86 görüntülenme / 16 Ekim 2014,Perşembe / Yorum: 0
Kira Artış Oranı Nedir Nasıl Olur

reklam

KİRA ARTIŞ ORANI

Kontrat senelik hayat kurallarına göre düzenleniyor oysaki işyerleri yüzde 10 zam yapıyor . Bunun çaresi nedir?

Gayrimenkul kiraları ile ilgilenen kanuna göre kira sözleşmelerinde hangi kira artış oranı yazarsa yazsın , kirada oturan öncelik olarak seneden hemen sonra herhangi bir kira artışı yapmakla yükümlü değil .

Böyle birçok mühim bir koruma amaçlı ceza var . O orana uymak zorunda değil . Ancak yasa bunu dengelemek maksadıyla kiraya verene mahkemeye başvurmak suretiyle , değişiklik gösteren hayat kurallarına göre kira bedelinin arttırılması davası açma imkanı veriyor . Bunlara kira tespiti davası denir . Sulh haklar mahkemesinde açılan bir dava . Burada hakim , sözleşmede yazılan oranda kirayı arttırmak halinde değil .

Son yıllardaki durum ise şöyle: 2001 tarihinden hemen sonra , savcılık TEFE’deki artış oranında kira artışını yapacaktır . Belki adalet kavramına dayanarak bundan biraz ek olarak aşağıya bulunabilir ama söz konusu şahsın ödeme gücünü doğrudan doğruya dikkate almayacaktır .

Kaynak : Emlakdanismanlari.com
Yasal Uyarı : Sitemiz içerisinde bulunan her türlü içerik, yazı resim vb. gibi materyaller kaynak gösterilmeden başka bir yerde yayınlanamaz. Aksi durum söz konusu olduğunda, haklarımızın korunması adına hukuki hakkımızı saklı tutacağımızı beyan ederiz.


Bir Cevap Yazın

Emlak Danışmanları sitemize üye olarak daha fazla özellikten yararlanın

Forumları kullanabilir, profil oluşturup emlak ilanı verebilirsiniz

Wordpress