İskansız Evi Satın Aldığımda Belediyeden Bir Sorun yaşar mıyım | Emlakdanismanlari.com

İskan Olmayan Evde Oturmak Sorun Çıkartır mı

Yazar: Emre Çelik   10 Temmuz 2017            
 
Yapının inşaat işlemlerinin tamamen sonuçlanması ve oturmaya hazır hale gelmesi durumunda iskan belgesinin alınması gerekiyor. Peki, iskan olmayan evi satın almak, oturmak herhangi
 
 
 
   
 
İskan Olmayan Evde Oturmak Sorun Çıkartır mı?

Yapının inşaat işlemlerinin tamamen sonuçlanması ve oturmaya hazır hale gelmesi durumunda iskan belgesinin alınması gerekiyor. Peki, iskan olmayan evi satın almak, oturmak herhangi bir sorun teşkil eder mi?

İskan Nedir?

İnşaat çalışmaları sonra eren ve hazır hale gelen binalar için, belediyelerin imar birimi tarafından iskan izni düzenlenmesi gerekiyor. Böylece söz konusu bina yasal olarak oturuma hazır hale geliyor. Bu izni almak için de müteahhidin gerekli belgeler ve başvuru dilekçesi ile müracaat etmesi gerekiyor.
Bina için alınmış olan yapı ruhsatının alındığı tarihten sonraki iki yıl içerisinde çalışmalara başlanması ve beş yıl içerisinde de inşaatın bitmesi takdirinde yapı oturma izni alınabiliyor. İskan harcının ödenmesi ve dilekçe ile başvurulması gerekiyor.

İskan Olmayan Ev Satın Almak

Ev satın almak isteyenler, iskan yani yapı kullanma iznini kesinlikle göz ardı etmemelidir. Kimi zaman emlakçılar iskan sorununun kolaylıkla aşılabileceğini, evin satın alınmasının ardından da yapılabileceğini söylese de durum bu kadar kolay değildir. İskanı bulunmayan evi satın almak, birçok kısıtlamayı beraberinde getirmekle birlikte oldukça riskli, para kaybıdır.

İskan Olmadığında Getirilen Kısıtlamalar

İskan belgesi almamış olan gayrimenkuller bazı kısıtlamalar getiriliyor. Bazen bu kısıtlamaların arasına konut kredisi de girebiliyor. Bankalar iskan izni olmayan daireler için konut kredisi imkanları tanımayabiliyor. Bunun için konut sahibi olmak isteyenler, almayı düşündüğü konutun tapu tipinin Kat Mülkiyeti olmasına özen göstermeli, iskanı alınmayan tapulu taşınmazları tercih etmemeliler.

İskan izni bulunmayan binalardan konut satın alan kişiler doğalgaz, elektrik ve su aboneliği gibi bazı kamu hizmetlerinden yararlanamıyor. Ayrıca bunların yanı sıra, tapularının arsa sahibi lehine iptal edilmesi ya da tapuya kavuşamama gibi sorunlarla da karşılaşabiliyorlar.

İskan Yoksa Belediyede Gayrimenkulün Durumunu Sorgulayın

İskanı ( Oturum izni ) olmayan bir ev almanın duruma göre bazı riskleri mevcut olabilir. Yapı ruhsatı alınmış olan ve yapının bitmesiyle iskana çevrilebilecek şekilde evraklarının hazır olması önemlidir. İskanı olmayan bir evi alırken kontrol edilmesi gereken evrakların belediyede tam olup olmadığıdır. Müteahhitler genellikle iskan almak ile ilgili gevşek davranabiliyor. Bu evin iskan alımını kısıtlayacak bir durum olduğunu göstermez. Bina yapımında yapı ruhsatına uygun şekilde hareket edildiyse ve Belediyede Sorun Yoksa ( iskan alınabilir durumdaysa ) iskansız evde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Belediyede sorgulama yaptığınızda iskan alımına müsait olmayan bir kısıtlama varsa yapı ruhsatında veya yapının inşaatında sıkıntı var demektir ve alma niyetinde iseniz pek doğru bir hareket olmaz.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   İskan Oturum İzni Ruhsat Belediye

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kamil yazdı: 
"Merhaba; Ev satın almak için emlakçı ile görüşmem neticesinde belli bir miktar kapora verdim. Daha..."

 

Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır Hazine Arazisi Kiralama Dilekçesi için Muallim yazdı: 
"Hazine arazisi kiralayıp Un fabrikası kurmak istiyorum. Kaç yıllığına kiralayabilirim ve şartları n..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Fahrettin gürbüz yazdı: 
"Yaklaşık 1 hafta önce araç kiraladım. Sağ sağlim arabayı teslim ettikten sonra senedi aldım. Fakat ..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için bülent yazdı: 
"merhaba üzerinde tedbir olan kiracısı oldugumuz işyerinin tapuya şerh ettirebilirmiyiz kira şözleş..."

 

için AYSEL ATASOY yazdı:  "6 kardeş annemizin ölümünden sonra 250 m2 arsamızın hisseleri olduk.2 kardeşimin hisselerini aldım..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com