İştirak Halinde Mülkiyet Nedir | Emlakdanismanlari.com

İştirak Mülkiyetin Müşterek Mülkiyete Çevrilmesi

Yazar: Emre Çelik   29 Mayıs 2017            
 
İştirak halinde mülkiyet, birden fazla kişinin aralarında kanundan ya da sözleşmeden doğan bir ortaklık nedeniyle ve pay oranları açıkça gösterilmeksizin, bir taşınmaz mala birlikt
 
 
 
   
 
İştirak Mülkiyetin Müşterek Mülkiyete Çevrilmesi

İştirak halinde mülkiyet, pay sahiplerinin kendi paylarını üçüncü bir kişiye satmasına imkan vermek adına müşterek mülkiyete çevrilebiliyor.

İştirak Halinde Mülkiyet Nedir?

İştirak halinde mülkiyet, birden fazla kişinin aralarında kanundan ya da sözleşmeden doğan bir ortaklık nedeniyle ve pay oranları açıkça gösterilmeksizin, bir taşınmaz mala birlikte malik olmaları durumuna deniyor. 

Müşterek Halinde Mülkiyet Nedir?

Müşterek halinde mülkiyet, birden fazla kişinin fiilen bölüşmedikleri ama belli payların oranında olan taşınmaz mala birlikte malik olmaları durumuna deniyor. Müşterek halinde mülkiyet ya kanundan ya da hukuki işlemler sonucunda meydana geliyor. Yani, bir malın bağışının birden fazla kişiye yapılması ile ya da mirasçıların, miras olarak kalan mal için iştirak halinde sözleşme yapmasından meydana geliyor. 

İştirak Mülkiyetin Müşterek Mülkiyete Çevrilmesi

İştirak halinde mülkiyetlerde mirasçıların, kendi paylarını mirasçılardan birine satabildiği gibi, tüm iştirak halinde olan maliklerin ortak hareketle paylarını üçüncü şahsa satma gibi bir hakları da bulunuyor. İştirak halindeki mülkiyetlerde, müşterek mülkiyete geçilmediği takdirde paydaşlardan biri, diğer paydaşlar haricinde üçüncü şahsa kendi payını satması mümkün olmuyor. Bu durumda iştirak halindeki mülkiyetin, müşterek mülkiyete çevrilmesi gerekiyor.

İştirak halinde mülkiyetin, müşterek mülkiyete çevrilmesi davalarında sulh hukuk mahkemesi, yetkili mahkeme dava konusu taşınmazı ise taşınmazın bulunduğu yer, aksi durumlarda müteveffanın ikametgahı mahkemesi oluyor.

Mirasçılardan birisi, terekeye dahil olan malların bir kısmı için ya da tamamı için iştirak halindeki mülkiyetin, müşterek mülkiyete dönüştürülmesi talebinde bulunabiliyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   İştirak

   Okuyucu Yorumları  
Şerife Esen - 08.06.2017 14:44:20
Merhaba dededen kalma bir tarlayı iştirak yoluyla bölme işlemine gidildiğinde düşen hisseyi satabilme ya da ev yapabilme hakkına sahip olabiliyor muyuz? Yoksa sadece ortak tapu mu çıkıyor? Teşekkürler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 08.06.2017 14:50:37
Sorularınızın net bir şekilde yanıt bulabilmeniz için dedenizden kalan arazinin vasfını öğrenmeniz gerekiyor. Tarla bölünme şartları toprak koruma kanununda belirlenmiştir. Bu doğrultuda 3 dönüm 5 dönüm ve 20 dönüm şeklinde bölünebilirlik ve hisse satılabilirlik kısıtlaması getirilmiştir. Yineden en sağlıklı bilgiyi tarım müdürlüklerinden alabilirsiniz. Hissenizi diğer hissedarlar arasında satış yapabilirsiniz bunda sorun yok. Fakat şartları taşımıyorsa hissenizi müşterek tapuya çeviremez ve satamazsınız. Dolayısıyla tek tapu üzerinde hisse payına sahip olursunuz.
Şerife Esen - 08.06.2017 16:54:06
Tarla 17 dönüm mirasçılarin tamamı toplanmadığı için bölünme gerçekleşemedi. 20 dönüm altinda olduğu icin mahkemeye gidlse bile bölünme gecrklesemiyor.Sulh mahkemahkemesine başvuruda bulunuldu. Bilirkişinin yer tespiti için geleceği söylendi. Bu durumda tespit edilen yerin hisselere bölünmesi, düşen payın diğer mirasçilardan bağımsız olarak değerlendirilmesi mümkün mü?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 09.06.2017 14:23:38
Öncelikle mirasin intikalı yapılması gerekiyor. Kaç hisse var bunu bilemiyorum fakat arazinin mirasçılara müstakil parsel bölünebilmesi zor gibi görünüyor. Burada yer değerlendirilmek yada müstakil parsel isteniyorsa Oraklığın giderilmesi davası açabilirsiniz ( Mirasçılar arasında uzlaşmazlık varsa ) Sanırım sizde bunu yapmışsınız. Burada mahkeme zaten önce belediyeyeden yazı isteyerek yerin hissedarlar oranında bölüp bölünemeyeceğini sorar
 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
     
 
 
 
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için hakan yazdı: 
"iyi çalışmalar bizim köyde babamlara ait 403 metre ev yeri var .bunun 401 babam ait ve 2 metre si b..."

 

Emlak Yasasında Yine Açıklama Var Ama Yine Yasa Yok için Dogan kuzucu yazdı: 
"Emlak musaviri arsziden topraktan yetiden bitkiden ne anlar......"

 

İskânı Bulunmayan Evin Satışı Yapılabilir Mi için Gülnur yazdı: 
"Merhabalar biz 4 katli bir apartman dairesinin 2. Katini almayi düşünüyoruz almak istedigimiz daire..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Tayfun  yazdı: 
"Merhaba, Babam 1998 de rahmetli oldu ve dededen 3 çocuğuna 3 tapu olmak üzere dedemin üstüne kayitl..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Hakan Yılmaz  yazdı:  "İzaleyi şuyu davamız var.hisse yarı yarıya.ihaleyi karşı taraf kazanırsa Benim alacağım parada verg..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com