Takyidat nedir, tapuda takyidata nasıl bakılır | Emlakdanismanlari.com

Takyidat Nedir, Tapuda Takyidata Nasıl Bakılır 549

Yazar: Emre Çelik   02 Aralık 2016    2566        
 
 
Takyidat belgesi herhangi bir gayrimenkul üzerinde 3. Kişilerin yararına konulmuş ve gayrimenkul üzerindeki mülkiyet hakkını farklı şekillerde sınırlayan ön alım, haciz, intifa, şu
 
 
 
   
 
Takyidat nedir, tapuda takyidata nasıl bakılır?

Takyidat belgesi herhangi bir gayrimenkul üzerinde 3. Kişilerin yararına konulmuş ve gayrimenkul üzerindeki mülkiyet hakkını farklı şekillerde sınırlayan ön alım, haciz, intifa, şufa, irtifak gibi hakların bildirildiği belgedir. Tapu sicil kütüğünde gayrimenkul tapusu üzerinde şerh, beyan veya irtifak hakları bulunuyorsa bu sizin o mülkü kullanmanıza engel olabilmektedir. Bu nedenle bir gayrimenkul satın almadan önce takyidat belgesini görmek faydalı olacaktır.

Takyidat bilgileri malik ya da tapu ilgilisi veya bu kişilerin kanuni vekilleri tarafından alınabilmektedir. Bu bilgilerin üçünü kişilere verilmesi yasaktır bu nedenle kanuni olarak tapu ile ilişki bulunmayanlar takyidat belgesini alamazlar. 

Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?

Tapu Müdürlüğünden takyidat belgesini alabilmek için anlaşmalı bankalara (Ziraat Bankası, iş Bankası, Halkbank ve Vakıfbank) takyidat harcı yatırılmalıdır. Bazı bankalar bu harcı sadece gişelerden tahsil ederken Ziraat Bankasından takyidat harcı yatırmak istediğinizde işlemi ATM cihazları aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Eğer iskan için takyidat belgesi almanız gerekiyor ise ilgili apartmanda bulunan her daire bağımsız olarak harç ücretini bankaya yatırmalıdır. 

2016 yılı için takyidat harç tutarı 7,60 TL’dir. Eğer harç ödemek istemiyorsanız tapuda görevli memurdan ricada bulunabilir ve kayıtları inceleyebilirsiniz. Ancak bu durumda elinizde resmi bir belge bulunmayacaktır.


Daha önce takyidat belgesi aldınız mı?

Sorununuz çözülmediyse yorum yaparak bir emlak danışmanında bilgi alabilirsiniz

 
 

Etiket:   Tapu Takyidat

   Okuyucu Yorumları  
ismail akdeniz - 23.02.2017 10:41:06
ben bu konuda bir şey anlamadım bana biraz daha detaylı anlata bilir misiniz nasıl alıcagımızı
Cevap :   Emlak Danışmanları - 23.02.2017 17:45:50
Kısa şekilde özetlemek gerekirse, bir gayrimenkul ile alakalı üzerinde herhangi bir sorun bulunuyorsa ve bunu öğrenmek istiyorsanız tapuya gidip ilgilendiğiniz gayrimenkul ile alakalı takyidat belgesi almak istediğinizi söylüyorsunuz, sonra tapu dairesinin yönlendirmesi ile ilgili bankaya haç yatırıp tekrar tapuya geliyorsunuz. Bu şekilde size "Takyidat belgesi" yani o gayrimenkul üzerinde herhangi bir sorun var mı yok mu bu kayıttan kontrol edebiliyorsunuz
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   
 
 
Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara en doğru bir biçimde iletmeyi amalamaktadır.
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafında yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.