Takyidat nedir, tapuda takyidata nasıl bakılır | Emlakdanismanlari.com

Takyidat Nedir, Tapuda Takyidata Nasıl Bakılır 549

Yazar: Emre Çelik   02 Aralık 2016    6734        
 
 
Takyidat belgesi herhangi bir gayrimenkul üzerinde 3. Kişilerin yararına konulmuş ve gayrimenkul üzerindeki mülkiyet hakkını farklı şekillerde sınırlayan ön alım, haciz, intifa, şu
 
 
 
   
 
Takyidat nedir, tapuda takyidata nasıl bakılır?

Takyidat belgesi herhangi bir gayrimenkul üzerinde 3. Kişilerin yararına konulmuş ve gayrimenkul üzerindeki mülkiyet hakkını farklı şekillerde sınırlayan ön alım, haciz, intifa, şufa, irtifak gibi hakların bildirildiği belgedir. Tapu sicil kütüğünde gayrimenkul tapusu üzerinde şerh, beyan veya irtifak hakları bulunuyorsa bu sizin o mülkü kullanmanıza engel olabilmektedir. Bu nedenle bir gayrimenkul satın almadan önce takyidat belgesini görmek faydalı olacaktır.

Takyidat bilgileri malik ya da tapu ilgilisi veya bu kişilerin kanuni vekilleri tarafından alınabilmektedir. Bu bilgilerin üçünü kişilere verilmesi yasaktır bu nedenle kanuni olarak tapu ile ilişki bulunmayanlar takyidat belgesini alamazlar. 

Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?

Tapu Müdürlüğünden takyidat belgesini alabilmek için anlaşmalı bankalara (Ziraat Bankası, iş Bankası, Halkbank ve Vakıfbank) takyidat harcı yatırılmalıdır. Bazı bankalar bu harcı sadece gişelerden tahsil ederken Ziraat Bankasından takyidat harcı yatırmak istediğinizde işlemi ATM cihazları aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Eğer iskan için takyidat belgesi almanız gerekiyor ise ilgili apartmanda bulunan her daire bağımsız olarak harç ücretini bankaya yatırmalıdır. 

2016 yılı için takyidat harç tutarı 7,60 TL’dir. Eğer harç ödemek istemiyorsanız tapuda görevli memurdan ricada bulunabilir ve kayıtları inceleyebilirsiniz. Ancak bu durumda elinizde resmi bir belge bulunmayacaktır.


Daha önce takyidat belgesi aldınız mı?

Sorununuz çözülmediyse yorum yaparak bir emlak danışmanında bilgi alabilirsiniz

 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için alt kısma Yorum yapabilirsiniz.
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Tapu Takyidat

   Okuyucu Yorumları  
ismail akdeniz - 23.02.2017 10:41:06
ben bu konuda bir şey anlamadım bana biraz daha detaylı anlata bilir misiniz nasıl alıcagımızı
Cevap :   Emlak Danışmanları - 23.02.2017 17:45:50
Kısa şekilde özetlemek gerekirse, bir gayrimenkul ile alakalı üzerinde herhangi bir sorun bulunuyorsa ve bunu öğrenmek istiyorsanız tapuya gidip ilgilendiğiniz gayrimenkul ile alakalı takyidat belgesi almak istediğinizi söylüyorsunuz, sonra tapu dairesinin yönlendirmesi ile ilgili bankaya haç yatırıp tekrar tapuya geliyorsunuz. Bu şekilde size "Takyidat belgesi" yani o gayrimenkul üzerinde herhangi bir sorun var mı yok mu bu kayıttan kontrol edebiliyorsunuz
Niyazi - 28.02.2017 23:41:50
İcradan ev aldım tüm parayi yatırdim tapu tescili için icra bir yazı verdi tüm takyidatlarin kaldırılarak 3 şahısa tescil yapılmasını arz ederiz diye tapu Müd. Tapuda tedbir var mahkeme mafiyet almak zorundayız yani tedbirli bir şekilde alabiliyorum bende haklı yere böyle kabul etmiyorum icrada ben tedbiri kaldıramam ben satar geçerim diyor. Arada kaldım ne tapumu nede parami alabiliyorum. Icranin takyidat kelimesi icra şerh tedbir hipotek kapsamiyormu? Teşekkür ederim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 01.03.2017 10:59:38
Merhaba Niyazi, Bu konu tamamiyle hukuksal bir tvır içerdiğinden çok sağlıklı bilgi aktarımı yapamıyoruz. Fakat yaptığımız araştırmada üzerinde tedbir kararı bulunan bir icra gayrimenkulü için şu ibare yer almaktadır. "Tedbir kararını icra dosyasına sunduğunuz, icra memuru tarafından "takibin tedbiren durdurulmasına" karar verildiği halde ve tedbir kararı herhangi bir istisna da içermiyorsa; İcra memuru tarafından verilen durdurma kararının akabinde yapılan işlemler iptale tabidir." Bu ibareyle birlikte tedbir kararı olan bir gayrimenkulü üzerinize almanız pek sağlıklı görnmüyorç
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Remzi BULUT yazdı: 
"selam. benim 12000 m2 tarlam var ve tarlanın yanından toprak yol geçiyor hatta belediyeden adres be..."

 

Senetler Ne Kadar Sağlıklı için MUHAMMED yazdı: 
"merhaba.benbir firmaya iş yaptım iş karşılığı aramızda sözleşme ve senet yaptık.ben senet imzaladım..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için Dursun yazdı: 
"Merhaba ben bir ev aldım tapuda hacizli cıktı satıcı borcumu odedim dedi kağıt gelmedi tapuya dedi ..."

 

için Aysegul karacavus yazdı: 
"Tek tapu 4 kardesiz tapu yu ayirabilirmiyz ..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için VOLKAN UZUN yazdı:  "1/1000 planda toplam 3300m2 tarla vasfındaki arsanın 5 hissesinden birisi 350 m2 bu 350 m2 yi alma ..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016