Kira Sözleşmesinden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler | Emlakdanismanlari.com

Kira Sözleşmesinde Hangi Maddeler Önemli

Yazar: Emre Çelik   14 Nisan 2017          
 
 
Kira sözleşmesi, taşınmazın kiracısı ve kiralayanı arasında imzalanıyor. Sözleşme, noterde imzalanabildiği gibi, kiralayan ve kiracı arasında da imzalanabiliyor.
 
 
 
   
 
Kira Sözleşmesinden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kira sözleşmesi, taşınmazın kiracısı ve kiralayanı arasında imzalanıyor. Sözleşme, noterde imzalanabildiği gibi, kiralayan ve kiracı arasında da imzalanabiliyor. 
Kiracılar, bazen sözleşmedeki detayları göz ardı edebiliyor. Fakat yönetim planı, aidat bedeli ve konutun özelliklerini dikkatle incelemeden imzalamış olduğunuz sözleşmeler sorun yaşamanıza yol açabiliyor. Bu yüzden sözleşmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

1- Yönetim planını kontrol etmeniz gerekiyor. Yönetim planında, binanın yönetiminin nasıl yapılacağı, ortak kullanıma sunulan alanların kullanımı ve şekli, yöneticilerin alacakları ücret gibi detaylar yer alıyor. 
2- Evin riskli olup olmadığını öğrenmelisiniz. Kiralayacağınız bina riskli yapı olarak geçiyorsa, kentsel dönüşüm çalışmalarından dolayı tahliye durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Söz konusu tahliye işlemi idare tarafından yapılıyor ve bu yüzden işlem oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. İleride böyle sorunlar yaşamamak için, evin tapu kütüğünde riskli yapı şerhinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
3- Sözleşmeyi incelerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, konutun mevcut durumu ile ilgili detaylar. Evin boyalı olup olmadığını ve demirbaş eşyaları kontrol edip, sözleşme ile uyup uymadığına bakmalısınız. Önceden kontrol etmezseniz ve evde sözleşmenin aksine bir durum var ise, imza atmış olduğunuz için sıkıntı yaşayan taraf siz olursunuz.
4- Kiralayacak olduğunuz konutun sahibinden emin olmalısınız. Kiralama işlemleri esnasında tapuda mülkiyet bilgileri kontrol ediliyor olsa da, konutu size kiralayan kişi malik değilse birtakım sıkıntılar yaşayabilirsiniz. 
5- Yönetim planının önemli olduğu kadar, aidat ödemeleri de önemlidir. Ödenecek olan aidat bedelini, sözleşmeden önce teyit etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Böylelikle, daha sonralarda hesaplama konusunda sıkıntınız en aza iner.
6- Sözleşmede kefilin de imzası bulunacak ise, bazı şartları atlamamanız gerekiyor. Söz konusu şartlar arasında, kefalet limiti ve tarihinin kefil tarafından elle yazılması ve kefilin eşinin de onayının alınması yer alıyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Kira Sözleşmesi Kira Kiracı

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Özcan  yazdı: 
"Merhaba, ben kat irifaklı ve hisseli bir v almak üzereyim. Evi zamanında alırken eşler hisseli almı..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için eyup ayvaz yazdı: 
"36 donum findik bahcemiz var annem sag 11 kardesiz kullanan bu arazi hissedarlara bolunebilirmi..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Füsun Filiz yazdı: 
"Merhaba Ben 2 yıl önce müteahhid den bir daire aldım kentsel dönüşüm olduğu için hiç para ödenmeye..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için emre yazdı: 
"merhaba 2005 yılında bir arkadaşıma 200 tl'lik bir senet için kefil oldum. arkadaşım 2013 yılına ka..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Hasan yazdı:  "2600 m2 merkezi ilçe sınırları içerisinde evli bağ var evin 30 m aşağısında 8 m ye 9 metre betonarm..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016