80 görüntülenme / 16 Ekim 2014,Perşembe / Yorum: 0
Mirasın İntikali Nedir?

Mirasın İntikali Nedir?

Tapuda kayıtlı bir taşınmazın sahibinin ölmesi durumunda, mülkün mahkemeden alınacak veraset senedinde belirtilen miras sahiplerine medeni kanunun hükümlerine göre el değiştirmesi sureti ile tescillenmesine mirasın intikali denir. Aslında mülk sahibi kişinin ölmesi durumunda mülk, mirasçılara tescil işlemine gerek kalmadan, doğrudan geçer.

Mirasın İntikali İçin Nasıl başvuru Yapılır?

Fakat tapuda yapılan işlem şekli bir işlemdir. Mülkün müşterek mülkiyet olarak tescil edilebilmesi için mirasçıların veya vekillerinin tümünün tapu sicil müdürlüğüne başvuru yapması gerekir. Vekillere bu işlemleri yapabilmesi için özel yetki verilmesi gerekecektir.
Eğer miras yoluyla bir mülk edinilecekse vergi dairesine başvuru yapılması gerekir. Bu yapılan başvuru sonucunda vergi dairesi belediye ve tapu müdürlüklerine yazı yollayarak uygundur onayı almalıdır. Daha sonra ise edinilecek mülk için vergi zorunlu ise bu vergiler ödenir. İster peşin isterseniz de taksit ile bu vergileri ödemeniz mümkündür.

Öncelikle mirasçılar Sulh mahkemesine veraset için başvuru yaparlar. Aldıkları veraset belgesi ile vergi dairesine başvuru yapılır. Mirasçıların kalan mirastaki payları verasette yazılı olarak belirtilmiştir. Vergi dairesi gerekli yerlere yazılar gönderir ve bu yerlerden gelen sorun yoktur yazısından sonra ödenecek vergileri hesaplar ve bu vergileri mirasçıdan talep eder. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu vergileri peşin veya taksitlere bölerek ödemeniz gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com
Yasal Uyarı : Sitemiz içerisinde bulunan her türlü içerik, yazı resim vb. gibi materyaller kaynak gösterilmeden başka bir yerde yayınlanamaz. Aksi durum söz konusu olduğunda, haklarımızın korunması adına hukuki hakkımızı saklı tutacağımızı beyan ederiz.


Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

Emlak Danışmanları sitemize üye olarak daha fazla özellikten yararlanın

Forumları kullanabilir, profil oluşturup emlak ilanı verebilirsiniz

Wordpress