Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi | Emlakdanismanlari.com

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154

Yazar: Emre Çelik   02 Aralık 2016    4120        
 
 
Bir mala tapuda hacz şerhi konulduğunda artık onun haczi caiz olur. İcra müdürlüğü tarafından bu mala el konulmakta ve alacağın tahsil edilebilmesi için mal satışa çıkarılmaktadır.
 
 
 
   
 
Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi?

İpotek; bir borca karşı alacaklıya verilen teminatı ifade eder. Bankalardan kredi kullanırken genelde ipotekli krediler daha düşük faiz oranlarına sahip olduğu için kredi çekenler tarafından tercih edilmektedir. 

Haciz ise alacağını tahsil edemeyen kurumların borçlusunun gayrimenkulüne hukuki yaptırımlar ile icra daireleri aracılığı ile koyduğu şerhtir. Bir mala tapuda hacz şerhi konulduğunda artık onun haczi caiz olur. İcra müdürlüğü tarafından bu mala el konulmakta ve alacağın tahsil edilebilmesi için mal satışa çıkarılmaktadır.

İpotekli veya hacizli tapuları satabilmek için;

• Borcu kapatarak ipoteği kaldırabilir böylece tapuyu devredebilirsiniz.
• Bankayı devre dışı bırakarak alıcı ve satıcı arasında bir anlaşmada bulunabilir ve borcu gayrimenkulün yeni sahibine devredebilirsiniz.
• İpoteğin devrini sağlamak için banka ile görüşerek eski krediyi kapatıp gayrimenkulün yeni sahibi üzerine yeni bir kredi açarak yeni tapuya ipotek koydurabilirsiniz.

Alım satım işlemi sırasında tapuda yer alan herhangi bir haciz veya ipoteği gayrimenkulün alıcısı durumundaki kişi kabul etmeden satış işlemi gerçekleşmez. Eğer bu durumda bir malı satın almayı planlıyorsanız borcun güncel durumunu öğrenmeden işleme girişmemeli ve toplam borç miktarını satış bedelinden düşürmelisiniz. Yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta bu konuda tek sorumlu malın yeni sahibi olmaktadır.

Eğer gayrimenkul üzerinde kamu haczi var ise bu haciz kaldırılmadığı müddetçe tapuda işlem yapılamaz. Mal alınamaz, satılamaz, üzerinde yeni haklar tesis edilemez. Öncelikle devlete olan borç ödenmelidir.


Sorununuz Daha farklı ise lütfen konu altından yorumlayın size yardımcı olmaya çalışacağız

 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için alt kısma Yorum yapabilirsiniz.
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Haciz İpotek Satış Şerh

