Tefrik ne Demek, Tefrikin Anlamı Nedir | Emlakdanismanlari.com

Tefrik ne Demek, Tefrikin Anlamı Nedir 1935

Yazar: Emre Çelik   02 Aralık 2016    3545        
 
 
Tefrik kelime anlamı olarak ayırmak, parçalara ayırmak anlamına gelmektedir. Bu kelime vekaletnamelerde geçen ve hukuk alanında uygulanan bir kelimedir. Bu kelime hukuk uygulamalar
 
 
 
   
 

Tefrikin Anlamı Tefrik Ne Demek?

Tefrik kelime anlamı olarak ayırmak, parçalara ayırmak anlamına gelmektedir. Bu kelime vekaletnamelerde geçen ve hukuk alanında uygulanan bir kelimedir. Bu kelime hukuk uygulamalarına davaların ayrılması kapsamında kullanılmaktadır. HUMK denilen Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununda da yeri bulunmaktadır. Tefrik, hakimin gerekli gördüğü takdirde davaları ayırması ve ayrı bakılmasını sağlaması olarak uygulanmaktadır. Bu anlamda, kişiler veya kurumlar mahkemelere uyuşmazlıklar konusunda başvururken, içerik veya konu olarak, yani usul veya esas bakımından ayrı görülmesi gereken davaları aynı dosya içinde açmış olabilirler.

Hukukta Tefrik Ne Demek

Hakim dosyayı önüne aldığında, taleplerin usul veya esas bakımından ayrı görülmesine karar verirse, bu durumda davaların tefrikine yani ayrı görülmesine karar verebilir. Bu durumda, dosyalar birbirinden ayrılır ve ayrı şekilde incelemeye alınır. Bu durum daha adil ve sağlıklı karar vermek maksadı ile hukuk sisteminde uygulanmaktadır. Hukuk usulü muhakemeleri uygulamalarının yanında, tefrik işleminin bir başka kullanım alanı ise taşınmaz hukuku ve taşınmaz işlemlerinde gerçekleşmektedir. Bu anlamda, tefrik daha çok kat mülkiyeti kurulacak yerlerde ve kat irtifakı işlemlerinde uygulanmaktadır. Tefrik bu alanda, bağımsız bölümlerin hissedarlar arasında ayrılması işlemi olarak uygulanmaktadır.
Bu anlamda, özellikle apartman kat mülkiyetlerinde, kat maliklerinin hisselerin ayrılması işlemlerinde tefrik esasları uygulanmaktadır.

Bu durum, son yıllarda hayli artan apartmanlara ilişkin arsa tapularının kat mülkiyetine çevrilmesi işlemlerinde uygulanmaktadır. Bu işlemlerde, tapu sicil müdürlüğünde, mevcut olan arsa tapularının başvurular ile her malikin hisselerine bölünmesi ve tapuların tefrik edilmesi işlemleri uygulanmaktadır. Yeni yürürlüğe giren düzenlemeler kapsamında, tefrik işlemlerinin yapılması gerekli hale gelmiş ve hayli yaygınlaşmıştır. Bu durum, apartman kat maliklerinin hisseleri oranında oturmakta oldukları tapularını almalarını sağlamakta olduğundan, kanunen koruyucu ve kişilerin yararına bir işlemdir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com
 
Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Forum Kısmın'da Sorularınızı Sorabilirsiniz.
Emlak Danışmanları'na Yeni Soru Sormak için Tıklayınız
 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir.
Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
 

Etiket:   Tefrik Hukuk

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Bilgi Ofisi  
   
 
   Son Yorumlar  
   

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için elif yazdı: 
"merhaba , benim sorum şu ,2b arazi , tarla niteliğinde birbirine bitişik 3 tane parselimiz var ve t..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Serkan yazdı: 
"Ortaklığın giderilmesinden 3.sahıs olarak yer aldık.parayı hemen yatırsak tapuyu hemen çıkartabilir..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Kenan arslan yazdı: 
"S.a 414 metre arsamız var bunun 158 metresi bizim en büyük hisse bizde bu arsanın tamamı nı almak i..."

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları 1460 için Ahmet yazdı: 
"Yer fiyati 10 gun icinde odenip kdv gec odenirse ne olur..."

 

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları 48 için Mehmet yazdı:  "Tekrar merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim. Bir iki sorun daha olacaktı zahmet olmazsa. Kö..."

 
 
 
Kategoriler Bize Ulaşın Sosyal Medya   Emlakdanismanlari.com web sitesi üzerinde, güncel emlak haberlerini çeşitli kaynaklardan editörlerimiz tarafından toplanarak tek bir sayfa üzerinde siz kullanıcılara doğru bir biçimde iletmeyi amaçlamaktadır.
 
Emlak haberlerinin yanında, emlak ile alakalı sorunları olan kullanıcılarımıza danışmanlarımız tarafından yardım ediyor ve sorunlarını çözmek için çabalıyoruz.
 •  Emlak Haberleri
 •  Hakkımızda
 •  Facebook
 •  
 •  Konut Haberleri
 •  Künye
 •  Twitter
 •  
 •  Emlak Magazin
 •  İletişim
 •  Google+
 •  
 •  Toki Haberleri
 •      
   
 •  Bilgi Ofisi
 •      
         
 • Copyright by Emlakdanismanlari.com, 2016