Ortaklığın Giderilmesi Davası Kaç Ay Sürer | Emlakdanismanlari.com

İzale-i Şuyu Davası Ne Kadar Sürer

Yazar: Emre Çelik   26 Mayıs 2017            
 
İzale-i şuyu davaları, paylı mülkiyete konu olan taşınmaz malların paydaşlarından birisi ya da birkaçı tarafından açılabiliyor. Dava, paydaşların kendi haklarını alabilmeleri amacı
 
 
 
   
 
İzale-i Şuyu Davası Ne Kadar Sürer?

İzale-i şuyu davaları, paylı mülkiyete konu olan taşınmaz malların paydaşlarından birisi ya da birkaçı tarafından açılabiliyor. Dava, paydaşların kendi haklarını alabilmeleri amacı ile diğer paydaşlara karşı açılıyor.

İzale-i Şuyu Davası

Medeni Kanuna göre, paylı mülkiyete konu olan taşınmaz mallar için, paydaşlar arasında paylaşma, malın bölüşülmesi ya da pazarlık, açık artırma yolu ile satılıp da paydaşlar arasında bölüşülmesi olarak karşımıza çıkan izale-i şüyu davası, sulh mahkemelerinde açılabiliyor.

Taşınmaz malın paydaşlar arasında bölüşülmesinde taraflar arasında anlaşmaya varılmaz ise paydaşlardan birisinin istemi doğrultusunda hakim, taşınmaz malın bölünerek paylaştırılmasına ve bölünen tüm parçaların değerlerinin birbiri ile aynı olmasına, eğer ki parçaların değerlerinin birbiri ile aynı derecede olacağı bir şekilde bölüşme yapılmaz ise parçaya para eklenerek denkleştirilmesine yönelik kararlar veriyor.

Dava Ne Kadar Sürer?

Taşınmazın bilirkişiler dahilinde incelenmesi ve dilekçede taşınmazın eşit parçalar halinde bölünüp bölünemeyeceğine dair verilen bilgiler dahilinde bir rapor hazırlanıyor. Raporun taraflara tebliğ edilmesinin ardından mahkeme tarafından incelenip karar veriliyor. Davada mahkemenin karara varması, en az üç ay sürüyor. Taraflardan birisi kararı Yargıtay’a gönderir ise beş aya kadar uzayabiliyor. Eğer taşınmazın satılıp nakde çevrilmesine yönelik karar verilir ise taşınmazlar yeniden inceleniyor ve bu işlem de en az bir ay sürüyor. Satış memuru tarafından belirlenen satış günü de süreci en az iki ay uzatıyor. Tüm işlemlerin toplamı ile birlikte izale-i şuyu davaları en kısa sekiz ayda sonuçlanabiliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu süreç çok daha fazla uzayabilir, yıllarca bile sürebilir.

Dava Nasıl Açılır?

İzale-i şuyu davasının açılmasında tapu kaydı, tapu bilgileri, maliklerin bilgileri ve paylı mülkiyete konu olan paydaşların sayı ve isim olarak belirtilmesi gerekiyor. Dava açmak için öncelikle, taşınmaz malın paydaşlar arasında eşit değer ve parçalar halinde bölünmesinin mümkün olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. Durumun, davacı tarafından dilekçede belirtilmesi gerekiyor. 

Malın aynen bölünemeyecek durumda olması takdirinde dilekçede, paylı mülkiyete konu olan taşınmazın satılarak nakde çevrilmesi mümkün olduğu belirtilebiliyor. Eğer taşınmaz mal, paydaşlar arasında eşit bir şekilde paylaşılacak durumda ise dilekçede, malın eşit şekilde paylaşılarak ortaklığın giderilmesinin talep edildiği belirtilebiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   İzale-i Şuyu Dava Mahkeme Ortaklığın Giderilmesi

