Müteahhit İflas Etti İnşaat ve Anlaşma Ne Olacak | Emlakdanismanlari.com

İnşaat Sürecinde Müteahhidin İflas Ederse Ne Olur

Yazar: Emre Çelik   08 Nisan 2017            
 
Müteahhidin arsa sahibi ile kat karşılığı inşaat sözleşmesini yaptığı zaman kendisine ve arsa sahibine ait olan bağımsız bölümler de belirlenebiliyor. Müteahhit, kendisine ait olan
 
 
 
   
 
İnşaat Sürecinde Müteahhidin İflas Ederse Ne Olur?

Müteahhidin arsa sahibi ile kat karşılığı inşaat sözleşmesini yaptığı zaman kendisine ve arsa sahibine ait olan bağımsız bölümler de belirlenebiliyor. Müteahhit, kendisine ait olan bölümleri, gayrimenkulün inşaat süreci bitmeden de satışa çıkartabiliyor. Bu işlem de müteahhit daire satış sözleşmesi ile oluyor.

Müteahhit taşınmazın inşaatı tamamlanmadan, kendisine ait olan bağımsız bölümleri satmak isterse, yapmış olduğu müteahhit daire satış sözleşmesi ile alıcının konut için belirlenen bedeli ödemesi takdirinde taşınmazı alıcıya teslim ediyor. Sözleşmede alıcıya ait olan yükümlülük ise konut amacıyla kullanacağı taşınmazın bedelini peşin ya da taksit şeklinde ödemek oluyor.

Merak edilen konulardan birisi de; müteahhidin inşaat süresi içerisinde iflas etmesi ya da ortadan kaybolması sonucunda neler olacağı ve kime dava açılacağı.

Müteahhit iflas eder ve ortadan kaybolduğu zaman, müteahhit daire satış sözleşmesini kabul edip imzalamış olan üçüncü şahıslar, muhatap olarak arsa sahibini alıyor. Ve arsa sahibine karşı olarak dava sürecini başlatabiliyorlar. Arsa sahibi bu gibi durumlarda müteahhidin iflas etmesi sebebi ile sözleşmeyi iptal edebiliyor. Fakat taraflarına, inşaat çalışmalarına başlanmış olmasına rağmen tamamlanmamış olan taşınmaz adına olan davalar “Sebepsiz zenginleşme” adı altında olabiliyor.

Ayrıca taraflar müteahhide karşı olarak dava sürecini de başlatabiliyor. Tazminat davasının sonucunda, alınacak olan ilam sonucu yükleniciye karşı kesinleşmiş olan alacak için yapılacak takipte, yüklenicinin arsa sahibinden olan sebepsiz zenginleşme faydalı ve zorunlu masraflar alacağına haciz konulabiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Müteahhit Kat Karşılığı İnşaat

   Okuyucu Yorumları  
Erdoğan - 19.04.2017 15:15:40
Mesaj Içerigi :Müteahhitlik yapan arsa sahibinden daire satin aldim. Sözlesme noterden yapilmadi. Bütün ödemelerimi yaptim. Borcum yok. 3,5 yildan beri dairemde oturuyorum. Otopark, havuz, bahçe duvari, peyzaj gibi hiç yapilmayan baska eksikliklerde var. Iskani henüz alinmadi. Binada dükkan ve daireleri olan bir kisi müteahhitle anlasarak sadece kendi dairelere ve dükkanina degil bütün dairelere saibeli ipotek koydurmus. Ipotegi kaldirmak için, bizlerden para istediler. Müteahhit iflas eder, baska ipotekler gelirse daireleri elimizden alirlar senaryosu ile para topladilar. Çogunluk parayi verip ve KAT IRTIFAKI TAPUSUNU aldi. Parayi vermeyenlere tapu vermediler. Tapuda daireler müteahhit firma sahibinin üzerinde görünüyor. O kisinin koydugu ipotek duruyor. Ekonomik durumu iyi olmayan kisileriz. Dava açacagiz. Sözlesme ve ödeme evraklarimizi vererek tapuda islem yaptirabilir miyiz. Üzerine kayitli sahsi dükkan ve daireler de var.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 19.04.2017 15:22:23
Merhaba, çok uzun bir soru olmuş bun belirteyim. Anladığım kadarıyla evinizin herhangi bir tapusu yok yada bunu hiç belirtmemişsiniz tapular satın aldığınız müteahhit üzerinde görünüyorsa dilediği gibi ipotek koydurabilir. Şayet tapuyu üzerinize almadıysanız çok büyük bir hata yapmışsınız. Yaptığınız sözleşme şartları bu durumda önemli belgelerden bir tanesi. Bunu noterde yapmamanızda can sıkıcı bir durum. Yaptığınız sözleşme ile birlikte acil bir şekilde avukata giderek haklarınızı koruma altına alın. Umarım sözleşmede geniş bir şekilde haklarınız saklıdır.
Erdoğan - 19.04.2017 15:15:52
Sözlesmedeki taahhütlerine göre kendi dairelerine tedbir koydurabilir miyim. Tesekkürler.
 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için hakan yazdı: 
"iyi çalışmalar bizim köyde babamlara ait 403 metre ev yeri var .bunun 401 babam ait ve 2 metre si b..."

 

Emlak Yasasında Yine Açıklama Var Ama Yine Yasa Yok için Dogan kuzucu yazdı: 
"Emlak musaviri arsziden topraktan yetiden bitkiden ne anlar......"

 

İskânı Bulunmayan Evin Satışı Yapılabilir Mi için Gülnur yazdı: 
"Merhabalar biz 4 katli bir apartman dairesinin 2. Katini almayi düşünüyoruz almak istedigimiz daire..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Tayfun  yazdı: 
"Merhaba, Babam 1998 de rahmetli oldu ve dededen 3 çocuğuna 3 tapu olmak üzere dedemin üstüne kayitl..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Hakan Yılmaz  yazdı:  "İzaleyi şuyu davamız var.hisse yarı yarıya.ihaleyi karşı taraf kazanırsa Benim alacağım parada verg..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com