Kaçak yapılarda emlak vergisi, Ruhsatsız Binalarda Emlak Vergisi | Emlakdanismanlari.com

Kaçak Binalarda Emlak Vergisi Olur mu

Yazar: Emre Çelik   16 Aralık 2016            
 
Kaçak yapılar, yasalara göre ruhsatsız olarak yapımına başlanılan, ya da ruhsata aykırı durumları barındıran yapılar olarak karşımıza çıkıyor ve bu yapıların ilgili kurumlarca tesb
 
 
 
   
 
Kaçak yapılarda emlak vergisi

Kaçak yapılar, yasalara göre ruhsatsız olarak yapımına başlanılan, ya da ruhsata aykırı durumları barındıran yapılar olarak karşımıza çıkıyor ve bu yapıların ilgili kurumlarca tesbit edilmesi ile birlikte gerekli yaptırımlar da en kısa sürede uygulanıyor. Binaların, ya da inşaatın ruhsat alabilmesi, ya da ruhsata uygun hale gelmesi için yine ilgili kurum tarafından yapı sahibine tanınan belli bir zaman dilimi vardır ve farklı makalelerimizde de bu sürenin 1 ay olduğundan bahsetmiştik, bu süre zarfında herhangi bir işlem yapılmazsa eğer binanın yıkımı ya da durdurulması kararı alınıyor. Peki kaçak yapılarda emlak vergisi nasıl hesaplanıyor? Hesaplama işlemlerinde herhangi bir farklılık yok, normal bir yapının emlak vergisi hesaplaması şeklinde gerekli hesaplama yapılıyor.

Biraz sonra maddeler halinde bu hesaplama işleminin nasıl yapıldığını sizlere aktaracağız ancak dilerseniz kaçak yapılar ile ilgili ne gibi yaptırımlar uygulanıyor, ya da ne gibi kararlar alınıyor bunlara göz atalım:

Kaçak Yapılar ve Uygulanan Yaptırımlar:

Birçok müteahhit, işe başladıktan sonra ruhsat alırım düşüncesi ile hareket ediyor ve bu süre uzadıkça illegallik durumu da artıyor. Ruhsat almak için çok fazla zaman harcamanıza gerek yok, bu yüzden resmi belgeleri tamamlamadan ve başvuruları yapmadan bir an önce işe başlamalıyım düşüncesi ilerleyen dönemlerde sizlere büyük bir zarar olarak geri dönecektir. Yaptırımların en başında mühür vurma ve inşaatın durdurulması yer alıyor. 1 ay gibi bir süre zarfında eğer ki gerekli işlemleri yapmazsanız bu kez sorgusuz sualsiz yıkım işlemine başlanıyor ve bu da yapılan masrafın çöpe gitmesi demek oluyor. Tedbirli davranmak adına ve legal hareket etmek adına sizler de ruhsat aldıktan sonra işe koyulmayı tercih edin, dilerseniz yazımızın başındaki konuya geri dönelim ve hesaplama işlemlerine göz atalım:

Kaçak Yapı Emlak Vergisi

1) Arsa ve araziler için, Vergi Usul Kanununun asgari ölçüde birim değer tespitine ilişkin hükümlerine göre takdir komisyonlarınca arsalar için her mahalle ve arsa sayılacak parsellenmemiş arazide her köy için cadde, sokak veya değer bakımından farklı bölgeler (turistik bölgelerdeki cadde, sokak veya değer bakımından farklı olanlar ilgili valilerce tespit edilecek pafta, ada veya parseller), arazide her il veya ilçe için arazinin cinsi (kıraç, taban, sulak) itibarıyla takdir olunan birim değerlere göre,


Lütfen Konu İle Alakalı Görüşlerinizi yorum olarak bildirin.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Kaçak Yapılar Emlak Vergisi Ruhratsız yapılar

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Ali Şen yazdı: 
"Birine 5 bin tl değerinde senet verdik.Senetin süresi yok yani şu zaman kadar parayi vericez diye b..."

 

Meraların Satın Alınması Meralar Satın Alınabilir mi 1881 için Ahmet yazdı: 
"Dedemden kalma 45 yilik meram var tarim alani olarak bugday arpa mercimek sogan ekiyoruz bunun kira..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için tülin yazdı: 
"merhaba, niteliği 86 zeytin ağaçlı tarla olarak geçen 12940 m2 lik arazide ifraz yapabilir miyiz? y..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Sevtap yazdı: 
"Eşimin babasının üzerinde olan bir evi var onu kendi üzerine almak istiyor.Evin değeri 400.000 civa..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Mualla güncü yazdı:  "HavuzA yazılmak için bin TL lik senet imzaladım ödeyemedim onbeş gün geçti havuza başlamadım bile a..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016