Ahır Yapmak İçin Gereken Belgeler | Emlakdanismanlari.com

Köyde tarlaya Ahır Yapmak İçin Neler Gerekiyor

Yazar: Emre Çelik   18 Mayıs 2017          
 
 
Köyde herhangi bir yapı inşa etmek için, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği tarafınca belirlenen esaslara uymak gerekiyor. Bunun yanı sıra bulundurulması gereken belgeler ve alınması
 
 
 
   
 
Köyde Ahır Yapımı

Köyde herhangi bir yapı inşa etmek için, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği tarafınca belirlenen esaslara uymak gerekiyor. Bunun yanı sıra bulundurulması gereken belgeler ve alınması gereken izinler de bulunuyor.

Köyde Ahır Yapmak

Köyde yapı inşalarında Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği hükümlerine uyulması gerekiyor. Konut yapımında olduğu gibi, ahır yapımında da Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinin 5. bölüm hükümleri tarafında belirlenmiş olan uygun yapılaşma koşullarına uymak, ilgili muhtarlıktan izin almak gerekiyor. Kümes, ahır, ağıl, arı hane, kömürlük, odunluk, samanlık, ticari amaçlı olmayan kiler ve yem deposu olarak yönetmelikte yer alan ahırın yapılması için gerekli belgeler ve izinler yer alıyor.

Ahır Yapmak İçin Gereken Belgeler

Öncelikle imar durum dilekçesinin hazırlanması gerekiyor. Ardından tapu sicil müdürlüğünden alınacak olan tapu kaydı ve kadastrodan alınacak olan harita plan örneği gerekiyor. Bunların yanı sıra yapıyı inşa etmek isteyen kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi de gerekiyor. Tapu hisseli ise, noter tasdikli diğer paydaşlardan alınan muvafakatname ve Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen sağlık görüşü gerekiyor.

Belgeler İl Özel İdaresine veriliyor ve ardından yapılan araştırma sonucunda kişiye ahır yapıp yapamayacağı hakkında imar durum yazısı veriliyor. İmar durum yazısında bir olumsuzluk bulunmadığı takdirde proje çizdirilme süreci başlıyor. Serbest çalışan mimar ya da mühendislere imar durumu yazısı görüşülüyor ve parsel, imar durumuna uygun bir ahır projesi çiziliyor. Gerekli projeler mimari, statik ve elektrik projeleri olarak sınırlanıyor.

Ahır Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köy yerleşik alan sınırları içerisinde 19 büyükbaş kapasiteli ahır için talep, köy yerleşik sınırının içerisinde bulunduğu takdirde muhtarlık iznine tabi tutuluyor. Ahırın, köy yerleşik sınırının dışında bulunması takdirinde ise talep, yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabi tutuluyor olup imar planı gerekmeden ruhsatlandırılıyor.
Köy yerleşik alan sınırları içerisinde 20 büyükbaş ve üzeri kapasiteli ahırlar için talepler, her şekilde imar planı ile ruhsatlandırılıyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Ahır Ruhsat Köy

   Okuyucu Yorumları  
orhan - 14.06.2017 17:54:31
Merhaba benim bi tarlam var fakat kadastroya uzak köye de 900metre ben buraya ahır ve ev yapmak istiyorum ama yasal yapmayı istiyorum nasıl yapabilirim yardım ederseniz sevinirim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 14.06.2017 17:57:24
Ahır için gerekli izinler tarım ve hayvancılık müdürlükleri tarafından verilir. En sağlıklı bilgiyi buradan alabilirsiniz
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Banu Yardımcı yazdı: 
"Öncelikle çok teşekkür ederim. Umarım banada cevap verebilir, bi yol gösterirsiniz. Ben 180.000 l..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Harun yazdı: 
"Merhaba iyiy bayramlar önceşikle.benim daha önce müstakil 1300 mkare müstakil.cıkan olaylar yüzünd..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için Toprak Güneş yazdı: 
"Babamın tek tapu olan 36.250 metre kare arazide 17 dönüm hissesi var.Diğer 19 dönümlük kısım 50-55 ..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için serhat yazdı: 
"merhaba bi daire almaya karar verdim sahibi bu dairenin üstünde kredi var ipotekli dedi. bununla al..."

 

Meraların Satın Alınması Meralar Satın Alınabilir mi 1881 için Muhammed yazdı:  "Benimde eskiden beri dedemin15 dönümlük yer var tapusu yok köy merası olarak geçiyor bende mecburen..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016