Kiraz Sözleşmesi Kaybolursa Bir Şey olur mu? | Emlakdanismanlari.com

Kira Kontratı Kaybolursa Ne Olur

Yazar: Emre Çelik   06 Mart 2017            
 
Kiraya veren ile kiralayan arasında yaşanabilecek her türlü anlaşmazlığın çözülmesinde kullanılacak en önemli belge kira kontratı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle söz konusu
 
 
 
   
 
Kira Kontratı Kaybolursa Ne Olur?

Kiraya veren ile kiralayan arasında yaşanabilecek her türlü anlaşmazlığın çözülmesinde kullanılacak en önemli belge kira kontratı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle söz konusu kiralama işlemi tamamlanana kadar mutlaka kira kontratı saklanmalıdır. Ancak bazı durumlarda kira kontratını kaybetmek gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Peki, kira kontratı kaybolursa ne olur?

Kira Kontratı Nedir?

Türk Borçlar Kanunu kapsamında tanımlanan kira kontratı kiraya verenin sahip olduğu taşınmazı kullanma ve taşınmazdan yararlanma hakkını kiralayan tarafa bıraktığını, kiralayan tarafın da bu yararlanma ve kullanma hakkına karşılık belirlenen kira bedelini ödeyeceğini gösteren sözleşmeler olarak tanımlanmaktadır. Bu sözleşme kiralama işleminin başında imzalanmakta olup tüm kiralama koşullarını içerir ve yaşanabilecek çeşitli anlaşmazlıklarda yol gösterici olarak görev üstlenir. 

Kira Sözleşmesi Kaybolursa 

“Kira kontratını kaybettim” diyen kişilerin ilk yapmaları gereken karşı tarafı arayarak bu sözleşmenin bir örneğini istemek olmalıdır. Çünkü kira sözleşmeleri 2 nüsha olarak düzenlenir ve biri kiracıda biri de kiraya verende kalır. Bu durumda sözleşmeyi kaybeden taraf diğer taraftan kira kontratı kayboldu diyerek kendisindeki sözleşmeden fotokopi vermesini rica etme hakkına sahiptir. 

Ancak ikili ilişkilerin zarar gördüğü sorunlu kiralamalarda bu sözleşmenin kaybedilmesi risklidir. Çünkü ev sahibi sözleşmede olmayan maddeleri sözleşmeye ekleyebilir, zam oranını değiştirebilir, evi size teslim ederken içinde yer almayan eşyaları varmış gibi gösterebilir, yine ev sahibinin kira sözleşmesini kaybettiği durumlarda da kiracı bunun tam tersi durumları sözleşmeye yansıtabilir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Kira Kira Sözleşmesi

   Okuyucu Yorumları  
serkan - 01.05.2017 00:01:43
kira sözleşmesi normalde 2 aydır bitti. kiracıdan kardeşimi o eve alacağımızı söyleyerek çıkmasını istedik çıkıyorum diye kirayı da artırmadı. ne zaman ev bulursam o zaman çıkarım istediğim zaman çıkarım diyor. ben de kira kontratını kaybettim aramız da iyi değil isteyemem de. kontratı temin edebileceğimiz herhangi bir yer kurum yok mu mesela vergi dairesi abonelik sözleşmesi yapılan yerler vs. kirayı elden alıyordum ama... şimdiden teşekkürler.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 01.05.2017 13:10:38
Merhaba, Kira sözleşmesi, ev sahibi ve kiracı arasında en önemli deliller arasındadır. Sözleşmeyi kaybetmiş olmanız sıkıntılı bir durum. heleki kirayı elden alıyorsanız ispat durumu çok daha zorlaşıyor. Aslına bakıldığında Allah herkese iyi bir kiracı nasip etsin. Kira sözleşmesini kaybetmiş olmasanız dahi kiracı çıkmıyorsa evden çıkarmak zor bir iş. Bence yapılması gereken Noterden ihtar çekirerek kira zamanın dolduğunu ve sözleşmeyi yenilemeyeceğinizi belirtin en azında elinizde resmi bir belgeniz olmuş olur ve kiracıya bildirim yapmış olursunuz.
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Berna yazdı: 
"Merhaba, 1380 me lik bir yer almak istiyorum.ilanda %40 imarlı arsa ve elektrik su var olarak yazıy..."

 

İnşaat Çalışmalarının Saatleri Nelerdir için Sevgi yazdı: 
"Yav kardeşim bu kanunu çıkaran adam anlamıyorum saat 7de inşaatmı olur ?hiç sizin insafiniz yokmuya..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için Handan yazdı: 
"Bizim 15.5 dönüm yerimiz var ve 3 bölmek istiyoruz tarım arazisi bölebilirmiyiz acaba..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için SELÇUK AYDOĞAN yazdı: 
"Merhaba;İnnovia 3'ten bir ev almak için anlaştık.Eşyalı 160.000 ve buraya 124,000 kredi çıktı geri ..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için Emrah  yazdı:  "Şu anda. Benim. Vefat eden rahmetli hala dan bana kalan. 4.dönüm. arazi var. Ve benim ama cam. Ha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com