Kiraz Sözleşmesi Kaybolursa Bir Şey olur mu? | Emlakdanismanlari.com

Kira Kontratı Kaybolursa Ne Olur

Yazar: Emre Çelik   06 Mart 2017            
 
Kiraya veren ile kiralayan arasında yaşanabilecek her türlü anlaşmazlığın çözülmesinde kullanılacak en önemli belge kira kontratı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle söz konusu
 
 
 
   
 
Kira Kontratı Kaybolursa Ne Olur?

Kiraya veren ile kiralayan arasında yaşanabilecek her türlü anlaşmazlığın çözülmesinde kullanılacak en önemli belge kira kontratı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle söz konusu kiralama işlemi tamamlanana kadar mutlaka kira kontratı saklanmalıdır. Ancak bazı durumlarda kira kontratını kaybetmek gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Peki, kira kontratı kaybolursa ne olur?

Kira Kontratı Nedir?

Türk Borçlar Kanunu kapsamında tanımlanan kira kontratı kiraya verenin sahip olduğu taşınmazı kullanma ve taşınmazdan yararlanma hakkını kiralayan tarafa bıraktığını, kiralayan tarafın da bu yararlanma ve kullanma hakkına karşılık belirlenen kira bedelini ödeyeceğini gösteren sözleşmeler olarak tanımlanmaktadır. Bu sözleşme kiralama işleminin başında imzalanmakta olup tüm kiralama koşullarını içerir ve yaşanabilecek çeşitli anlaşmazlıklarda yol gösterici olarak görev üstlenir. 

Kira Sözleşmesi Kaybolursa 

“Kira kontratını kaybettim” diyen kişilerin ilk yapmaları gereken karşı tarafı arayarak bu sözleşmenin bir örneğini istemek olmalıdır. Çünkü kira sözleşmeleri 2 nüsha olarak düzenlenir ve biri kiracıda biri de kiraya verende kalır. Bu durumda sözleşmeyi kaybeden taraf diğer taraftan kira kontratı kayboldu diyerek kendisindeki sözleşmeden fotokopi vermesini rica etme hakkına sahiptir. 

Ancak ikili ilişkilerin zarar gördüğü sorunlu kiralamalarda bu sözleşmenin kaybedilmesi risklidir. Çünkü ev sahibi sözleşmede olmayan maddeleri sözleşmeye ekleyebilir, zam oranını değiştirebilir, evi size teslim ederken içinde yer almayan eşyaları varmış gibi gösterebilir, yine ev sahibinin kira sözleşmesini kaybettiği durumlarda da kiracı bunun tam tersi durumları sözleşmeye yansıtabilir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Kira Kira Sözleşmesi

   Okuyucu Yorumları  
serkan - 01.05.2017 00:01:43
kira sözleşmesi normalde 2 aydır bitti. kiracıdan kardeşimi o eve alacağımızı söyleyerek çıkmasını istedik çıkıyorum diye kirayı da artırmadı. ne zaman ev bulursam o zaman çıkarım istediğim zaman çıkarım diyor. ben de kira kontratını kaybettim aramız da iyi değil isteyemem de. kontratı temin edebileceğimiz herhangi bir yer kurum yok mu mesela vergi dairesi abonelik sözleşmesi yapılan yerler vs. kirayı elden alıyordum ama... şimdiden teşekkürler.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 01.05.2017 13:10:38
Merhaba, Kira sözleşmesi, ev sahibi ve kiracı arasında en önemli deliller arasındadır. Sözleşmeyi kaybetmiş olmanız sıkıntılı bir durum. heleki kirayı elden alıyorsanız ispat durumu çok daha zorlaşıyor. Aslına bakıldığında Allah herkese iyi bir kiracı nasip etsin. Kira sözleşmesini kaybetmiş olmasanız dahi kiracı çıkmıyorsa evden çıkarmak zor bir iş. Bence yapılması gereken Noterden ihtar çekirerek kira zamanın dolduğunu ve sözleşmeyi yenilemeyeceğinizi belirtin en azında elinizde resmi bir belgeniz olmuş olur ve kiracıya bildirim yapmış olursunuz.
 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için hakan yazdı: 
"iyi çalışmalar bizim köyde babamlara ait 403 metre ev yeri var .bunun 401 babam ait ve 2 metre si b..."

 

Emlak Yasasında Yine Açıklama Var Ama Yine Yasa Yok için Dogan kuzucu yazdı: 
"Emlak musaviri arsziden topraktan yetiden bitkiden ne anlar......"

 

İskânı Bulunmayan Evin Satışı Yapılabilir Mi için Gülnur yazdı: 
"Merhabalar biz 4 katli bir apartman dairesinin 2. Katini almayi düşünüyoruz almak istedigimiz daire..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Tayfun  yazdı: 
"Merhaba, Babam 1998 de rahmetli oldu ve dededen 3 çocuğuna 3 tapu olmak üzere dedemin üstüne kayitl..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Hakan Yılmaz  yazdı:  "İzaleyi şuyu davamız var.hisse yarı yarıya.ihaleyi karşı taraf kazanırsa Benim alacağım parada verg..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com