Hasılat Kirası ve Hasılat Kirası Sözleşmesi Örneği | Emlakdanismanlari.com

Hasılat Kirası Nedir, Nerede Kullanılır

Yazar: Emre Çelik   08 Temmuz 2017            
 
Mal sahibinin kiracıya, ürün veren bir malın kullanım hakkını ve ürünlerin devşirilmesi hakkını bir kira karşılığında vermesi, hasılat kirası sözleşmesi olarak karşımıza çıkıyor.
 
 
 
   
 
Hasılat Kirası Nedir?

Mal sahibinin kiracıya, ürün veren bir malın kullanım hakkını ve ürünlerin devşirilmesi hakkını bir kira karşılığında vermesi, hasılat kirası sözleşmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Hasılat Kirası Sözleşmesi

Bir üretim etkinliği sonucunda meydana gelen ürünlerin maddi olarak karşılığına hasılat deniyor. Hasılat kirası sözleşmesi ise ürün veren bir malın, bir kira bedeli karşılığında kiracıya bırakılması olarak karşımıza çıkıyor. Hasılat kirası sözleşmesinde kiralayan kişi, kiralamış olduğu yerin işletmesini kendi sorumluluğuna alır. Bu durumun karlılığı da hasılat bedeli olabiliyor.

Hasılat Kirası Sözleşmesi Örneği

MADDE 1- 
TARAFLAR :
Bir tarafta .................................. adresinde ikamet eden ........................... ile diğer tarafta .....................................adresinde ikamet eden ........................... arasında aşağıdaki koşullarla bir hasılat kirası sözleşmesi akdolunmuştur.
İşbu sözleşmede ;
............................. “kiralayan”
............................. “hasılat kiracısı” olarak anılacaktır.

MADDE 2- 
KONU :
İşbu sözleşmenin konusu, mülkiyeti kiralayana ait olan …………………………. bahçesinin  2 yıl süreyle hasılat kiracısına kullanmak ve semerelerinden yararlanmak üzere yıllık 2.500.- YTL. karşılığında kiralanmasıdır.

MADDE 3- 
TARAFLARIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ :
Kiralayan, sözleşme konusu ………………………….. bahçesini, işbu sözleşmede öngörülen kullanmaya ve işletmeye elverişli bir durumda, kullanması ve semerelerinden yararlanması için, ../../200.. tarihinde başlamak ve 2 yıl devam etmek üzere hasılat kiracısına bırakacaktır. Sözleşme süresi boyunca kiralayan, kiralananı kullanmaya ve işletmeye, elverişli durumda bulundurmaya devam edecektir. Kiralanan bahçenin vergi ve mükellefiyetlerini ödeme borcu kiralayana aittir.

Hasılat kiracısı, kiralanan ………………………….. bahçesini kendi malı gibi kullanmak, iyi işletmek ve iyi halde muhafaza etmekle yükümlüdür. ………………………………… bahçesi için gereken her türlü bakım ve iyileştirme çalışmaları, ağaçların ilaçlanması, toprağın gübrelenmesi ve sulanması da dahil olmak üzere tüm masraflar hasılat kiracısına aittir. Hasılat kiracısı, sözleşme süresi boyunca bahçeden elde edilecek üründen dilediği gibi yararlanabilir. Buna karşılık kiralayan her yıl 2.500.- YTL. kira bedeli ödeyecektir. İlk ödeme 3 ay sonra bahçeden ilk ürün alınınca yapılacaktır. Buna ek olarak hasılat kiracısı, her yıl meyveler toplandığı zaman gönderme masrafları kiralayana ait olmak üzere ona 50 kg. meyve verecektir. Kira süresinin bitiminde taraflarca aksi kararlaştırılmadığı taktirde hasılat kiracısı, ……………………………… bahçesini aldığı şekli ile kiralayana teslim edecektir.

Hasılat kiracısı, kira süresinin bitiminde ……………………………… bahçesini boşaltmadığı taktirde, kiralayanın bundan doğacak zarar ve ziyanını tazmin edecektir. Hasılat kiracısı, ……………………………. bahçesini sadece sözleşmede belirtilen amaçla kullanabilir. Bunun dışında bahçede başka herhangi bir şey yetiştirilmeyecek ve bahçeye inşaat yapılmayacaktır.

MADDE 4- 
YETKİLİ MAHKEME :
İşbu sözleşmeden doğması muhtemel uyuşmazlıklar için .............................. Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkili olacaktır.

İşbu sözleşme, ../../200.. tarihinde ...............................' da iki nüsha olarak imzalanmış ve teati edilmiştir..

              Hasılat Kiracısı                     Kiralayan

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Hasılat Kirası Hasılat Kirası Sözleşmesi Sözleşme Örnekleri

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

için kerim serr yazdı: 
"Merhaba benim 1800 m2 arsam var fakat iki tapulu tapunun biri 410m2 diğeri 1390m2 iki tapuyu birleş..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için cumali yazdı: 
"Merhaba, hacizden satın alınmış malı hemen bir başkasına satabilir miyiz? Satılamıyor ise ne yapabi..."

 

Yolu Olmayan Tarlaya Yol Alma Tarlaya Nasıl Yol Alınır 1572 için serkan yazdı: 
"merhaba izmir kemalpaşa bağyurdunda 4 dönüm kiraz bahçem var yola 15 metre nasıl yol ala bilirim te..."

 

için Eren yazdı: 
"Cevap : Emlak Danışmanları - 20.07.2017 14:25:00 Evinizi yaptırırken ruhsatı kendi üzerine yaptıy..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Hasan Taşkın yazdı:  "20/072017 Fortes firmasına doğal gaz döşemetmek için senet imzaladım ama şuan bazı sıkıntılar neden..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016