Hisseli Tarla Nedir?, Hisseli Tarla Satışı, Hisseli Tarlanın Bölünmesi | Emlakdanismanlari.com

Hisseli Tarlalar İle Alakalı Sorulan Sorular

Yazar: Emre Çelik   16 Aralık 2016            
 
Tek bir taşınmaz üzerinde birden fazla ortağın hak sahibi olduğu tarlalar hisseli tarla olarak isimlendirilmektedir. Bu tip arsalarda her hak sahibinde kendisinin mülkiyetini göste
 
 
 
   
 
Hisseli Tarla Nedir?

Tek bir taşınmaz üzerinde birden fazla ortağın hak sahibi olduğu tarlalar hisseli tarla olarak isimlendirilmektedir. Bu tip arsalarda her hak sahibinde kendisinin mülkiyetini gösteren tapular bulunur ve bu tapuların üzerinde sahip olunan bölüm detaylı bir şekilde yer alır.

Hisseli Tarla Satışı Hakkında Düzenleme

Bu tip tarlaların satışları ile ilgili olarak uygulanan kararlar 25 Şubat 2014 tarihinde yayımlanan bir genelge ile yeniden düzenlenmiş durumdadır. Yeni düzenleme Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanırken bu genelde 1/1000 ölçeğine sahip mevcut yerleşim birimi sınırları içerisinde yer alan taşınmazları kapsamamaktadır.

Hisseli Tarlanın Bölünmesi 

Hisseli tarla satışında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta satışı gerçekleştirilecek olan alanın bölünemez büyüklük sınırının üstünde kalmasıdır. İlgili düzenlemeye göre bölünemez büyüklük sınırları içerisinde yer alan tarla hisselerinin kesinlikle satılması, rehin gösterilmesi ya da devredilmesi kanunlar gereği yasaklanmış durumdadır. Yani arazilerde bölünemez büyüklüğe sahip olan parsellerin oluşturulması mümkün değildir. Ancak bunların dışında kalan tarım arazileri yine kanunlar çerçevesinde belirlenen sınırlar dahilinde oran sınırlaması olmaksızın satış, devir ve rehin hakkına sahip bulunmaktadır.

Hisseli Tarla Satışı

İlgili kurallar dahilinde satışında bir sakınca olmayan hisseli tarlaların satışlarında tüm ortakların katılım ile üçüncü kişilere satış işlemi yapılabilmektedir. Yine devir işleminde de aynı kurallar geçerlidir. Ayrıca rehin işlemleri için de yine tüm ortakların ve paydaşların katılımları gerekmektedir.

Hisseli Tarla İle İlgili Bir Sorununuz mu Var, Lütfen bizimle Paylaşın

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Hisseli Tarlanın Bölünmesi Tarla Hisseli Tarla Nedir Hisseli Tarla Satışı Taınmaz Emlak

   Okuyucu Yorumları  
Şaban - 21.03.2017 18:29:24
Hissemi satmak için arsanin bulunduğu yere mi gitmem lazım, yoksa ikamet ettiğim yer tapu md devir yapabilir miyim?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 21.03.2017 18:31:21
Merhaba Şaban, Gayrimenkul hangi bölgeye bağlı ise o bölgeye yakın en yakın tapu müdürlüğünde hissenizin satışını yapmanız gerekiyor. Sizin söylediğiniz şekilde yapılan satışlar henüz pilot uygulamasında ve hayata geçmedi
Hayrul Akyol - 02.05.2017 07:10:24
S.aleykum Hocam ben 8 dönüm içinden 540,500 ve 540m2 üç (tapulu) yer aldım.(Yani aldığım yerlerin m2 leri tapuda belli).Bu yerlerin hala 2b ödemesi var ve onlarida ödüyorum. Diğer hissedar sayısı 10 ve yabancı olan benim.Yeri alalı 15 ay oldu.Arziye hiç kimse sahip çıkmıyor ve nerdeyse ormana karışacak. Arazinin yanındaki findikliklar gibi biseyler ekmek istiyorum.En fazla hisse sahibi su an benim.Ne yapabilirim. T ederim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 02.05.2017 12:01:58
Merhaba, 2 B arazileri Orman arazilerinin kullanılmakta olduğu için belirlenerek kullanıcılarına tahsis edilmiştir. Dolayısıyla ilgilenilmeyen yer tekrar ormana dönerse tapunuz ormana dönme ihtimali varç Bence siz mümkünse tüm yeri değilse sadece kendi yerinizi temizleterek çeşitli ağaçlar dikebilirsiniz.
Ömer - 01.06.2017 01:02:31
Slm aleykm. Hocam; Ben yakın zamanda 2 dönúm e yakın tarla aldim , gittim gőrdÅ«m hisse içinde çevrelenmş benim yerim belli ilerde satmak istediÄ£im zaman problem olur mu?teşkkur ediyorum.cvblarnz için.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 01.06.2017 13:37:14
Merhaba hisseli bir yer aldığınızda arazinin tamamina hissedar olduğunuz için resmi olarak yeriniz belli olmaz. Daha önceki hissedarların kendi aralarında uzlaşıp arazilerde kendince hisse bölüp etraflarını çevirmiş olmaları herhangi bir resmiyet kazandırmaz. Bunu harita bürlarına giderek yerinizi harita üzerinde göstermeniz ve noterden onaylatanız gerekiyor. Buda %100 çözüm olmamakla beraber hisseli durumlarda yapılabilecek en güvenli hareketlerden bir tanesi. Yani yerinizi garanti altına almanız biraz zor.
fatih işleyen - 27.07.2017 18:24:21
Dedemden 23 dönüm tarlanln 4/3 nü babam aldı kalan 4/1ni nasıl ayırrlz
Cevap :   Emlak Danışmanları - 31.07.2017 10:58:35
Merhaba, tarla bölünme şartlarını aşağıdakilinkte bulabilirsiniz http://www.emlakdanismanlari.com/tarla-vasfindaki-araziler-bolunebilir-mi-tarlalarin-bolunebilirlik-durumu-1168-2182.html
ORHAN - 04.08.2017 15:12:47
babannem den kalan tarlalar var bunların satışını nasıl yaparız Hisse sahiplerı de var bunlarda satılmasını ıstıyor nasıl bır yol izlemeliyiz TEŞEKKÜRLER
Cevap :   Emlak Danışmanları - 04.08.2017 15:23:32
Merhaba, hissedarlar satmaya razı ise zaten problem yok, miras intikal işlemleri yapılıp satışa hazır hale gelmesi gerekiyor. Miras intikal işlemleri için aşağıdaki linki kontrol edin lütfen http://www.emlakdanismanlari.com/veraset-intikal-islemleri-nasil-yapilir-6221.html
 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Adem KURU yazdı: 
"Organize sanayide 4.250.000.-TL (dörtmilyon ikiyüzellibin) alınacak olan işyeri için aynı bedelden ..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için ali  yazdı: 
"selamın aleyküm benim dayımda ev var bana 55.000 tl ye verecek evin değeri 120.000 tl civarı konut ..."

 

için Zeynep yazdı: 
"Merhaba annemin dayimla beraber hissi bir tarlası var 3,5 dönümü annemin bazı nedenlerden dolayı ta..."

 

Bir Noterde Verilen Vekâlet Başka Noterde İptal Edilebilir Mi için mustafa yazdı: 
"65 yaş üstü kişilerin vekalet iptalinde sağlık raporu istenirmi ..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kadir alper  yazdı:  "Merhaba: Gayrimenkul satın almaya karar verdik emlakcıyla sozlesmeyi yaptık evi bana gosterdi daha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com