Kamu Haczi Nedir Kamu Haczi Nasıl Kaldırılır | Emlakdanismanlari.com

Kamu Haczi Nedir Kamu Haczi Nasıl Kaldırılır 1106

Yazar: Emre Çelik   02 Aralık 2016            
 
Devlete olan borçlarınızı ödememeniz durumunda devletin kendi icra kanalları aracılığı ile gerçekleştirdiği hacze kamu haczi denilmektedir. Özel kişilerin yanında devlet de borçlus
 
 
 
   
 
Kamu Haczi Nedir? Kamu Haczi Nasıl Kaldırılır?

Devlete olan borçlarınızı ödememeniz durumunda devletin kendi icra kanalları aracılığı ile gerçekleştirdiği hacze kamu haczi denilmektedir. Özel kişilerin yanında devlet de borçlusunun ödemesini zamanında gerçekleştirmesini talep etmektedir. 

Vergi, SGK, harçlar, cezalar ve bunlara bağlı alacaklar gibi çeşitli kamu alacaklarının takibi devlet tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu borçların kendi özelliklerine göre bir ödeme dönemleri ve ödemeleri gerçekleştirilmediğinde de farklı yaptırımları bulunmaktadır. Bazı kamu alacakları sonradan tekrar taksitlendirilebilirken bazı alacakların ödenmemesi durumunda devlet direk icrai işlem başlatmaktadır.

Normalde icrai hacizlerde ipotekli gayrimenkulün satışı mümkünken, bir gayrimenkul üzerine kamu haczi konduğunda bu gayrimenkulün satışı haczin dayandığı borç ödenmeden gerçekleşemez. Borcun tamamı ödendiğinde gayrimenkul üzerindeki kamu haczi kalkar ve satışa müsait hale gelir.

Devlet e ufak alacağı için bile tüm tapulu mallarınıza kamu hacmi koyma yetkisine sahiptir. Bu nedenle devlete olan borçlarınızı özenle takip etmeli ve kamu haczi gibi bir sıkıntı yaşamamak için ödemelerinizi düzenli yapmanızı tavsiye ederiz.

Kamu Haczi Nasıl Kaldırılır?

1- Normal hacizlerde de olduğu gibi kamu hacizlerinde tüm borç ödendikten sonra kamu alacaklısının avukatı tarafından icra dairesine gönderilecek bir yazı ile.
2- İcra iflas hukukunda belirlenmiş olan müruruzaman (zaman aşımı) ile.

İcra sistemi de elektronik ortama taşındığı için icra dairesinden gelen karar tapu müdürlüğüne otomatik olarak yönlendirilmektedir. Ancak aciliyetiniz var ise icra müdürlüğünden aldığınız yazı ile Tapuda haczi kendiniz de kaldırabilirsiniz.


Daha Fazla Bilgiye İhtiyacınız Varsa Lütfen Konuya Yorum Bırakın

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Kamu Haczi Haciz Kamu Haczi Nasıl Kaldırılır

