Konut Faizleri Düşünce Ev Fiyatları Artar mı | Emlakdanismanlari.com

Konut Kredisi Faizleri Düştü, Ev Fiyatları Uçtu

Yazar: Emre Çelik   02 Aralık 2016    280        
 
 
Düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber ev satın alma hayalleri kuran kişileri üzen bir haber geldi. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama ile beraber konut fiyatlarının
 
 
 
   
 
Konut Kredisi Faizleri Düştü, Ev Fiyatları Uçtu!

Düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber ev satın alma hayalleri kuran kişileri üzen bir haber geldi. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama ile beraber konut fiyatlarının 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 13.90 oranında arttığı görüldü. Yani 2015 yılında 100 bin lira ödeyerek satın alabileceğiniz bir konutu bugün ancak 139 bin lira ödeyerek satın alabileceksiniz. 

Merkez Bankası tarafından tabakalanmış ortanca fiyat yönetimi tarafından hesaplanan fiyatlar Eylül ayı içinde yüzde 0.76 oranında artış gösterirken bu artış ile beraber 221,37 seviyesine yükselmiş oldu. Yaşanan bu artış 2015 Eylül ayında geçerli olan fiyatlar ile kıyaslandığında ise yüzde 13.90 seviyesinde bir fark oluştu.  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre konut fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,90 oranında artarken reel artış oranı ise yüzde 6,17 olarak belirlendi. 

Türkiye genelinde yer alan ve değerlendirmeye alınmak için seçilen 48 ilimizde gerçekleştirilen yapımları tamamlanan konutlara ait olan değerleme raporlarının analiz edilmesi ile bulunan YKFE ise Ağustos ayına göre Eylül ayında yüzde 0,83 oranında artış gösterdi. Bu artıştaki en büyük payın uzun zamandır konut alımı için beklemede olan kişilerin konut kredisi faiz oranları düşüşe geçince hemen alıma başlamaları gösterilirken konut kredisi faiz oranları yüzde 1 seviyesinin altını gördü. 

 
 

Etiket:   Konut Kredisi Konut faizleri Ev Fiyatları

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   
 
 
Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara en doğru bir biçimde iletmeyi amalamaktadır.
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafında yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.