Ankara ve İstanbuldaki Konut Satışlarının Durumu | Emlakdanismanlari.com

Konut Satışları Artışlarında Ankara İstanbulu Solladı

Yazar: Emre Çelik   14 Haziran 2017          
 
 
2017 yılının ilk dört ayını kapsayan konut satışı verilerinde yüzde 7,4 oranında bir artış gözlemlenirken, İstanbul’daki artış yüzde 1,2 oranında, Ankara’daki artış da yüzde 13,7 o
 
 
 
   
 
Konut Satışlarında İstanbul’un Payı Düşüyor

2017 yılının ilk dört ayını kapsayan konut satışı verilerinde yüzde 7,4 oranında bir artış gözlemlenirken, İstanbul’daki artış yüzde 1,2 oranında, Ankara’daki artış da yüzde 13,7 oranında oldu.

“Makas Daralıyor”

Türkiye genelinde yapılan toplam konut satışları, 2017 yılının Nisan ayında, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 7,6 oranında bir artış göstererek 114 bin 446 adede, Ocak – Nisan dönemi itibariyle de yüzde 7,4 oranında bir artış göstererek 440 bin 226 adede ulaştı. Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, toplam satışlarda İstanbul’un payının yüzde 18,3 oranından yüzde 17,3’e düşmesinin ve Ankara’nın payının yüzde 10,8 oranından yüzde 11,4’e yükselmesinin iyi olduğunu, "Ankara'da konut satışlarındaki artışlar ivmelenerek gidiyor. Ankara’nın büyümesi İstanbul'a göre daha iyi, makas daralıyor" sözleri ile belirtti.

İstanbul’daki Artış Ülkenin Ortalamasının Altında

Konut satışlarına bakıldığında, yılın ilk dört ayında İstanbul’un 76 bin 99 konut satışı ile en yüksek paya sahip olduğu fakat artış oranının, ülke ortalamasının çok altında olduğu görülüyor. Toplam konut satışlarında İstanbul’un payının Nisan ayı itibari ile yüzde 18,4 oranından yüzde 17,5 oranına, ilk dört aylık dönem itibari ile de yüzde 18,3 oranından yüzde 17,3 oranına gerilediği görülüyor.

Ankara, Güçlü Yatırımlar ile Gelişiyor

Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, Ankara’da yapılan büyük yatırımlar ile bölgenin hızla geliştiğini, ve söz konusu gelişmelerin devam edeceğini, "ODTÜ, Bilkent, Başkent, Hacettepe başta Bağlıca'ya 10 kilometrelik mesafedeki üniversite sayısı 10'a yaklaşıyor. Önümüzdeki yıllarda kamu kurum ve kuruluşlarının yeri değişecek. Bu sebeple Yapracık, Bağlıca ve Elvankent'te konut ihtiyacını artıracak. Bölgede inşa edilen Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait binalar, 2018 yılı başında faaliyete geçecek. Yine bölgede 2.000 dönümlük bir alanda kurulan Ankara Üniversitesi Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi, bölgeyi küresel çapta bir sağlık üssü haline getirecek. Milli Savunma Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının Zırhlı Birlikler arazisi içinde çok yakın bir zamanda inşaatları başlayacak. Dolayısıyla 2-3 sene içerisinde ekonomi de iyi bir noktaya gelirse başta Bağlıca bölgesi olmak üzere Ankara'da konut ve gayrimenkul satışları hızlanarak artmaya devam edecek. Bence bu süre içerisinde yüzde 11 yüzde 12 büyüyerek gidebiliriz." sözleri ile belirtti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Konut Satışları Ankara Emlak Piyasası İstanbul Emlak Piyasası Ankara Konut Piyasası İstanbul Konut Piyasası İstanbul Ankara

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Özcan  yazdı: 
"Merhaba, ben kat irifaklı ve hisseli bir v almak üzereyim. Evi zamanında alırken eşler hisseli almı..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için eyup ayvaz yazdı: 
"36 donum findik bahcemiz var annem sag 11 kardesiz kullanan bu arazi hissedarlara bolunebilirmi..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Füsun Filiz yazdı: 
"Merhaba Ben 2 yıl önce müteahhid den bir daire aldım kentsel dönüşüm olduğu için hiç para ödenmeye..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için emre yazdı: 
"merhaba 2005 yılında bir arkadaşıma 200 tl'lik bir senet için kefil oldum. arkadaşım 2013 yılına ka..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Hasan yazdı:  "2600 m2 merkezi ilçe sınırları içerisinde evli bağ var evin 30 m aşağısında 8 m ye 9 metre betonarm..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016