Prefabrik Evlerde Avantajlar ve Dezavantajlar Nedir | Emlakdanismanlari.com

Prefabrik Evin Avantajları ve Dezavantajları

Yazar: Emre Çelik   23 Mayıs 2017            
 
Prefabrik yapılar Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da tercih edenler için birçok avantajı bulunuyor. Satın alırken ya da yaptırırken kişinin karar vermekte zorlanması oldukça nor
 
 
 
   
 
Prefabrik Evin Avantajları ve Dezavantajları

Prefabrik yapılar Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da tercih edenler için birçok avantajı bulunuyor. Satın alırken ya da yaptırırken kişinin karar vermekte zorlanması oldukça normal ve detaylıca düşünmek gerekiyor.

Prefabrik Evlerin Avantajları

- Prefabrik evlerin belki de en büyük avantajı yapımının pratik ve oldukça hızlı olmasıdır. Evin büyüklüğüne göre değişiklik gösteren prefabrik evin yapım süresi, temel betonunu atılıp yapıma hazır hale getirilmesinden sonra bir hafta ile on gün arasında kullanıma hazır hale gelmesi mümkün oluyor. Aylarca inşası sürebilen normal bir evle kıyaslandığı zaman tercih edilmesi daha olası oluyor.

- Normal bir ev inşa ettikten sonra, yapının bir bölümünü değiştirmek ya da ek kat çıkmak için yıkım işlemleri gerekiyor bu da hem daha uzun süreye hem de daha fazla masrafa yol açıyor. Oysa prefabrik evlerde parçaların fabrikalarda üretilmesi, kaynak ve monte işlemleri ile birbirine kenetlenmesi sayesinde parçaların değiştirilmesi, sökülüp başka yere monte edilmesi ve ek kat çıkılabilmesi çok daha kolay ve ucuz oluyor.

- Prefabrik evlerin nakledilebilmesi yani parçaların sökülüp başka bir yere monte edilebilmesi uzun ve zor bir süreçten geçse de mümkündür. Betonarme yapılarda ise bu mümkün değildir.

- Prefabrik eler çelik iskelet üzerine monte edilmesi sebebiyle depreme daya dayanıklı oluyor. Normal betonarme evlerin sallantılarda çatlaması, yıkılması mümkün iken prefabrik evler en fazla esniyor ya da kırılıyor. 

- Prefabrik evler, betonarme yapılar ile kıyaslandığı zaman ısınma sorununda da kendini ön plana çıkartıyor. Betonarme yapılara göre prefabrik evlerde çok daha yeni ve kaliteli ısı yalıtım malzemeleri kullanılıyor ve böylece ısınma sorunu bulunmuyor.

Prefabrik Evlerin Dezavantajları

- Prefabrik evlerin, betonarme evlere kıyasla belki de en büyük dezavantajlarından birisi ömrünün daha kısa olmasıdır. Betonarme yapılar yüzlerce yıl boyunca kullanılabilir olsa da prefabrik evler elli yıl ile yetmiş yıl arası bir ömre sahiptir. Fakat elli yıl bile prefabrik evler için kötü bir ömür süresi değildir. Çünkü ömrünün sona ermesi durumunda yenisini yaptırmak, betonarme yapının tamir masrafları ile aynı fiyata mal olur.

- Prefabrik evlerin şiddetli rüzgarlara karşı dayanıklılığı betonarme yapılara kıyasla biraz daha güç oluyor. Prefabrik evler monteli parçalardan oluştuğu için rüzgar biraz daha zorlayabilir. Bu yüzden aşırı fırtına yaşanan bölgelerde prefabrik evlerin kullanılması tavsiye edilmiyor.

- Prefabrik evlerde yaşanan sıkıntıların arasında çatı akması ve yağmur alma gibi problemler yer alıyor. Bu sorunu aşmak için çatının tamamen monte edilmesi ve yalıtımının iyice yapılması yeterli olabiliyor.


Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Prefabrik Evlerin Dezavantajları Prefabrik Evlerin Avantajları Prefabrik

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

 
YORUM Kısmında sorulan sorulara artık cevap verilmeyecektir.
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için Adem KURU yazdı: 
"Organize sanayide 4.250.000.-TL (dörtmilyon ikiyüzellibin) alınacak olan işyeri için aynı bedelden ..."

 

2017-2018 Tapu Harcı Masrafları için ali  yazdı: 
"selamın aleyküm benim dayımda ev var bana 55.000 tl ye verecek evin değeri 120.000 tl civarı konut ..."

 

için Zeynep yazdı: 
"Merhaba annemin dayimla beraber hissi bir tarlası var 3,5 dönümü annemin bazı nedenlerden dolayı ta..."

 

Bir Noterde Verilen Vekâlet Başka Noterde İptal Edilebilir Mi için mustafa yazdı: 
"65 yaş üstü kişilerin vekalet iptalinde sağlık raporu istenirmi ..."

 

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kadir alper  yazdı:  "Merhaba: Gayrimenkul satın almaya karar verdik emlakcıyla sozlesmeyi yaptık evi bana gosterdi daha..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com