   Okuyucu Yorumları  
Osman - 19.06.2017 02:45:48
Öncelikle iyi günler. Konuyu özetleyeyim size. Binada 3 daire var ikisi bizim biri tanıdığımızın . Yalnız kat mülkiyeti yok. Zamanında alt katımızdaki tanıdıgımla arsa almısız yaklaşık 20 yıl önce yalnız tapusu tanıdımın üstüne. Sadece ailem ortak olduklarını beyan eden bir sözleşme imzalatmıs ve yaklasık olarak 6 yıl öncede noter onaylı arsaya 70 bin liralık icraya bnzer bişeyler onaylattık. Ama şimdi arsanın bölünmesi istiyoruz acaba davada kazanma olasılığımız nedir ayrıca neler yapmamız gerekiyor bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 20.06.2017 18:24:41
Tam olarak sorunuzu anlayamadım, daha açık yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım
Cafer - 06.07.2017 18:25:55
İyi günler...380 metrekare bi arsamız var bu arsa 5 hisseli buraya zamanında babam ev yapmış buranın tapusunu almak istiyorum fakat ortakların bazıları evden hak talep ediyorlar nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz.Eğer mahkemeye giderse sadce arsa üzrinden mi satşa çıkar yoksa evle beraber mi ? Şimdiden cvp için teşekkürler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 09.07.2017 18:37:20
Merhaba, Ortak hisseli arazilerde tek bir hissedarın arazi üzerine ev yapması ve diğer hissedarlardan izin(imza) almaması ileride bu gibi sorunlara yol açabiliyor. Daha önce babanız ruhsatı kendi üzerine aldıysa ve ev şuan babanızın üzerine görünüyorsa yinede son karar hakimin olacağını bilerek yapacağımız yorumda yapı değerlemeye girmeyebilir. Fakat ruhsatı yoksa bu konuda yapılacak birşey yok yapı tüm hissedarlara ait olur.
Tayfun - 16.07.2017 19:52:37
Merhabalar 8 ortaklı arsamız var ortaklar arasında bölüşüldü 1 kişi sonradan yer beğenmediği için bölüşmüyor bundan dolayı 7 ortak 1 olup bu kişinin yerini satmak istiyoruz nasıl yaparız bu 8 kişi kardeş hepsi hayatta.saygılar
Cevap :   Emlak Danışmanları - 19.07.2017 17:22:25
Merhaba, Hiç kimse başka bir kişinin hissesinin satışına müdahele edecek şekilde yetkilendirilemez. Başka bir kişinin hissesini satamazsınız. Ancak bu durumu izale-i şuyu ( ortaklığın giderilmesi ) davası ile çözüme ulaştırabilirsiniz. Diğer ortaklar birleşerek 1 hisse için ortaklığın giderilmesi davası açabilirsiniz. Aşağıdaki konulara da göz atabilirsiniz http://www.emlakdanismanlari.com/izale-i-suyu-davasi-nasil-acilir-6072.html http://www.emlakdanismanlari.com/izale-i-suyu-davalarinda-kdv-harc-ve-vergi-masraflari-1460-2044.html
Onur - 23.07.2017 11:57:58
Merhaba bizim 27 dönüm arsamız var 4 hisseli hissedarlardan biri izale i suyu davası açtı be ben kendi yerlerim satılsın istemiyorum bu yerleri açık artırmadan nasıl ala bilirim başkalarının girmesinden yerleri almasından korkuyorum ne yapmam gerekiyor
Cevap :   Emlak Danışmanları - 24.07.2017 13:06:47
Merhaba, bu korkularınızdan kurtulmak için ihaleye katılıp diğerlerinden daha iyi bir teklif vermeniz gerekiyor. Burada bizim tavsiye edebileceğimiz ya da şöyle yaparsanız kurtulabilirsiniz diyebileceğimiz bir durum söz konusu değil maalesef
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

için kerim serr yazdı: 
"Merhaba benim 1800 m2 arsam var fakat iki tapulu tapunun biri 410m2 diğeri 1390m2 iki tapuyu birleş..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için cumali yazdı: 
"Merhaba, hacizden satın alınmış malı hemen bir başkasına satabilir miyiz? Satılamıyor ise ne yapabi..."

 

Yolu Olmayan Tarlaya Yol Alma Tarlaya Nasıl Yol Alınır 1572 için serkan yazdı: 
"merhaba izmir kemalpaşa bağyurdunda 4 dönüm kiraz bahçem var yola 15 metre nasıl yol ala bilirim te..."

 

için Eren yazdı: 
"Cevap : Emlak Danışmanları - 20.07.2017 14:25:00 Evinizi yaptırırken ruhsatı kendi üzerine yaptıy..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Hasan Taşkın yazdı:  "20/072017 Fortes firmasına doğal gaz döşemetmek için senet imzaladım ama şuan bazı sıkıntılar neden..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016