Takyidat nedir, tapuda takyidata nasıl bakılır | Emlakdanismanlari.com

Takyidat Nedir, Tapuda Takyidata Nasıl Bakılır 549

Yazar: Emre Çelik   02 Aralık 2016    9834        
 
 
Takyidat belgesi herhangi bir gayrimenkul üzerinde 3. Kişilerin yararına konulmuş ve gayrimenkul üzerindeki mülkiyet hakkını farklı şekillerde sınırlayan ön alım, haciz, intifa, şu
 
 
 
   
 
Takyidat nedir, tapuda takyidata nasıl bakılır?

Takyidat belgesi herhangi bir gayrimenkul üzerinde 3. Kişilerin yararına konulmuş ve gayrimenkul üzerindeki mülkiyet hakkını farklı şekillerde sınırlayan ön alım, haciz, intifa, şufa, irtifak gibi hakların bildirildiği belgedir. Tapu sicil kütüğünde gayrimenkul tapusu üzerinde şerh, beyan veya irtifak hakları bulunuyorsa bu sizin o mülkü kullanmanıza engel olabilmektedir. Bu nedenle bir gayrimenkul satın almadan önce takyidat belgesini görmek faydalı olacaktır.

Takyidat bilgileri malik ya da tapu ilgilisi veya bu kişilerin kanuni vekilleri tarafından alınabilmektedir. Bu bilgilerin üçünü kişilere verilmesi yasaktır bu nedenle kanuni olarak tapu ile ilişki bulunmayanlar takyidat belgesini alamazlar. 

Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?

Tapu Müdürlüğünden takyidat belgesini alabilmek için anlaşmalı bankalara (Ziraat Bankası, iş Bankası, Halkbank ve Vakıfbank) takyidat harcı yatırılmalıdır. Bazı bankalar bu harcı sadece gişelerden tahsil ederken Ziraat Bankasından takyidat harcı yatırmak istediğinizde işlemi ATM cihazları aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Eğer iskan için takyidat belgesi almanız gerekiyor ise ilgili apartmanda bulunan her daire bağımsız olarak harç ücretini bankaya yatırmalıdır. 

2016 yılı için takyidat harç tutarı 7,60 TL’dir. Eğer harç ödemek istemiyorsanız tapuda görevli memurdan ricada bulunabilir ve kayıtları inceleyebilirsiniz. Ancak bu durumda elinizde resmi bir belge bulunmayacaktır.


Daha önce takyidat belgesi aldınız mı?

