Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi | Emlakdanismanlari.com

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154

Yazar: Emre Çelik   02 Aralık 2016    2520        
 
 
Bir mala tapuda hacz şerhi konulduğunda artık onun haczi caiz olur. İcra müdürlüğü tarafından bu mala el konulmakta ve alacağın tahsil edilebilmesi için mal satışa çıkarılmaktadır.
 
 
 
   
 
Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi?

İpotek; bir borca karşı alacaklıya verilen teminatı ifade eder. Bankalardan kredi kullanırken genelde ipotekli krediler daha düşük faiz oranlarına sahip olduğu için kredi çekenler tarafından tercih edilmektedir. 

Haciz ise alacağını tahsil edemeyen kurumların borçlusunun gayrimenkulüne hukuki yaptırımlar ile icra daireleri aracılığı ile koyduğu şerhtir. Bir mala tapuda hacz şerhi konulduğunda artık onun haczi caiz olur. İcra müdürlüğü tarafından bu mala el konulmakta ve alacağın tahsil edilebilmesi için mal satışa çıkarılmaktadır.

İpotekli veya hacizli tapuları satabilmek için;

• Borcu kapatarak ipoteği kaldırabilir böylece tapuyu devredebilirsiniz.
• Bankayı devre dışı bırakarak alıcı ve satıcı arasında bir anlaşmada bulunabilir ve borcu gayrimenkulün yeni sahibine devredebilirsiniz.
• İpoteğin devrini sağlamak için banka ile görüşerek eski krediyi kapatıp gayrimenkulün yeni sahibi üzerine yeni bir kredi açarak yeni tapuya ipotek koydurabilirsiniz.

Alım satım işlemi sırasında tapuda yer alan herhangi bir haciz veya ipoteği gayrimenkulün alıcısı durumundaki kişi kabul etmeden satış işlemi gerçekleşmez. Eğer bu durumda bir malı satın almayı planlıyorsanız borcun güncel durumunu öğrenmeden işleme girişmemeli ve toplam borç miktarını satış bedelinden düşürmelisiniz. Yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta bu konuda tek sorumlu malın yeni sahibi olmaktadır.

Eğer gayrimenkul üzerinde kamu haczi var ise bu haciz kaldırılmadığı müddetçe tapuda işlem yapılamaz. Mal alınamaz, satılamaz, üzerinde yeni haklar tesis edilemez. Öncelikle devlete olan borç ödenmelidir.


Sorununuz Daha farklı ise lütfen konu altından yorumlayın size yardımcı olmaya çalışacağız

 
 

Etiket:   Haciz İpotek Satış Şerh

   Okuyucu Yorumları  
Bülent erik - 07.12.2016 17:48:50
Biz dört kardeşsiz toplam 100 dönüm hisseli tarlamız var en büyük abimin haciz var biz bunları satmak istiyoruz alıcı da var hacizli almak istiyor sata bilirmiyiz
Mehtap - 11.01.2017 02:38:48
Merhaba, yapmış olduğum kat karşılığı vaadi sözleşmesi mütahitin bana vermiş olduğu (sözleşmedeki ) sözleri yapmadığı için hisseye şerh koydurdum.bu şerhle 14 dairelik bir bina 7 mal sahiplerinin 7 mütahitin .Mütahit henüz iskanını çıkarmadı binanın.binada şerh olduğu için tapular çıkarmı (mütahit veya mal sahipleri) dairelerini 3.bir kişiye satışını yapabilirlermi?
ersin - 23.01.2017 17:59:33
babama miras yolu ile kalan tarlaya babamın adına ssk haciz koymuş.Tarlaya almak isteyen var.Tarla 3 eşit hisseli.İcra dairesine gittik,Babamın hissesi karşılığı olan bedeli icraya ödeyelim bu tarladaki haczi kaldırın dedik.Kaldıramayız bütün borç ödenmeden dediler.Bu mümkün mü.?
Sema - 04.02.2017 16:36:12
EVİN ÜZERİNE SERH KOYDUK SATAMASİNLAR DİYE AMA BABAANNEMDE OTURMA HAKKİ KOYDURMUS TAPUYU VERİRKEN üstelik evde icra da var bi şekilde satılabilir mi
Leman kaya - 08.02.2017 00:48:40
Evimiz bankaya hipotekli yani oraya ödüyoruz başka bir şahsa eşimin borcu var avukata vermiş avukat evi satabilirmi
ali bilgi - 18.02.2017 21:47:02
iyi günler benim arazim esnaf kefalet kooperatifine ipotekli ben arazimi satmak istiyorum alıcıda bir yakınım arazim onunla da hisseli satış yapabilirmiyim ayrıca kooperatife 2 yıllık borcum var satış yaparsam durumlarım gereği borcumun vadesini beklemek istiyorum bu duruma araziyi alan yakınım kabul etse yinede satış olur mu ve satış yaptığımda benim diğer ipoteksiz kredi aldığım bankalar bu satıştan hak talep edebilir mi yoksa sadece borçlu olduğum kurum mu birşey daha diğer bankalarla şuan bi
Ali - 19.02.2017 12:16:30
Kesinlikle evinizi satamaz .
Aydın izgialp - 20.02.2017 07:15:23
Ticari konut imarlı Binayı müteahhite ticari binaya dönüştürüp yapmadı için vereceğiz. Çekme payları vs.den dolayı her katta 4 daire olabilecek şekilde konut yapamıyoruz arsamıza. Bina işyeri yapılıp aradaki emlakçı eliyle satılacak bittiğinde. İnşaat maliyeti için teminat mektubu alacağız Müteahhitten ve payına ayrıca ipıtek koyacağuz gelebilecek haciz veya başkasına satışı önlemek için. Bu durumda yani ipotekli iken müteahhit kendisine ait gayrımenkulleri satabikir mi ya da haciz gelebilir m
Cevap :   Emlak Danışmanları - 20.02.2017 10:48:33
İpotekli ve hacizli gayrimenkul satışı yapılabilir. Fakat ipotek tarafınızdan koyulduğu için alacak olan kişi ipotekli almayı kabul ediyorsa tapuyu alır ve bor müteahhitten alan kişiye kalır. Böyle bir durumda henüz bitmemiş bir yapı ile alakalı hiç kimse ipotekli bir tapu almak istemez
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   
 
 
Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara en doğru bir biçimde iletmeyi amalamaktadır.
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafında yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.