Kiracim Evi Boşalttı, Kira Dolmadan Ev Boşaltılırsa ne Olur | Emlakdanismanlari.com

Kiracim Evi Boşalttı, Kira Dolmadan Ev Boşaltılırsa ne Olur

Yazar: Emre Çelik   19 Aralık 2016            
 
Kiralayan, kiralananı kira sözleşmesinde belirlenen amaç için kullanmak üzere kiracıya teslim ettikten sonra sözleşme gereğince kiracının kira bedelini ödeme yükümlülüğü doğmaktadı
 
 
 
   
 

Kiracim Evi Boşalttı, Kira Dolmadan Ev Boşaltılırsa ne Olur?

Kiralayan, kiralananı kira sözleşmesinde belirlenen amaç için kullanmak üzere kiracıya teslim ettikten sonra sözleşme gereğince kiracının kira bedelini ödeme yükümlülüğü doğmaktadır. Kira bedelinin düzenli olarak ödenmesi son derece önemlidir. Bu anlamda, kiracı, kendinden kaynaklanan bir nedenden veya mücbir sebepten kiralanana kullanamaz ya da sınırlı şekilde kullanır ise, durum ne olursa olsun, yine de kira bedelini kullanıyormuş gibi eksiksiz şekilde ödemeye yükümlüdür. Bu durum Borçlar Kanunun kiralama konusundaki hükümlerinde açık olarak belirtilmektedir. Bu anlamda, önemli bir durum söz konusudur. Kiracı, kira sözleşmesinde belirlenen süreden önce, dilediği zaman gayrimenkulü terk etmesi durumunda, kira bedelini ödemekten kesinlikle kurtulamaz.

 

Kiracı Kiralayanın Zararını Ödemek Zorunda

Kiralayan, kiralananı, kiracıya usulüne uygun şekilde teslim ettikten ve kira sözleşmesinde öngörülen amaca uygun olarak kullanılmak üzere bulundurduktan sonra, kira bedelinin tamamını ödemek zorunda olduğu açık ve nettir. Bunun yanında, kiracı, kira süresinin dolmadan kiralananı tek taraflı olarak tahliye etmesi, kesinlikle haklı bir fesih değildir. Bu durum akde aykırı davranış sayılmaktadır. Bu nedenle, kiralayanın uğradığı zararı de kiracı ödemekle yükümlüdür. Yasal olarak, kiracının, kira sözleşmesinde belirlenen süre dolmadan önce, evi veya kiralama konusu ne ise o gayrimenkulü tahliye etmeden 1 ay önce ihtarname çekmesi gerekmektedir. Bu nedenle, sözleşme sona ermeden usulüne aykırı şekilde kiracının kiralananı tahliye etmesi durumunda, kiralayanın dava açarak zararını ve kira bedellerini talep etme hakkı bulunmaktadır. 

Burada alacak miktarı, sözleşmede geri kalan ayların toplam kira bedelleridir. Örneğin, 12 aylık bir kira sözleşmesinde, kiracı 5. ayda çıktıysa, kiralayan kalan ayların kira bedellerinin ödenmesini belirli bir ölçüye kadar ve iyi niyet kuralları gereğince isteyebilir. Bu durumda önemli bir nokta bulunmaktadır. Kiralayan, evin yeniden kiraya verilmesi için gerekli çalışmaları yapmalıdır. Bu süre yani evin yeniden kiraya verilmesi süresi Yargıtay içtihatlarından 4 ay olarak düzenlenmiştir. Bu durum, kanun koyucu tarafından kiralayanın taleplerinden iyi niyet kurallarını aşmaması, hakkaniyete uygun davranması ve kiracıdan fahiş ve amacını aşan bir miktar istememesi için öngörülmüştür. Kiracının zararının artmaması için taşınmazı aynı şartlarda yeniden kiralayabileceği konusunda kesinlikle gerekli gayreti göstermek zorundadır. Yani taşınmazı aylarca boş bırakıp, kiracıdan ödeme istemek gibi bir durum söz konusu değildir. Bu durumda, kiracının kira bedelinden sınırlı olarak sorumlu tutulması gerekmektedir.

Ev Sahibi Olarak Mahkeme Haricinde Yaptırım Yapmayın

Kiracının, kiralananın kira kontratındaki süre dolmadan önce tahliye edilmesi durumunda, kiralayanın kira bedellerini istemesi konusundaki uyuşmazlıklarda yetkili ve görevli mahkeme, inceleme ve araştırmasını belirlenen kurallar çerçevesinde yapar, kiracının sorumlu tutulacağı kira bedeli miktarını ona göre belirler. Bu noktada, önemli bir husus ta şudur. Bazı kira sözleşmelerinde, kiralananın sözleşme tarihinden önce tahliyesi durumunda cezai şart öngörülmüştür. Buna göre, cezai şart gündeme gelir ve tarafları da bağlar.

Uyuşmazlığın çözülmesi için ihtarnamelerin ve icra takiplerinin sonuç vermemesi durumunda yetkili ve görevli mahkemelere başvurmak zorunluluğu doğmaktadır. Bu şekilde hakim her iki tarafı, kira sözleşmesini, somut olayın özelliklerini inceleyerek uyuşmazlığı bir karara bağlar. Yargı sürecinin dışında bir uygulama yapılması kesinlikle mümkün değil. Bu anlamda, kiralayan gerekli hukuki prosedürleri yerine getirmeden ve karar kesinleşmeden kesinlikle kendi iradesi ile ödeme talep edemiz veya el koyma yapamaz.  Bu şekilde, uyulmazlıkların çözümünde, mahkemelerin ve icra dairelerinin tek yetkili olduğunu söylemek doğru olacaktır. Kanunlarımız hem kiracıyı, hem de kiralayanı koruyan yasaları mümkün olduğu kadar eşit şekilde düzenlemektedir ve uygulamaktadır.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Ev Sahibi Kiracı Kiralık Ev

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Adem KURU yazdı: 
"Organize sanayide 4.250.000.-TL (dörtmilyon ikiyüzellibin) alınacak olan işyeri için aynı bedelden ..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için ali  yazdı: 
"selamın aleyküm benim dayımda ev var bana 55.000 tl ye verecek evin değeri 120.000 tl civarı konut ..."

 

için Zeynep yazdı: 
"Merhaba annemin dayimla beraber hissi bir tarlası var 3,5 dönümü annemin bazı nedenlerden dolayı ta..."

 

Bir Noterde Verilen Vekâlet Başka Noterde İptal Edilebilir Mi için mustafa yazdı: 
"65 yaş üstü kişilerin vekalet iptalinde sağlık raporu istenirmi ..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kadir alper  yazdı:  "Merhaba: Gayrimenkul satın almaya karar verdik emlakcıyla sozlesmeyi yaptık evi bana gosterdi daha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com