   Okuyucu Yorumları  
Bülent erik - 07.12.2016 17:48:50
Biz dört kardeşsiz toplam 100 dönüm hisseli tarlamız var en büyük abimin haciz var biz bunları satmak istiyoruz alıcı da var hacizli almak istiyor sata bilirmiyiz
Mehtap - 11.01.2017 02:38:48
Merhaba, yapmış olduğum kat karşılığı vaadi sözleşmesi mütahitin bana vermiş olduğu (sözleşmedeki ) sözleri yapmadığı için hisseye şerh koydurdum.bu şerhle 14 dairelik bir bina 7 mal sahiplerinin 7 mütahitin .Mütahit henüz iskanını çıkarmadı binanın.binada şerh olduğu için tapular çıkarmı (mütahit veya mal sahipleri) dairelerini 3.bir kişiye satışını yapabilirlermi?
ersin - 23.01.2017 17:59:33
babama miras yolu ile kalan tarlaya babamın adına ssk haciz koymuş.Tarlaya almak isteyen var.Tarla 3 eşit hisseli.İcra dairesine gittik,Babamın hissesi karşılığı olan bedeli icraya ödeyelim bu tarladaki haczi kaldırın dedik.Kaldıramayız bütün borç ödenmeden dediler.Bu mümkün mü.?
Sema - 04.02.2017 16:36:12
EVİN ÜZERİNE SERH KOYDUK SATAMASİNLAR DİYE AMA BABAANNEMDE OTURMA HAKKİ KOYDURMUS TAPUYU VERİRKEN üstelik evde icra da var bi şekilde satılabilir mi
Leman kaya - 08.02.2017 00:48:40
Evimiz bankaya hipotekli yani oraya ödüyoruz başka bir şahsa eşimin borcu var avukata vermiş avukat evi satabilirmi
ali bilgi - 18.02.2017 21:47:02
iyi günler benim arazim esnaf kefalet kooperatifine ipotekli ben arazimi satmak istiyorum alıcıda bir yakınım arazim onunla da hisseli satış yapabilirmiyim ayrıca kooperatife 2 yıllık borcum var satış yaparsam durumlarım gereği borcumun vadesini beklemek istiyorum bu duruma araziyi alan yakınım kabul etse yinede satış olur mu ve satış yaptığımda benim diğer ipoteksiz kredi aldığım bankalar bu satıştan hak talep edebilir mi yoksa sadece borçlu olduğum kurum mu birşey daha diğer bankalarla şuan bi
Ali - 19.02.2017 12:16:30
Kesinlikle evinizi satamaz ...
Aydın izgialp - 20.02.2017 07:15:23
Ticari konut imarlı Binayı müteahhite ticari binaya dönüştürüp yapmadı için vereceğiz. Çekme payları vs.den dolayı her katta 4 daire olabilecek şekilde konut yapamıyoruz arsamıza. Bina işyeri yapılıp aradaki emlakçı eliyle satılacak bittiğinde. İnşaat maliyeti için teminat mektubu alacağız Müteahhitten ve payına ayrıca ipıtek koyacağuz gelebilecek haciz veya başkasına satışı önlemek için. Bu durumda yani ipotekli iken müteahhit kendisine ait gayrımenkulleri satabikir mi ya da haciz gelebilir m
Cevap :   Emlak Danışmanları - 20.02.2017 10:48:33
İpotekli ve hacizli gayrimenkul satışı yapılabilir. Fakat ipotek tarafınızdan koyulduğu için alacak olan kişi ipotekli almayı kabul ediyorsa tapuyu alır ve bor müteahhitten alan kişiye kalır. Böyle bir durumda henüz bitmemiş bir yapı ile alakalı hiç kimse ipotekli bir tapu almak istemez
Yasin - 04.03.2017 11:12:26
Babamın adına olan çeşitli bankalardan yaklaşık 200.000 borç var 75.000 değerinde bir evimiz var evin üzerinde yaklaşık 45.000 civarında ipotek 14.000 civarında haciz var. Biz evimizi icraya düşmeden kendimiz satmak istedik alıcıda bulduk tapuya gittik tapu dairesi yukarıda yazdığım ipotek ve haciz bilgisini söyleyerek alıcı kabul ederse satarız dedi. Ancak alıcı diğer banka borçlarını bahane ederek almaktan vazgeçti. Diğer banka borclari şu an odenemedi muhtemelen bir evin üzerine bütün bankalar haciz getirdi. Ancak satış yapmak istediğimiz esnada sadece bir ipotek ve bir haciz vardı. Alıcı eğer ben bu şekilde alırsam diğer borçlarınızda bana kalır diyerek evimizi almadi. Ben alıcının bu iddiasının doğru olup olmadığını merak ediyorum. tapu dairesinin verdiği bilgi güncel olmasına rağmen alıcının bu iddiası sizce mümkün mu.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 04.03.2017 15:16:38
Merhaba, gayrimenkulünüz üzerinde belirtmediğiniz farklı bankalardan ipotek olduğunu söylüyorsunuz. Farklı bankalarda ipotek varsa zaten görüldüğü kadarıyle mevcut borç ipoteği kaldıracak yeterlilikte değil. Satış esnasında görünen bir ipotek ve bir haciz satış öncesi kapatılmış olsaydı ve sonra satış yapılsaydı tapu diğer şahsa geçtiğinde babaınınızın borcundan dolayı konu gayrimenkule başka herhangi bir haciz yada ipotek koyulamazdı
efebey - 08.03.2017 10:42:25
merhaba,bir işletme kuracağım ve bunun karşılığında evimi ipotek vereceğim tapuma şerh konulacak yalnız firma yetkilisi bu işlemlere başlayıp yapılacak senetlerin imzalandıktan sonra makine ve hammaddenin tedariğini yapıp işletmenin 2-3 ay sonra kurulacağını söylüyor.Bu süre zarfında şerh konulan tapum alacaklı tarafından satılabilinirmi yada istediği işlemi yapabilirmi saygılar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 11.03.2017 18:09:57
Merhaba efebey, Belirttiğiniz konu tamamiyle hukuksal bir durum olup durumu bir avukattan öğrenmenizi tavsiye ederiz.
Yaşar - 09.03.2017 02:11:43
Hacizli arsa bankaya ipotek ettirilip kredi cekilebilirmi
Cevap :   Emlak Danışmanları - 11.03.2017 18:16:13
Bir gayrimenkul üzerinde bankadan, herhangi bir kurum veya kişidek ipotek varsa prosedür olarak başka bir banka 2. veya 3. ipoteği koyabilir. Bu tamamiyle bankanın insiyatifine kalmış olup burada en belirleyici etken arsa değeri ve ipotek oranıdır. Fakat Haciz olan bir arsaya banka ipotek koymaz
bora - 14.03.2017 22:36:40
Merhaba,üzerime banka tarafından icra haciz konulmuş arsa nitelikli tapumu başkasına 3.bir şahsa devredebilirmiyim.devredersem ileride bir sıkıntı olur mu?
Olcay - 24.03.2017 14:19:43
Almayı düşündüğüm arsa üzerinde haciz görünüyor;anlaştığımız fiyattan güncel haciz miktarını düşüp arsayı alsam sıkıntı yaşar mıyım?Satıcının bu gayrimenkul dışında varsa başka hacizleri beni mağdur eder mi?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 24.03.2017 16:56:45
Merhaba Olcay, Arsa üzerinde bulunan haciz masraflarını icra dairesinden tam olarak öğrenip bu miktarı satıştan düşerek işlem yapabilirsiniz. Fakat en kısa sürede icra dosya borcunu ödeyip haczi kaldırmanız gerekir. 2. Durumda şahsın diğer yerlerdeki haczi satış yaptığınız gayrimenkulleri ilgilendirmez
Mustafa - 26.03.2017 16:19:10
Arsa üzerine kredi kullandım şuan bazı sıkıntılarımdan dolayı ödeyemiyorum bu tapuyu bankayla görüşüp kendilerinin satmasını soyleyebılırmıyım odeme durumum kalmadı onlar kendileri alıp satabilirler mi arsa bankanın ipoteki var ayrıca?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 27.03.2017 12:25:38
Merhaba Mustafa, Bankaların kredi verdiği gayrimenkulleri satma işlemi yapmaz. banka taraından ipotek koyulan ve ödenmeyen işlemler için direk haciz işlemine gider dolayısıyla buda istenilen bir durum değil sizin açıınızdan. Hacze düşmeden sizin gayrimenkulünüzü daha düşük bir fiyattan satmanız önerilir
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016