2017 Kamulaştırmada Trampa Takas İşlemleri | Emlakdanismanlari.com

Kamulaştırmada Trampa Takas Nedir

Yazar: Emre Çelik   04 Mart 2017          
 
 
Kamulaştırmada trampa yani takas işlemlerinin belirtilmiş kanunlar çerçevesinde nasıl yürütüldüğünden bahsetmeden önce, trampanın genel tanımını yapmakta fayda vardır. Trampa, Bir
 
 
 
   
 
Kamulaştırmada Trampa

Trampa (Takas) Nedir?

Kamulaştırmada trampa yani takas işlemlerinin belirtilmiş kanunlar çerçevesinde nasıl yürütüldüğünden bahsetmeden önce, trampanın genel tanımını yapmakta fayda vardır. Trampa, Bir gayrimenkulün maliki ile başka bir gayrimenkulün maliki ile anlaşma sonucu takas edilme işlemine denmektedir.

Kamulaştırmada Trampa ( Takas ) İşlemleri

Kamulaştırmada trampa akitlerin alacaklılarına borçlarını iki tarafada yüklemesidir.. Tarafların üstlendiği borç, değişiklik yapılan menkul, eşya, ziynet menkul ise zilyetliğin teslim edimi, şayet bir taşınmaz gayrimenkul ise tapu siciline tescili ile mülkiyet hakkının devrini gerçekleştirmektedir. Bu sebeple Borçlar Kanununun 232. bendinde “Satım hükümleri trampa da da işleme koyulur. Bu durumda, trampa yapanlardan her biri, taahhüt ettiği herhangi bir menkul veya gayrimenkule nazaran satıcı ve kendisine verilmesi taahhüt olan şeylere göre alıcı hükümde tutulur” denilmektedir. Bu sebeple trampa işleminde her zaman karşılıklı olarak taraflar hem satıcı hemde alıcı durumundadır.

Devlet trampaya sık sık başvurmaz. Bu şekilde trampa yaparak mal edinme ve takas yöntemi genel anlamda devlet için zararlı bir durumdur. Devlet bir yandan mal edinirken aynı zamanda mal kaybetmektedir.

Devlet trampa yani takas yolu ile de gayrimenkul sahibi olabilmektedir. Belediyeler, kamu hizmetinde kullanılmayan gayrimenkul veya mallarını, bir gayrimenkulün gerçek malikleri veya tüzel hukuk malikleri ile takas edebilmektedir. Ayrıca farklı kamu kuruşları veya kurumlarının arasında da trampa yolu ile söz konusu kamu kuruşu ve kurumlar mal sahibi olabilmektedirler. Trampa ile mal sahibi olma yöntemi, devletin çok fazla yaptığı bir yöntem olmamaktadır. Trampada devlet mal sahibi olduğu gibi, mal kaybı da yaşamaktadır.

Kamulaştırmada trampa sistemi ise, kamulaştırılacak gayrimenkulün para bedeli yerine, devlet hazinesinde bulunan bir mal ile takas edilmesine denmektedir. Bunun bazı durumlarda devlet için avantajı söz konusudur.

Örneğin kamulaştırma bedeli 10 TL olarak hesaplanan bir malın, gerçek piyasa değeri 20 TL’dir. Eğer malın maliki kamulaştırma bedeline itiraz ederse %40 oranına kadar bir kamulaştırma bedeli olabileceğinden devlet buraya en yakın yer ile trampa yolunun tercih edebilmektedir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Kamulaştırma Trampa Takas

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Toki Kayaşehirde Yapılacak Olan 399 Konut ve 33 Dükkanın İhalesi Yapıldı için ömer yazdı: 
"Mrb satışı hakkında bilgi varmı.Kimlere hangi şartlarda satılaçak...."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için umut yazdı: 
"merhaba, 28 hisseye bölünen bir dairenin 21 hissesini ablamlardan aldım 2 ablam hissesini vermiyor ..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için Ferhat Corekci yazdı: 
"Merhaba bizim 114900 metrelik arazimiz var bunu bolebilirmiyiz tarim arazisi sulu yanliz bunun 30 d..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Serkan finans  yazdı: 
"Merhaba babam belediyede sigortasız olarak çalışıyordu babama size sigorta başlatacağız diyerekten ..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Ömer Demir yazdı:  "Merhaba, 1/5000 ölçekli nazım imar planı içerisinde 11 dönüm niteliği zeytinli bağ olan arazimiz v..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016