Mirasın Paylaştırılması İşlemleri 2017-2018 | Emlakdanismanlari.com

Mirasın Paylaştırılması İşlemleri

Yazar: Emre Çelik   07 Temmuz 2017            
 
Bir kişinin vefat etmesi durumunda sahip olduğu mal varlığı, yasal mirasçılarına miras olarak bırakılıyor. Yasal mirasçılar, mirasın nasıl paylaştırılacağı veya reddedileceği kanun
 
 
 
   
 
Mirasın Paylaştırılması

Bir kişinin vefat etmesi durumunda sahip olduğu mal varlığı, yasal mirasçılarına miras olarak bırakılıyor. Yasal mirasçılar, mirasın nasıl paylaştırılacağı veya reddedileceği kanunlar ile belirleniyor.

Birinci Derece Mirasçılar

Bir kişinin vefat etmesi durumunda, kişinin mal varlığı mirasçılarına intikal ediyor. Miras olarak kalan mal varlığının yasal mirasçılara intikal edilmesinde, mirasçıların dereceleri ve sıraları önemli oluyor. Mirasta öncelik hakkı birinci derecedeki mirasçılara veriliyor. Birini derecede mirasçılar bulunuyorsa, miras onlara intikal ediliyor. Birinci derece mirasçılar; vefat eden kişinin altsoyu ve eşi oluyor.

İkinci Derece Mirasçılar 

Kişinin vefat etmesi durumunda mirasta öncelik birinci dereceden mirasçıların oluyor. Birinci derece mirasçılar, kişinin altsoyu ve eşi oluyor. Eğer vefat eden kişinin altsoyu yoksa hak sahibi tamamen eşi oluyor. Eşi de bulunmuyor ise miras, vefat eden kişinin anne ve babasına kalıyor. Yani ikinci dereceden mirasçılar, kişinin eşi ve anne-babası oluyor.

Veraset İlamı

Vefat eden kişinin yakınları, nüfus cüzdanı ile notere giderek yasal mirasçıları ve mirasçılık paylarını gösteren veraset ilamı alabiliyor. Eğer vefat eden kişi vasiyetname bırakmamış ise söz konusu belge noterlik tarafından verilebiliyor. Bırakılan bir vasiyetname bulunuyor ise bu kez noterler ilgili belgeyi sistemlerinde göremiyor ve veraset ilamı sadece mahkemede dava açmak sureti ile temin edilebiliyor.

Veraset ve İntikal İşlemleri

Veraset ve intikal işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesine talep dilekçesinin yazılması gerekiyor. Ayrıca mirasçılık belgesinin herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınması gerekiyor. Belgeler mahkemeye sunulduktan sonra mahkeme tarafından gün veriliyor ve belirlenen günde herhangi bir sorun ortaya çıkmaz ve karar verilir ise veraset ilamı mahkemenin yazı işlerinden alınıyor. 

Veraset ilamının çıkarılabilmesi için tüm varislerin gelmesi gerekmiyor, yalnızca bir varis notere giderek mirasçılık belgesini alabiliyor. Ayrıca noter veraset ilamını alabilmek için notere harç ödemelerinin de yapılması gerekiyor. Sonraki adımda, veraset ve intikal vergisi beyannamesi kağıdını doldurmak gerekiyor. Kağıdı doldurmak için veraset ilamının, mirasçılık belgesinin ve nüfuz cüzdanının birer fotokopisini bulundurmak gerekiyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Mirasın Paylaştırılması Birinci Derece Mirasçılar İkinci Derece Mirasçılar Veraset İlamı Veraset ve İntikal İşlemleri Miras İntikal

   Okuyucu Yorumları  
Yücel - 20.07.2017 17:36:31
Merhaba eşimin babası intihar etti ama bankaya borcu varmış bi ev var kardeşlere kalan bu evi üç kardeş üstüne alabilir mi. Alabilirlerse tapu masrafı ne kadar tutar teşekkürler...
Cevap :   Emlak Danışmanları - 20.07.2017 17:36:58
Merhaba öncelikle başınız sağ olsun, üzücü bir durum yaşamışsınız. Bankaya olan borcu vefat etmesi sebebiyle sıfırlanmış olabilir. Bunu bankayla konuşmanızı öneririm. babanızdan kalan dairede herhangi bir ipotek veya haciz var mıydı bilemiyorum. Herhangi bir kısıtlama yoksa zaten miras şeklinde daire mirasçılara intikal eder. Tapu masrafları satış olmayacağı için çıkmaz. İntikal işlemleri için Binde 11.38 harç ödersiniz
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için faruk yazdı: 
"emlakci ile yapilan sozlesmede;ev sahibi tarafindan satilirsa da emlakci komisyon alacagi yaziyor.m..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Murat POLAT  yazdı: 
"5.000 tl lik bi senet alma durumum var senedi yaparken neye dikkat etmem gerek? Senedi yapıp vade ..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için hasan yazdı: 
"mrhb bınkılıçdan 25000 m2 bır traldan 520 m2 yer aldık ve tapu tek kıçı ustune tek tapu verdıler. t..."

 

İzale-i Şuyu Davası Ne Kadar Sürer için Aytaç şeker  yazdı: 
"Merhaba 325 mt arazim var bunu 57 mt yan komşunu hamurlastirmadn benim arsama hiseli tapu yapmışla..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için zekai yazdı:  "merhaba biraz konu dışı olcak size sorum ama lütfen yardım edin bilginiz varsa.köyümüzde fındık bah..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016