İskanı Olmayan Eve Doğalgaz Bağlanabilir mi? | Emlakdanismanlari.com

İskansız Eve Doğalgaz Bağlanır mı

Yazar: Emre Çelik   07 Mart 2017            
 
İnşaat çalışmaları bitmiş olan bir yapının tasdikli projesine uygun bir şekilde yapıldığını gösteren belgeye iskan belgesi denir. Tasdikli projeye uygun bir şekilde inşa edilmeyen
 
 
 
   
 
İskansız Eve Doğalgaz Bağlanır mı?

İnşaat çalışmaları bitmiş olan bir yapının tasdikli projesine uygun bir şekilde yapıldığını gösteren belgeye iskan belgesi denir. Tasdikli projeye uygun bir şekilde inşa edilmeyen yapılara iskan belgesi kesinlikle verilmez.

Ayrıca yapının ssk gibi borçlarının bulunması durumunda da yine iskan belgesi verilmemektedir. Buna durum sonucunda inşaatı tamamlanmış fakat iskanı olmayan konutlar “iskanı alınmamış konut” olarak adlandırılıyor.

Bir yapıya iskan verilmesi için 2 yıl içerisinde inşaatına başlanmış olması ve inşaat çalışmalarının 5 sene içinde tam anlamı ile bitmiş olması koşulu aranıyor.

İskanı olmayan konutlara bankalar kredi vermemektedir. Bazı bankalar, binaya ilerde iskan alınması için her hangi bir engel olmadığını düşünüyor ise kat irtifakı tapusu olan fakat iskanı olmayan evlere kredi verme imkanına sahip olabiliyor.

Ev alımında oldukça seçici davranan tüketiciler de iskan ruhsatı alınmamış olan bir daireyi satın almayı pek fazla tercih etmiyor. İskanı olmayan eve İSKİ suyu tarifesinden değil şantiye olarak göz önünde bulundurulduğundan bu tarife üzerinden uygulama yapılıyor, elektrik faturaları da aynı şekilde yüksek tarifeden işlem uygulanıyor. Peki, iskanı alınmamış yani iskansız olan bir eve doğalgaz alınır mı?

İskan belgesi alınmadan, doğalgaz abonelikleri yapılamıyor.
______________________________
Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   İskan Oturum İzni Ruhsat Doğalgaz

   Okuyucu Yorumları  
ilknur kopdag - 28.07.2017 17:22:52
iskan alinmamis binaya dogalgaz baglanmaz demissiniz. Su anda iskan degil gecici kabulu dahi olmamis binada dogal gaz var. Bu nasil oluyor?lutfen bilgilendirirmisiniz. tsk ederim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 01.08.2017 17:35:14
Normal prosedur olarak, iskanı alınmamış binalarda doğalgaz alınamaz. Bu 2004 sonrası yapılar için geçerlidir. 2004 öncesi yapılarda Belediyeden Bu ypaı 2004 tarihinden önce yapılmıştır diye yazı alındığında elektrik su doğalgaz bağlanabiliyor
ilknur kopdağ - 01.08.2017 19:07:06
Sayin Emre Celik. cevsbiniz icin cok tesekkur ederim yanlisa mahal vermemek adina 2017 tarihli bina. dogalgaz var iskan yok. cevabi yanlismi anliyorum. 2004 oncedi icin yazi ile baglaniyor suanda yapilan icin normal prosedurda baglanmaz. Bu durumda suan dogalgaz bagli. ne yapmaliyim???Yanlis anlamadiysam İGDAŞ nasil bagliyabir nereye muracaat etmemi onerirsiniz?Tesekkur ediyorum
Kadir - 11.08.2017 09:50:45
İskân alınmadan balkon pimapen ile kapatılamaz ama cambalkon yapılabilir deniliyor,belediyenin bu konudaki yönetmeliği hakkında resmî ve kesin bilgi verebilşr misiniz? Teşekkür ederim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 14.08.2017 09:08:58
Merhaba, Balkon kapama ile alakalı aşağıda bazı hüküler yer alıyor. Genel anlamda bir balkon kapamanın pek sorun olmadığı belirtilsede apartmandaki maliklerin onayı alınması gerektiği kararına varılmıştır. http://www.emlakdanismanlari.com/sorucevap/iskan-alinmadan-balkon-pimapen-ile-kapatilamaz-ama-cambalkon-yapilabilir-mi_topic769.html
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Berna yazdı: 
"Merhaba, 1380 me lik bir yer almak istiyorum.ilanda %40 imarlı arsa ve elektrik su var olarak yazıy..."

 

İnşaat Çalışmalarının Saatleri Nelerdir için Sevgi yazdı: 
"Yav kardeşim bu kanunu çıkaran adam anlamıyorum saat 7de inşaatmı olur ?hiç sizin insafiniz yokmuya..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için Handan yazdı: 
"Bizim 15.5 dönüm yerimiz var ve 3 bölmek istiyoruz tarım arazisi bölebilirmiyiz acaba..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için SELÇUK AYDOĞAN yazdı: 
"Merhaba;İnnovia 3'ten bir ev almak için anlaştık.Eşyalı 160.000 ve buraya 124,000 kredi çıktı geri ..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için Emrah  yazdı:  "Şu anda. Benim. Vefat eden rahmetli hala dan bana kalan. 4.dönüm. arazi var. Ve benim ama cam. Ha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com