Sit Alanları Nasıl Kullanılır, Üzerine İnşaat yapılabilir mi? | Emlakdanismanlari.com

Sit Alanları Üzerine Yapılabilecekler Neler

Yazar: Emre Çelik   04 Mayıs 2017            
 
Kültür ve Turizm bakanlığı bazı alanlarda yapılaşmaya sınırlandırma getirerek bu alanları korumaya alabiliyor. Bu alanlar sit alanı olarak adlandırılıyor. Sit alanları nasıl kullan
 
 
 
   
 
Sit alanları nasıl kullanılabilir ?

Kültür ve Turizm bakanlığı bazı alanlarda yapılaşmaya sınırlandırma getirerek bu alanları korumaya alabiliyor. Bu alanlar sit alanı olarak adlandırılıyor. Sit alanları nasıl kullanılabilir ?
Sit alanından nasıl faydalanılır ?

Sit alanı tanımı; tarihi özellikleri olan veya yer altı, yerüstü yada su altında bulunan doğal güzelliklerin gelecek nesillere aktarılabilmesi için koruma altına alınan alanlar olarak adlandırılır.

sit alanında, yapı izni, alanın büyüklüğü ve derecesine göre değişebilmektedir. Arazinizin derecesini ve hangi sit alanında olduğunu öğrenerek, hangi şartlarda yapı izni alabileceğinizi tespit edebilirsiniz.

Arkeolojik sit alanlarında inşa şartları nelerdir ?

a.) 1. Derece Sit Alanı; çevresel etkilerden zarar görmesini engellemek için yapılacak çalışmalar dışında bir faaliyette bulunulamaz, bu alanda hiçbir şekilde inşaata izin verilmez. 

b.) 2.Derece Sit Alanı; Çevresel etkenlerin vereceği zararlardan korunurken daha önce yapılan yapıların sadece devamlılığını sağlayacak korunma amaçlı işlemlere izin verilir ve buralarda bulunan yapıların kullanma şartları koruma kurulu tarafından izin verilen kurallarla belirlenir. 2.Derece Arkeolojik Sit alanlarında yeni bir yapılaşma izni verilmez.

c.) 3.Derece Sit Alanı; Bu tarz sit alanlarında, Koruma kurulunun izin verdiği ölçülerde yapılaşmaya izin verilir, kurul kararları doğrultusunda imar planları, çevresel yapıların yoğunluğunun ölçeğinde yapılacak inşa ve altyapı çalışmalarının ve ayrıca inşa tekniklerinin mevcut korunması gereken alana zarar vermemesi şartıyla izin alınabilir.
Tarihi sit alanında inşa şartları nelerdir ?

Milli ve tarihi yapılar ile, askeri savaş tarihinde önemli olayların geçtiği alanlarda mevcut yapının bozulmadan doğal haliyle korunması gereken yerlere Tarihi Sit alanı adı verilir.
Bu alanlarda zorunlu altyapı çalışmaları dışında hiçbir yapılaşma izni verilmez.

Kentsel Sit alanı inşa şartları nelerdir ?

Tarihi yapısı, Sanatsal özellikleri, Mimari ve mahalli özellikleri aynı anda taşıyan kültürel ve doğal çevresel yapıların bulunduğu alanlara Kentsel Sit alanı adı verilir. Bu alanlarda da Koruma Kurulunun verdiği izinler ölçüsünde doğal siluetin bozulmaması için azami önlemler alınarak sınırlı yapılaşma izni verilebilir.Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Kentsel Sit alanı inşa şartları Arkeolojik sit alanları 1. Derece Sit Alanı 2.Derece Sit Alanı 3.Derece Sit Alanı Sit alanlı

   Okuyucu Yorumları  
Yalçın Kömürcü - 08.05.2017 12:08:21
Merhaba, 8.000 metrekare tarla vasfında yerim var, ancak bu tarla 1. derece sit alanı olarak geçiyor. Çanakkale-Eceabat'ta, Gelibolu tarihi milli parkında bulunuyor. Ben bu tarla üzerine bungalow evlerden oluşan kamp alanı ve dinlenme tesisi yapmak istiyorum. Bu mümkün müdür? Mümkünse nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler.
Cevap :   Emlak Danışmanları - 08.05.2017 12:10:45
1. Derece sit alanları üzerinde herhangi bir şey yapmanız mümkün değil. Özel bir durum söz konusu değilse bu konuda bir şey yapma şansınız olmaz. Yinede bu isteğinizi sit alanı hangi kurul tarafından belirlenmiş ise buraya gidip görüşmenizde fayda var. Güzel bir proje ile belki bir şans yaratabilirsiniz
devrim - 11.07.2017 11:46:03
evimiz 1. ve 3. derecede sit alanı aynı zamanda kentsel sit alanı bu alanın yakınlarında kentsel dönüşüm projesi başlatıldı. Bu durumda bizim burası ne olur. ev veliahmet mahallesinde
Cevap :   Emlak Danışmanları - 11.07.2017 12:34:40
Bu durum bölgedeki lanların nasıl geliştiği ile alakalı değişiklik gösterebilir. Sit alanları ilgili kurulların belirlediği birşeydir ve Belediyeler çok fazla müdahele etme şansı yoktur. Etrafında yapılaşmanın artıyor olması ileride yapılaşmaya açılacağına işarettir.
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Gayrimenkul Alım Satım Sözleşmesinden Cayma Cezası 1666 için faruk yazdı: 
"emlakci ile yapilan sozlesmede;ev sahibi tarafindan satilirsa da emlakci komisyon alacagi yaziyor.m..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için Murat POLAT  yazdı: 
"5.000 tl lik bi senet alma durumum var senedi yaparken neye dikkat etmem gerek? Senedi yapıp vade ..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için hasan yazdı: 
"mrhb bınkılıçdan 25000 m2 bır traldan 520 m2 yer aldık ve tapu tek kıçı ustune tek tapu verdıler. t..."

 

İzale-i Şuyu Davası Ne Kadar Sürer için Aytaç şeker  yazdı: 
"Merhaba 325 mt arazim var bunu 57 mt yan komşunu hamurlastirmadn benim arsama hiseli tapu yapmışla..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için zekai yazdı:  "merhaba biraz konu dışı olcak size sorum ama lütfen yardım edin bilginiz varsa.köyümüzde fındık bah..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016