Yol Kapandı Durum Ne Olacak | Emlakdanismanlari.com

Kapanan Yolllar Tekrar Özel Mülk Olarak Kullanılabilir mi

Yazar: Emre Çelik   19 Mayıs 2017            
 
İmar adası ortasında kalan ve bununla birlikte açık yola cephesi olmayan parsellerin ifraz edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bununla birlikte ayrı bir parsel olarak da e
 
 
 
   
 
Kapanan Yolllar Tekrar Özel Mülk Olarak Kullanılabilir mi?

İmar adası ortasında kalan ve bununla birlikte açık yola cephesi olmayan parsellerin ifraz edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bununla birlikte ayrı bir parsel olarak da ele alınmadığını ve değerlendirme altında tutulmadığını da belirtmiş olalım. 22. Maddede bununla ilgili gerekli açıklamalar yapılıyor ve maddeyi biraz sonra sizinle paylaşacağız ancak madde üzerinden yola çıkarak dilerseniz daha detaylı bir inceleme yapmaya çalışalım. Kapanan yollar ile ilgili olarak yapı düzenlemesinin yapılamayacağını ve ek ruhsat çıkartılamayacağını bu madde ile birlikte görüyoruz. Bu alanlar kamulaştırılana kadar sahipleri tarafından kullanıma açık olarak hizmet veriyor ve eğer istenirse tadilat çalışmaları ile daha müsait hale getirilerek de gerekli kullanım alanı sağlanıyor diyebiliriz. Tadilat çalışmalarını da ilgili kuruma bildirmeniz şarttır ve resmi bir evrak ile sizler de işlemleri başlatarak gerekli çalışmalara en kısa sürede başlayabilirsiniz. 

Kapanan yollar ile ilgili ek çalışma için izin almanız gerekiyor ve en önemlisi yapabileceğiniz tek çalışma da tadilat çalışması olarak karşımıza çıkıyor. Sahip olduğunuz alana fayda sağlayacak bir yapı ise eğer tadilat çalışması ile birlikte fayda sağlamayı tercih edebilirsiniz anca biraz önce de belirttiğimiz gibi bir süre sonra kamulaştırılacak bu alanlar için herhangi bir düzenleme yapmak çok da etkili olmayacaktır. Bu tip alanlarda ruhsatta belirtilen şekilde düzenleme yapılmadığı takdirde gerekli yaptırım uygulanıyor ve kapatma cezası veriliyor. Sizlere verilen sürede gerekli çalışmaları yaparak sahip olduğunuz alanı kurtarabiliyorsunuz ancak illegal bir durum söz konusu ise kamulaştırılmadan kurtulamayacaklarını da eklemek gerekiyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 22. Maddede gerekli detayla yer alıyor ve dilerseniz bu maddeyi de sizinle paylaşım ve daha detaylı bilgi almanıza yardımcı olalım: 


Kapanan yollar

Madde 22 – 
(Değişik fıkra:RG-1/6/2013-28664) İmar planı kararı nedeniyle mahreç aldığı yolu kapanan ve imar adası ortasında kalan yola cephesi bulunmayan parseller ifraz edilemez. Bu alanda yola cephesi olmayan parsellere imar yoluna cephe sağlayacak şekilde arazi düzenlemesi yapılmadığı veya 20 nci maddeye göre uygulama yapılmadığı takdirde kapanan yollar, ifraz edilemez, komşu parsellere tevhit edilemez, veya ayrı bir parsel olarak değerlendirilip uygulama yapılamaz, yapı ruhsatı düzenlenemez. Sorumluluk ilgili idareye aittir. 

Bu gibi yerler, Kanunun ilgili hükümleri uygulanamadığı ve yapı yapılmasına müsait bir durum elde edilemediği takdirde, kamulaştırılıncaya kadar sahiplerince olduğu gibi veya tadilat yapılarak veya kullanım değişikliği yapılarak kullanılmaya devam olunur.

Bu gibi arsalardan 5 yıllık programa dahil olmayan ve bu Yönetmelik hüküm ve ölçülerine göre bina yapılmasına müsait bulunanlara da yükseklikleri tabii zeminden (6.50) m. yi ve brüt inşaat alanı 250 m2. yi geçmemek üzere, 21 inci maddedeki şekil ve esaslar dahilinde muvakkat inşaat izni verilir.
Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Belediye İfraz Yol

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için hakan yazdı: 
"iyi çalışmalar bizim köyde babamlara ait 403 metre ev yeri var .bunun 401 babam ait ve 2 metre si b..."

 

Emlak Yasasında Yine Açıklama Var Ama Yine Yasa Yok için Dogan kuzucu yazdı: 
"Emlak musaviri arsziden topraktan yetiden bitkiden ne anlar......"

 

İskânı Bulunmayan Evin Satışı Yapılabilir Mi için Gülnur yazdı: 
"Merhabalar biz 4 katli bir apartman dairesinin 2. Katini almayi düşünüyoruz almak istedigimiz daire..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Tayfun  yazdı: 
"Merhaba, Babam 1998 de rahmetli oldu ve dededen 3 çocuğuna 3 tapu olmak üzere dedemin üstüne kayitl..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Hakan Yılmaz  yazdı:  "İzaleyi şuyu davamız var.hisse yarı yarıya.ihaleyi karşı taraf kazanırsa Benim alacağım parada verg..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com