsün istemiyorum. Altyapımız kötü, bölgede uyuşturucu satılıyor, güvenlik sorunu var. Dönüşüm olsun, biz para pul dersinde değiliz. 2 evim var, 1 taneye razıyım. Ama vatandaşın üzerinden başkaları rant sağlamasın. Bizi ikna ettikten sonra kapı arkalarında başka hesaplar olmasın”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Gülsuyu Gülensu İstanbulun Balkonu İstanbul Kentsel Dönüşüm

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Berna yazdı: 
"Merhaba, 1380 me lik bir yer almak istiyorum.ilanda %40 imarlı arsa ve elektrik su var olarak yazıy..."

 

İnşaat Çalışmalarının Saatleri Nelerdir için Sevgi yazdı: 
"Yav kardeşim bu kanunu çıkaran adam anlamıyorum saat 7de inşaatmı olur ?hiç sizin insafiniz yokmuya..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için Handan yazdı: 
"Bizim 15.5 dönüm yerimiz var ve 3 bölmek istiyoruz tarım arazisi bölebilirmiyiz acaba..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için SELÇUK AYDOĞAN yazdı: 
"Merhaba;İnnovia 3'ten bir ev almak için anlaştık.Eşyalı 160.000 ve buraya 124,000 kredi çıktı geri ..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için Emrah  yazdı:  "Şu anda. Benim. Vefat eden rahmetli hala dan bana kalan. 4.dönüm. arazi var. Ve benim ama cam. Ha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com