Sorununuz çözülmediyse yorum yaparak bir emlak danışmanında bilgi alabilirsiniz

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Tapu Takyidat

   Okuyucu Yorumları  
ismail akdeniz - 23.02.2017 10:41:06
ben bu konuda bir şey anlamadım bana biraz daha detaylı anlata bilir misiniz nasıl alıcagımızı
Cevap :   Emlak Danışmanları - 23.02.2017 17:45:50
Kısa şekilde özetlemek gerekirse, bir gayrimenkul ile alakalı üzerinde herhangi bir sorun bulunuyorsa ve bunu öğrenmek istiyorsanız tapuya gidip ilgilendiğiniz gayrimenkul ile alakalı takyidat belgesi almak istediğinizi söylüyorsunuz, sonra tapu dairesinin yönlendirmesi ile ilgili bankaya haç yatırıp tekrar tapuya geliyorsunuz. Bu şekilde size "Takyidat belgesi" yani o gayrimenkul üzerinde herhangi bir sorun var mı yok mu bu kayıttan kontrol edebiliyorsunuz
Niyazi - 28.02.2017 23:41:50
İcradan ev aldım tüm parayi yatırdim tapu tescili için icra bir yazı verdi tüm takyidatlarin kaldırılarak 3 şahısa tescil yapılmasını arz ederiz diye tapu Müd. Tapuda tedbir var mahkeme mafiyet almak zorundayız yani tedbirli bir şekilde alabiliyorum bende haklı yere böyle kabul etmiyorum icrada ben tedbiri kaldıramam ben satar geçerim diyor. Arada kaldım ne tapumu nede parami alabiliyorum. Icranin takyidat kelimesi icra şerh tedbir hipotek kapsamiyormu? Teşekkür ederim
Cevap :   Emlak Danışmanları - 01.03.2017 10:59:38
Merhaba Niyazi, Bu konu tamamiyle hukuksal bir tvır içerdiğinden çok sağlıklı bilgi aktarımı yapamıyoruz. Fakat yaptığımız araştırmada üzerinde tedbir kararı bulunan bir icra gayrimenkulü için şu ibare yer almaktadır. "Tedbir kararını icra dosyasına sunduğunuz, icra memuru tarafından "takibin tedbiren durdurulmasına" karar verildiği halde ve tedbir kararı herhangi bir istisna da içermiyorsa; İcra memuru tarafından verilen durdurma kararının akabinde yapılan işlemler iptale tabidir." Bu ibareyle birlikte tedbir kararı olan bir gayrimenkulü üzerinize almanız pek sağlıklı görnmüyorç
Şebnem Soykök - 04.05.2017 13:34:35
ya kardeşim ben takyidat bilgilerini evi almadan önce öğrenmeliyim değil mi? e o halde o safhada ben 3. kişiyim ama 3.kişiye vermiyorlarmış bu belgeyi. Ne anladım ben bu işten şimdi? Ben evi alıp kazığı yedikten sonra mı ancak tapuyla ilgili kişi olarak takyidat belgesi alabiliyorum??
Cevap :   Emlak Danışmanları - 04.05.2017 17:06:30
:) siteminizi anlayabiliyorum. Fakat tapu bilgileri mahrem olarak görülür. Bu durum hiç tanımadığınız birinin aile yaşantısı tc kimlik numarasını öğrenmesi gibi düşünün. Tapu memurları bu konuda bu şekilde davranması normal. Evi satın alıp almayacağınızı bilemez ve bu şekilde bir çok suistimal yaşanabilir. Yapmanız gereken evi satacak kişi ile birlikte giderek resmi şekilde takyidat alın.
fikret - 09.05.2017 12:29:42
slm ben yeni bir arazi satın aldım satın alırken tapu dairesi bir şey demedi satın aldıkdan sonra tapumu aldım ama gelipde E devletten baktığımda 6831 Sayılı Orman Kanununun 2/B Maddesi Gereği Belirtme 6831 SAYILI YASANIN DEĞİŞİK 2/B MADDESİ GEREÄžİ ÅžERH 08/03/1994 639 böyle bir yazı gördüm bu nedir acaba beni bilgilendirebilirmisiniz
Cevap :   Emlak Danışmanları - 11.05.2017 12:02:52
Merhaba 6831 nolu yasanın 2/B maddesini biraz araştırdım. Yeriniz zannediyorum orman vasfındayken sonrasında bu vasiftan 2/B ile çıkartılıp normal tapuya dönüşmüş. Fakat burada koyulmuş olan şerhi anlayamadım. kadastroya gidip bilgi alabilirsiniz b) 6831 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (B) bendine göre, orman sınırı dışına çıkarılacak yerlerin tayin ve tespitinin yapılmasına,
   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Meraların Satın Alınması Meralar Satın Alınabilir mi 1881 için Fatih yazdı: 
"1984 te belediyeden satın alınaan tapu teshis belgeli yer meraya verilmis tapusu alınabilirmi tesek..."

 

Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi Tarlaların Bölünebilirlik Durumu 1168 için emre altay yazdı: 
"Merhaba , sulak arazi ile mutlak tarım arazisi aynı şey midir ? Altınova'da 3 hissedar olduğumuz ta..."

 

Haciz Şerh ve İpotekli Gayrimenkuller Satılabilir mi 1154 için hüseyin kaygun yazdı: 
"slm ben ev aldım müdahit iflas etti ve kacdı ve avukata verdik avukat evin üzerine haci..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Mesut öztürk  yazdı: 
"Merhaba .müşterek 3180 metre kare yerimiz var .imara açık hisse payımız 1000/2000 kardeşimle buraya..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Ertaş yazdı:  "4500 metre kavaklık geçen tarlama elektrik almak istiyorum ise nereden başlamalı yım tarlanın türün..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016