İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları | Emlakdanismanlari.com

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460

Yazar: Emre Çelik   25 Mart 2017    7457        
 
 
İzale-i Şuyu davası ile satış aşamasına hüküm verilmiş gayrimenkul için ödenmesi gereken kdv, harç,matrah vb gibi vergiler bulunuyor. İzale-i Şuyu davası ile satın alınan gayrşme
 
 
 
   
 
İzale-i Şuyu Davası hakkında bilinmesi gerekenleri konumuz altında bulabilirsiniz.

İzale-i Şuyu davası ile satış aşamasına hüküm verilmiş gayrimenkul için ödenmesi gereken kdv, harç,matrah vb gibi vergiler bulunuyor. İzale-i Şuyu davası ile satın alınan gayrşmenkul için ödenmesi gereken vergiler neredeyse gayrimenkul için ihale edilen satış fiyatı üzerinden %23-24 ü kadar bir vergi ödemeniz gerekiyor. Bu vergilerden kurtuluş yolu yok !


Araştırmalarımız sonucu İzale-i şuyu davası ile satışı yapılan bir gayrimenkul için alıcının ve satıcının ödemesi gereken vergileri aşağıda açıklamaya çalışacağız.

İzale-i şuyu davasında ihaleyi alanın ödeyeceği vergiler;

Satış Ücreti üzerinden : Eğer alıcı hissedarsa diğer hissedarların hisselerinin karşılığı ; Alıcı 3. şahıs kişi ise satış bedelinin tamamını ödemekle yükümlüdür.
İlam Harç Masrafları : Alıcı hissedarsa, kendi hissesi oranından Binde 9.9u. Şayet alan kişi 3. şahıs ise bu bedeli ödemiyor.
Tellaliye Masrafları : Alıcı hissedarsa, kendi hissesinin değerinin %1’i kadar bir ücret ödüyor. Şayet alan kişi 3. şahıs ise bu bedeli ödemiyor.
Alım Harç Masrafları : Satın alınan hisse üstünden %1,65’i oranındadır. Yani mülkü satın alan hissedarsa öteki hissedarların payı üzerinde; satın alan 3. kişi ise tüm satış bedeli üzerinden Alım harç masraflarını öder.
Kdv Oranı ( %18 ) : Satın alınan hisse üstünden %18 oranında KDV ödemek zorundadır. Alan kişi hissedarsa diğer hissedarların hissesi üzerinden %18 KDV öder. Şayet alan kişi 3. kişi ise Tüm satış bedelinin %18 KDVsini ödemek zorundadır.
Damga Vergisi : Mülkü kim satın alırsa alsın tamamiyle ihale bedeli üzerinden binde 4.95 oranında damga vergisi kesilir.


Not : Konutlarda Net kullanım alanı 150m² altındaki meskenlerde kdv oranı %1 kdv ödenir. Net kullanım alanu 150m² ve üzerinde ise yine KDV %18 olarak kesilir. Arsalarda değişen birşey yoktur. Tüm arsalarda İzale-i şuyu ile satın almalarda %18 KDV öderiniz.

Satış ve Dava Masrafları : Mülkü satın alan hissedar olduğu durumda bu giderlerden sadece kendi hissesi nazarında ödeme yapıyor. Şayet davayı hissedar takip etmiş, bu masrafları daha önceden ödemiş ise( arada eksik kalanları ödemek kaydı ile ) başka bir ödeme yapmaya gerek yoktur. Şayet ödediği ücret fazla gelirse fazla ödediği creti geri alabiliyor.

Yanlız Mülkü satın alan hissedar değilse yani 3. kişi ise bu masrafları ödemiyor.

İzale-i şuyu davasında mülkü satanın kesinti ve ödemeleri;

İlam Harç Masrafları : Satıcının ilam harcı hissesi üzerinden Binde 9.9
Tellaliye Masrafları : Satıcının tellaliye harcı hissesi üzerinden %1
Tapu Satım Harçları : Satıcının tapu harcı hissesi üzerinden %1.65
Damga Vergisi : Satış ücreti paylaştırılırken ödeme zamanında bankadaki payı üstünden Binde 0,75 oranında

Tüm bu vergileri ortalamaya aldığınızda yazımızın başında da söylediğimiz gibi tellaliye,kdv,yargı gideri, tapu harcı, damga vergisi gibi masraflar yaklaşık satış bedelinin %24’üne tekabul etmektedir.