   Okuyucu Yorumları  
Duru - 28.01.2017 20:46:07
üzerinde vergi dairesinin haczi olan tarla, hacizli olarak satylabilir mi? Tapu Dairesi bu ?ekilde i?lem yapar my?
Tulay - 28.03.2017 00:43:22
Taşınmaz gayrimengulume 5adet haciz işlemi var kamu borcu da var gorumcem de taşınmaza hissesini alabilmesi için dava açtı hakkım var diye nasıl yardımcı olabilirdiniz
Cevap :   Emlak Danışmanları - 28.03.2017 11:39:05
Merhaba Tulay, daha fazla detay verirseniz yardımcı olmaya çalışabiliriz. Görümceniz hissesi olmayan bir gayrimenkul için mi hak talep ediyor
ŞERAFETTİN PEKTAŞ - 10.05.2017 23:29:00
Oğlum MEB bursuyla 2010'da İngiltere'ye doktora yapmaya gitmişti. Orada beş yıl kaldıktan sonra başarısız olarak yurda döndü.Anlatımına göre, tez danışmanıyla bir hayli sorun yaşamış, devletin ödediği bursun yetersiz olması nedeniyle sağlık koşullarına uymayan pansiyonlarda kalmış, Londra'da bulunun Türk eğitim müşavirliği gerekli ilgiyi göstermemiş. Bu ve benzeri sorunlar dolayısıyla başarısız olmuştu. Ancak, gitmeden önce imzaladığımız tahhütnamde başarısızlık halinde bu bursun geri ödenmesi istenmektedir. Kendisi, burs borcunun karşılığı olarak MEB'den iş istediği halde henüz bir yanıt da verilmedi şu ana kadar. Öte yandan, sanırım burs karşılıksız ve sadece mecburi hizmet karşılığı ödenen bir para olduğu halde, bunu faiziyle birlikte bir ticari kredi gibi uygulama yapılmak istenmektedir. Yani, devlet burs olarak verdiği paradan para kazanmayı amaçlamaktadır. Oysa, hiç bir eğitim süreci % 100 başarı getirecek diye bir husus yoktur. Bu borç yükünden tamamen veya kısmen kurtulabilmek
ali yılmaz - 11.05.2017 20:49:53
Merhabalar... babamdan kalan arsa için hisseme Vergi Dairesi haciz koymuş. Borcalarmı taksit yaptım taksitlerimi düzüenli ödüyorum acaba ; Vergi Dairesi Haczi kaldırabilirmi?
Cevap :   Emlak Danışmanları - 13.05.2017 13:43:16
Merhaba, geriye dönük ödenmemiş borcunuz yok ise ve taksitlerinizi düzenli ödüyorsanız vergi dairesi haczi kaldırması gerekiyor. Vergi memurları ile görüştünüz mü?
doruk - 19.05.2017 14:52:08
merhabalar gayrimenkulüm üzerinde 1986 yılından kalma 2981 sayılı imar affından dolayı 83.500.00 ETL belediye ipotek alacağı bulunmaktadır. İpoteğin kaldırılması için 83,500,00 ETL bedelin bugünkü değeri neye gör hesap edilir nasıl kaldırabilirim yeni çıkan devlet yapılandırmasından faydalanmam mümkün müdür teşekkürler
M necat ö - 01.07.2017 02:50:40
Bir şirkete a bankada bir ipotek li olan bir iş yeri adik beş sene önce borcu bitirdik şimdi fek yazizi istedik şirketen kalan çek yapraklari için bizde para istiyor siz nasil bize yardimci ola bilirsiniz teşekırler
Cevap :   Emlak Danışmanları - 03.07.2017 14:57:41
Sanırım alacaklı banka ve fek yazısını vermesi gereken de banka. Borç bittiğinde fek yazısının normal olarak verilmesi gerekioyr. bunun haricinde farklı bir durum var ise bunu bilemeyiz. İlgili bankanın ilgili şubesine giderek müdürle görüşerek durumu çözebilirsiniz. Şayet çözülmez ise bir avukat le görüşerek hukuksal olarak hakkınızı aramanız gerekiyor
 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Adem KURU yazdı: 
"Organize sanayide 4.250.000.-TL (dörtmilyon ikiyüzellibin) alınacak olan işyeri için aynı bedelden ..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için ali  yazdı: 
"selamın aleyküm benim dayımda ev var bana 55.000 tl ye verecek evin değeri 120.000 tl civarı konut ..."

 

için Zeynep yazdı: 
"Merhaba annemin dayimla beraber hissi bir tarlası var 3,5 dönümü annemin bazı nedenlerden dolayı ta..."

 

Bir Noterde Verilen Vekâlet Başka Noterde İptal Edilebilir Mi için mustafa yazdı: 
"65 yaş üstü kişilerin vekalet iptalinde sağlık raporu istenirmi ..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kadir alper  yazdı:  "Merhaba: Gayrimenkul satın almaya karar verdik emlakcıyla sozlesmeyi yaptık evi bana gosterdi daha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com