Köylerde Emlak Vergisi Var mı Varsa Ne Kadar | Emlakdanismanlari.com

Köyler İçin Emlak Vergisi

Yazar: Emre Çelik   07 Haziran 2017            
 
Emlak vergisi, ülke sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkuller için, sahipleri tarafından ödenmek zorunda oluyor. Fakat bazı muafiyet durumları da bulunuyor. Merak edilen konu
 
 
 
   
 
Köyler İçin Emlak Vergisi

Emlak vergisi, ülke sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkuller için, sahipleri tarafından ödenmek zorunda oluyor. Fakat bazı muafiyet durumları da bulunuyor. Merak edilen konular arasında, köyde yer alan gayrimenkuller adına emlak vergisi ödenip ödenmeyeceği yer alıyor.

Emlak Vergisi

Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkuller adına ödenen emlak vergisinde, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince belirlenen koşullar altında geçici ya da daimi muafiyet durumları bulunuyor. Muafiyetten yararlanamayan mükellefler, emlak vergisi ödemelerini iki eşit taksit halinde yapıyor. İlk taksit ödemeleri 31 Mayıs tarihinde son bulmuş olup, ikinci taksit ödemeleri Kasım ayında yapılıyor. Mükellefler, diledikleri takdirde tüm borcu ilk taksit döneminde ödeyebiliyor.

Köylerde Emlak Vergisi

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince, belediye ve mücavir alan sınırları dışarısında yer alan bina ve araziler, kiraya verilmemeleri koşulu ile vergiden daimi olarak muaf tutuluyorlar. Fakat söz konusu yerlerde yer alan ve muayyen zamanlar için dinlenmek adına kullanılan binalar, ticari, sınai ve turistik faaliyetler amacı ile kullanılan bina ve araziler ile arsalar ve arsa olarak kabul edilebilecek olan parsellenmemiş arazi için bu muafiyet söz konusu olmuyor.

Belediye ve mücavir alan sınırlarının dışarısında yer alan bina ve araziler, vergiden daimi olarak muaf tutulmaları takdirinde tüzel kişilik kazanan belediyelerin, belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde kalanların bina ile arazi vergisi muafiyeti, belediyenin tüzel kişilik kazanması ile son buluyor.

Emlak Vergisi Kanununa Göre Köylerde Emlak Vergisi

Madde: 4/U

Belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan binalar (Gelir Vergisinden muaf esnaf ile basit usulde Gelir Vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan binalar hariç olmak üzere, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan binalar ile muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan binalar için bu muafiyet uygulanmaz.) 


Madde: 14/G

Belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan arazi. (Gelir Vergisinden muaf esnaf ile basit (1) usulde Gelir Vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan arsa ve arazi hariç olmak üzere, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan arazi ile arsalar ve arsa sayılacak parsellenmemiş arazi için bu muafiyet uygulanmaz.)

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Köy Emlak Vergisi

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için faruk yazdı: 
"emlakci ile yapilan sozlesmede;ev sahibi tarafindan satilirsa da emlakci komisyon alacagi yaziyor.m..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Murat POLAT  yazdı: 
"5.000 tl lik bi senet alma durumum var senedi yaparken neye dikkat etmem gerek? Senedi yapıp vade ..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için hasan yazdı: 
"mrhb bınkılıçdan 25000 m2 bır traldan 520 m2 yer aldık ve tapu tek kıçı ustune tek tapu verdıler. t..."

 

İzale-i Şuyu Davası Ne Kadar Sürer için Aytaç şeker  yazdı: 
"Merhaba 325 mt arazim var bunu 57 mt yan komşunu hamurlastirmadn benim arsama hiseli tapu yapmışla..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için zekai yazdı:  "merhaba biraz konu dışı olcak size sorum ama lütfen yardım edin bilginiz varsa.köyümüzde fındık bah..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016