Örnek verecek olursak ;

İzale-i şuyu davasına satış bedeli 100.000 TL olduğunu düşünürsek. Bedel 100.000 TL iken bunun üzerinde %24 de diğer masraf ve vergiler olduğunu düşünürsek. Devlete ödenecek vergi 100.000 TL üzerinde 24.000 Bin TL olacaktır.

Bu kadarda olur mu? dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef bunun herhangi bir çıkar yolu yok. İzale-i şuyu davasına kadar giden bir satışta %24 oranlarında bir masraf çıkacağını unutmayın..


Farklı bir sorun yaşıyorsanız lütfen konuyu yorumlayın
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için alt kısma Yorum yapabilirsiniz.
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Dava İzale-i Şuyu KDV Mahkeme Vergi

   Okuyucu Yorumları  
Kaan Berker - 10.01.2017 17:56:14
"mülkü satanın kesinti ve ödemeleri" Satış yapan için Damga Vergisi binde 75 oranında yazılmış. Doğrusu 75 mi 7,5 mu?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 10.02.2017 11:16:35
Binde 75
Mustafa salbaş - 22.01.2017 11:11:29
Slm kolay gelsın bizim izale sule davasında devlet masrafı mesela 70 bın tl ıcınde mi alıyo dısında mı alıyo 70 in dahi mi hariç mi alıyo
bora coşkun - 24.03.2017 21:57:58
binde 75 olduğundan eminmisiniz. çok yüksek bir meblağ çıkıyor da
Cevap :   Emlak Danışmanları - 25.03.2017 09:29:24
Merhaba, editörümüz eksik yazmış rakam Binde 0.75 olacak
hasan vatansever - 27.03.2017 11:44:27
merhabalar hayırlı günler keşif bedeli 65000 tl biçilen eşimin ananesinden kalma bir ev var mirascılardan biri borclu oldugundan alacaklı olan kısı ortaklıgın gıderılesı izale-i şuyu davası acmış 2 defa açık arttırma ile satışı sağlanmadı ben ben bu evi almak istesem hangi yolu izlemem gerekir ne gibi bi masraflar karşıma çıkar uzlaşma yolunu denedım alacaklı kişinin avukatı benden 25000 tl ücret taleb edıyor. devlete verilecek masraflar hariç böyle bir hakkı varmıdır.. yardımcılarınız için şimdiden tesekkur ederim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 27.03.2017 12:37:07
Merhaba hasan, Burada önemli olan gayrimenkul üzerinde kaç hissedar var ve bunların hisse payları nedir bunu bilmek gerekiyor. Bu paylar doğrultusunda ancak avukatın teklif ettiği rakamın mantıklı olup olmadığı tartışılabilir
ŞÜKRÜ - 29.03.2017 00:32:19
Merhaba benim 3 tane sorum olacak soru 1 = örneğin bir izale-i şuyu davasına 3. şahıs olarak ihaleye katıldık ve 100.000 tl ye ihaleyi kazandık vergi ve masraflar bu tutar içinden mi kesilir yoksa (mesela)124.000 bin tl mi öderiz? soru 2 = ihaleye katılmak için istenen teminat miktarı nereye ve ne zamana kadar yatırılmalıdır ihaleye gittiğimizde yanımızda mı olmalıdır? soru 3 = malın kıymeti örneğin 30.000 tl biçilmiş ihale başlangıç miktarı 15.000 tl ihaleyi 16.000 tl ye alabilirmiyiz bir problem olur mu?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 29.03.2017 11:25:22
Cevap 1 : İhale size hangi rakamdan kaldı ise masraflar bu rakam üzerinden hesaplanarak ayrıyetten ödenir. Cevap 2 : İhaleye katılan %20 ve üzeri hisse sahibi ise teminat yatırmaz, aksi halde %20 olarak teminat yatırmak zorundadır ve teminatın nereye ve ne zaman yatırılacağı hakkında size bildirim yapılır Cevap 3 : İhaleye kimse katılmamışsa ve sadece bir teklif verilmişse ihaleyialmanızda herhangi bir sorun bulunmamaktadır
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016