Şifai Olarak İmar Durumu Öğrenmek | Emlakdanismanlari.com

Şifai Sözlü Olarak İmar Durumu Öğrenmek

Yazar: Emre Çelik   10 Mayıs 2017            
 
Şifai(Sözlü) İmar durumu adı üzerinde, imar durumun sözlü bir şekilde bilirkişiler tarafından öğrenilmesi anlamına gelmektedir Resmi imar durumları ilgili belediyelerden alınır. Şi
 
 
 
   
 

Şifai(Sözlü Olarak) İmar Durumu Öğrenmek

 
Şifai(Sözlü) İmar durumu adı üzerinde, imar durumun sözlü bir şekilde bilirkişiler tarafından öğrenilmesi anlamına gelmektedir Resmi imar durumları ilgili belediyelerden alınır. Şifai(Sözlü)imar durumlar Belediyelerden, harita bürolarından, Elinde Plan bulunan emlak danışmanlarından öğrenebilirsiniz. Fakat en sağlıklısı Belediyenin imar servisinden sorgulayacağınız Şifai imar durumudur.

Şifai İmardurumu, adından da anlaşılacağı üzere şifaen yani sözlü olarak imar durumunu gerekli mercilerden öğrenilmesi demektir. Genel anlamda Belediye imar servislerinden Resmi imar durumu - Resmi Olmayan İmar durumu öğrenme ve şifaen konuşma yoluyla öğrenme şeklinde 3 şekilde imar durumunu öğrenebilirsiniz.


Şifai imar durumu, bir binanın coğrafi konumu olarak karşımıza çıkıyor. Yola ne karda mesafede, kaç kat çıkılmış gibi yapı durumları bu konumlara göre belirleniyor ve şifai durum olarak tanımlanıyor. Planlama bürosu bu konuda sizlere daha detaylı veriyor ve yapılması gereken işlemleri de bu kurumun yaptığını belirtmek gerekiyor. Binalarınızın özelliklerini ve yapı çalışmalarını daha detaylı bir şekilde öğrenmek ve belge halinde yazdırmak isterseniz sizler de bu kurumu ziyaret ederek gerekli belgeyi alabilirsiniz. Bunun için emlağa ait tapunun fotokopisi ve kimlik belgeniz ile birlikte gelmeniz gerekiyor, aksi takdirde herhangi bir işlem yapılmıyor. Hangi yapıya nizam olmuş, kat izni nedir, kaç kat çıkılmış, yola bakan kısmı var mıdır gibi soruların cevabı bu belge ile birlikte resmi bir şekilde sizlere sunuluyor ve olası satış işlemlerinde dilerseniz bu belgeyi de kullanabiliyorsunuz. 


Bazı belediyeler bu konuda sizlere daha profesyonel bir şekilde yardımcı oluyor ve online olarak sorgulama imkanı sunuyor. Tapularınız zaten belediyelerde mevcut ve dilediğiniz zaman online sorgulama işlemleri ile birlikte sizler de şifai imar durumu hakkında bilgi alabiliyorsunuz ve dilerseniz bu bilgileri yazıcılarınızca çıktı alarak kullanabiliyorsunuz ancak resmi belge niteliğinde olmadığını da belirtmek gerekiyor. 

Elektronik arşiv dosyası sayesinde tapular kayıt altına alınıyor ve bu arşivde tutuluyor. Sizler de dilerseniz bu arşive giriş yaparak kendi tapunuz ile ilgili bilgiler alabiliyorsunuz. Az önce de belirttiğimiz gibi bu uygulamalar tüm belediyelerde bulunmuyor ve bazı belediyeler online olarak çalışmalarını sürdürüyor.Genellikle büyük belediyelerin sunduğu bu hizmet sayesinde formalite işlemlerle uğraşmadan tek bir tık ile bilgisayar başından dilediğiniz bilgiye ulaşabiliyor ve gerekli sorgulamayı da ücretsiz olarak yine bu sistem üzerinden yapabiliyorsunuz.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   İmar Durumu Resmi İmar Durumu İmar Belediye

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için Kamil yazdı: 
"Merhaba; Ev satın almak için emlakçı ile görüşmem neticesinde belli bir miktar kapora verdim. Daha..."

 

Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır Hazine Arazisi Kiralama Dilekçesi için Muallim yazdı: 
"Hazine arazisi kiralayıp Un fabrikası kurmak istiyorum. Kaç yıllığına kiralayabilirim ve şartları n..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Fahrettin gürbüz yazdı: 
"Yaklaşık 1 hafta önce araç kiraladım. Sağ sağlim arabayı teslim ettikten sonra senedi aldım. Fakat ..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için bülent yazdı: 
"merhaba üzerinde tedbir olan kiracısı oldugumuz işyerinin tapuya şerh ettirebilirmiyiz kira şözleş..."

 

için AYSEL ATASOY yazdı:  "6 kardeş annemizin ölümünden sonra 250 m2 arsamızın hisseleri olduk.2 kardeşimin hisselerini aldım..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
   
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016

 • Bey Yazılım | Beyyazilim.com